10 علامت پنهان که حکایت از ابتلا به بیماری های جدی دارند

به گزارش وبلاگ آبی اناری ها، در این گزارش به چند علامت پنهانی که ممکن است نشان دهنده ابتلا به یک بیماری جدی باشند، اشاره می کنیم.

10 علامت پنهان که حکایت از ابتلا به بیماری های جدی دارند

به گزارش بعضی بیماری ها زمانی تشخیص داده می شوند که به اندازه زیادی پیشرفت نموده اند. این بیماری ها هیچ علامت ظاهری و نشانه ای ندارند و در صورت عدم تشخیص و درمان، اغلب می توانند مهلک باشند.

ابتلا به این بیماری ها قابل پیشگیری است؛ اگر که افراد از ماهیت علائم آن ها به میزان کافی آگاهی داشته باشند. در این جا به چند علامت پنهانی که ممکن است نشان دهنده ابتلا به یک بیماری جدی باشند، اشاره شده است:

اگر شما بدون رعایت رژیم غذایی خاصی، ده پوند از وزن خود را از دست بدهید، به گفته کارشناسان انجمن سرطان آمریکا، شاید به سرطان پانکراس، سرطان مری، سرطان معده یا سرطان ریه مبتلا شده باشید.

بسیاری از افرادی که مبتلا به ریفلاکس معده به مری هستند، شاید تصور ننمایند که ممکن است مینای دندان شان فرسوده گردد. علائم دیگر ریفلاکس شامل گلودرد مداوم، سرفه، خس خس سینه غیر قابل شرح است. ریفلاکس درمان نشده البته اگرچه می تواند علت از بین رفتن مینای دندان و آغاز پوسیدگی دندان باشد، اما اگر به صورت پیشرفته ادامه یابد، فرد را در معرض خطر سرطان مری هم قرار می دهد.

این واکنش می تواند روی آرنج، زانو، پوست سر و ... در اثر ابتلا به اگزما رخ دهد، ولی گاهی می تواند نشان دهنده بیماری جدی تری به نام سلیاک باشد. مبتلایان به سلیاک حتی تحمل کمترین اندازه گلوتن مواد غذایی را هم ندارند. تا 25 درصد افراد مبتلا به سلیاک بثورات جلدی شناخته شده به اسم درماتیت هرپتی فرم را تجربه می نمایند. این عارضه یک نوع التهاب مزمن پوست است که مشخصه آن بروز خوشه هایی از تاول های کوچک خارش دار است. بسیاری از بیماران هم فاقد علائم گوارشی ناشی از عدم تحمل گلوتن هستند. آغاز یک رژیم غذایی فاقد گلوتن، بثورات جلدی ناشی از این بیماری را ناپدید می نماید و شما بدن خود را از دیگر عوارض طولانی مدت این بیماری مانند پوکی استخوان یا سرطان روده کوچک محافظت می کنید.

ادرار بیشتر یا کمتر از حد معمول می تواند نشانه ابتلا به سرطان مثانه باشد. یبوست یا اسهال مکرر هم در بعضی موارد حکایت از سرطان تخمدان دارد. اگر هر کدام از این علائم بیش از یک هفته طول کشید، باید با پزشک تان از نظر رد احتمال ابتلا به بعضی بیماری ها تماس بگیرید.

اگر ناخن شما دارای شکاف های کوچک و سفید و چاله و خراشیدگی هایی است، احتمالا شما به بیماری پوستی پسوزیاریس مبتلا هستید. این در حالی است که شاید شما فکر کنید، خارش و قرمزی پوست تنها علامت این بیماری است. بین 80 تا 90 درصد افراد با این نشانه دچار این بیماری هستند. بیماری پسوزیاریس بیماری پوستی مزمن خودایمنی است. این بیماری هنگامی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن سیگنال های اشتباهی می فرستد. این سیگنال ها باعث افزایش سرعت چرخه رشد سلول های پوستی می گردد. پسوریازیس مسری نیست.

حتی اگر پوستتان روشن و بدون خارش است، درد آشیل و یا پاشنه پا می تواند نشان از بیماری آرتریت پسوریاتیک باشد. این بیماری نوعی درد در ناحیه تاندون ها به علت بیماری پوستی است. به گفته پزشکان، ورم سوسیسی شکل در انگشتان دست و پا هم یکی از علایم این نوع آرتریت است.

اگر حتی در فصل گرما احساس سرما می کنید، ممکن است مبتلا به بیماری غده تیروئید باشید. کم کاری تیروئید اصلی ترین علت احساس سرما و لرز غیر عادی است. بهتر است در این زمان انرژی کمتری بسوزانید تا گرمای بیشتری را از دست ندهید.

سرفه ها اغلب به معنای ابتلا به سرطان نیستند و شاید در اثر ابتلا به آلرژی، آسم و یا مسائل سینوس رخ دهند با این حال اگر سرفه همراه با خشونت صدا باشد، می تواند نشان دهنده ابتلا به سرطان ریه، حنجره یا گلو باشد.

خر خر کردن می تواند نشانه ابتلا به آپنه انسدادی خواب باشد. این عارضه خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد. خر و پف کردن بعلاوه با ضخیم شدن شریان کاروتید در گردن مرتبط است. بعلاوه می تواند با سیگار کشیدن، کلسترول بالا و اضافه وزن ارتباط داشته باشد.

خونریزی واژینال غیر معمول شاید نشانه ابتلا به سرطان دهانه رحم یا آندومتر باشد. مشاهده خون در سرفه هم با سرطان ریه مرتبط است. وجود خون در مدفوع با سرطان کلورکتال، خون در ادرار با سرطان مثانه یا کلیه ارتباط دارد.

منبع:ایرنا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "10 علامت پنهان که حکایت از ابتلا به بیماری های جدی دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 علامت پنهان که حکایت از ابتلا به بیماری های جدی دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید