نقش خانواده در مراقبت های درمانی بیماران دیابتی

به گزارش وبلاگ آبی اناری ها، همزمان با چهاردهم ماه نوامبر و روز جهانی دیابت بر نقش خانواده در پیشگیری از این بیماری و مراقبت از مبتلایان به آن تاکید شده است.

نقش خانواده در مراقبت های درمانی بیماران دیابتی

به گزارش وبلاگ آبی اناری ها، شعار روز جهانی دیابت در سال های 2018 و 2019 خانواده و دیابت تحت عنوان انتخاب شده است. این کمپین دو ساله به دنبال افزایش آگاهی از تاثیر بیماری دیابت بر خانواده های بیماران دیابتی و شبکه های حمایتی و همچنین بهبود نقش حیاتی خانواده در پیشگیری و مراقبت در برابر دیابت بوده است.

مجموع شواهد حاکی از تاثیر مثبت حمایت های خانواده از مبتلایان به دیابت است. دیابت بیماری مزمنی است که مدیریت آن نیازمند خودمراقبتی طولانی مدت توسط خود بیمار است. همچنین والدین، همسر، دیگر اعضای خانواده و حتی دوستان نزدیک اغلب می توانند نقش حمایتی حیاتی در این زمینه ایفا نمایند.

در بچه ها مبتلا به دیابت، والدین و پرستاران آنان نقش مستقیم و کلیدی در کنترل بیماری بازی می نمایند چرا که بیماری در سنین نوجوانی به شیوه ای چالش برانگیز تغییر و پیشروی می نماید.

آنالیز روی مبتلایان به دیابت نوع دو نشان می دهد در سنین بزرگسالی، خانواده و دیگر حمایت های اجتماعی می تواند تاثیر مثبتی بر پیامدهای این بیماری و آرامش روانی فرد داشته باشد.

یکی از جنبه های تاکید شده در نقش اعضای خانواده، تضمین شناسایی و تشخیص به موقع بیماری دیابت است. آنالیز ها نشان می دهد چهار پنجم از والدین در تشخیص علائم هشداردهنده بیماری دیابت در فرزندانشان با مشکل روبرو هستند.

محققان در آنالیز های خود بر ضرورت تقویت آموزش و آگاهی در عموم مردم تاکید دارند تا این بیماری به موقع تشخیص داده گردد و بیمار تحت درمان قرار گیرد و همچنین به پیشگیری از بروز پیامدهای ناشی از این بیماری یاری گردد.

ابتلای یکی از اعضای خانواده به بیماری دیابت می تواند پیامدهای جدی برای سایرین داشته باشد. در آنالیز که روی بیش از 2000 نفر از اعضای خانواده بیماران مبتلا به دیابت نوع یک و دو انجام گرفت، حدود یک سوم از این افراد از تاثیرات منفی بیماری دیابت از جمله تاثیر این بیماری بر آرامش روانی، شرایط مالی و سلامت جسمیِ سایر اعضای خانواده شکایت داشتند. همچنین در مطالعه ای دیگر تعیین شد تقریبا نیمی از مادرانِ بچه ها مبتلا به دیابت نوع یک مجبور به کاهش ساعات کاری یا تغییر محیط کار خود شده اند.

به گزارش مجله تخصصی لنست، گزارش ها حاکی از آن است که هزینه انسولین و کنترل گلوکز خون در بسیاری از کشورها نیمی از میانگین درآمد قابل حصول را به خود اختصاص می دهد. همچنین هزینه های غیرمستقیم برای بیماران و اعضای خانواده از قبیل تاثیر آن بر توانایی کار کردن در بروز پیامدهای منفی مالیِ این بیماری بر خانواده نقش دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "نقش خانواده در مراقبت های درمانی بیماران دیابتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش خانواده در مراقبت های درمانی بیماران دیابتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید