مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها چه تبعاتی به دنبال دارد؟

به گزارش وبلاگ آبی اناری ها، رئیس هیئت مدیره انجمن گوارش شاخه مازندران، گفت: باید از مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها پرهیز کرد چرا که این عمل سبب آسیب به میکروب های مفید در بدن شده و مسائل زیادی را برای فرد ایجاد می نماید.

مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها چه تبعاتی به دنبال دارد؟

به گزارش ، رئیس هیئت مدیره انجمن گوارش شاخه مازندران با اشاره به نقش میکروب ها در سلامت بدن گفت: باید از مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها پرهیز کرد چرا که می تواند باعث آسیب به میکروب های مفید در بدن گردد.

حسن طاهری، به میکروبیوم به عنوان موضوع اصلی هفته سلامت گوارش سال 99 اشاره نمود و گفت: نخستین بار حدود 20 سال قبل مبحث میکروبیوم و میکروبیوتا که درباره میکروب هایی است که به طور طبیعی در بدن انسان زندگی می نمایند به طور جدی وارد مباحث مربوط به سلامت دستگاه گوارش و بدن انسان شده است.

این فوق تخصص بیماری های دستگاه گوارش و کبد، اضافه نمود: میکروب ها در حال همزیستی با سلول های بدن بوده و وجودشان برای حفظ سلامتی بدن ضرورت دارد و نبود آن ها ممکن است سبب مسائلی، چون چاقی و عدم تامین ریز مغذی ها در بدن و ایجاد نقص در سیستم دفاعی بدن و کارکرد طبیعی دستگاه عصبی مرکزی گردد.

طاهری با اشاره به این مطلب که ساختار ژنتیکی سلول های بدن انسان ها حدود 99 درصد مشابه یکدیگر است، گفت: آنچه سبب تفاوت انسان ها می گردد ساختار ژنتیکی میکروب های بدن آنهاست. بیشتر ژن های بدن انسان مربوط به میکروب ها است و ساختار ژنتیکی این میکروب ها در انسان ها حدود 80 تا 90 درصد تفاوت دارد و این تفاوت ها در بروز مسائلی همچون آلرژی، چاقی، و...، نقش دارد.

وی با بیان اینکه میکروب ها در بخش های مختلف بدن از جمله پوست، دهان، اندام های جنسی، روده و معده و دستگاه تنفس قرار دارند، گفت: میکروب های موجود در بدن نوزاد از زمان تولد تغییر و تحول و گسترش پیدا می نماید و پس از حدود 2.5 سال جنس میکروب ها موجود در بدن کودک و انسان بالغ تقریبا مشابه خواهد بود.

رئیس هیئت مدیره انجمن گوارش شاخه مازندران، اعلام نمود: باید از مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها پرهیز کرد چرا که این عمل سبب آسیب به میکروب های مفید در بدن شده و مسائل زیادی را برای فرد ایجاد می نماید.

وی با اشاره به اینکه غذا هایی که می خوریم بر جنس میکروب های موجود در بدن موثر است، گفت: با مصرف غذا های چرب به مرور زمان میکروب هایی در بدن تکثیر پیدا می نمایند که سبب رسوب چربی و تشدید چاقی می گردند، لذا نوع غذای مصرفی نیز بر روی جنس میکروب های موجود در بدن تاثیر می گذارد.

طاهری در خصوص میکروب هلیکوباکتر پیلوری هایی که در معده انسان وجود دارد، گفت: در خصوص این میکروب ها که در ایجاد زخم اثنی عشر و معده و حتی سرطان معده موثر هستند، زمانی باید اقدام به درمان و ریشه کنی کرد که این میکروب به بدن آسیب وارد کند در غیر این صورت بعضی از مطالعات نشان داده اند که ریشه کنی بی مورد این میکروب نیز می تواند در ایجاد اشتهای کاذب و چاقی نقش داشته باشد.

منبع: مهر

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها چه تبعاتی به دنبال دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها چه تبعاتی به دنبال دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید