کلم بروکلی و بروکسل برای سلامت عروق خون مفید هستند

به گزارش وبلاگ آبی اناری ها، تحقیقات نشان می دهد بعضی سبزی جات نظیر کلم بروکلی و کلم بروکسل (فندقی) از بیماری پیشرفته عروق خونی پیشگیری می نمایند.

کلم بروکلی و بروکسل برای سلامت عروق خون مفید هستند

به گزارش وبلاگ آبی اناری ها به نقل از خبرنگار مهر، محققان دانشگاه وسترن استرالیا دریافتند مصرف زیاد سبزی جات چلیپایی نظیر کلم برگ، کلم بروکلی و کلم بروکسل با کاهش کمتر بیماری عروق خونی در زنان مسن مرتبط است.

محققان در این مطالعه دریافتند افراد دارای رژیم غذایی سرشار از سبزی جات چلیپایی با احتمال کمتر تشکیل گسترده کلسیم در عروق آئورت شان که نشانه اصلی بیماری عروقی است، روبرو هستند.

بیماری عروق خونی، بر شریان های خونی تأثیر گذاشته و می تواند جریان خون در حال گردش در بدن را کاهش دهد. این کاهش در جریان خون می تواند ناشی از تشکیل رسوبات چربی و کلسیم در دیواره های درونی عروق خونی نظیر آئورت باشد.

تشکیل این رسوبات چربی و کلسیم عامل اصلی ابتلاء به بیماری قلبی یا سکته هستند.

مصرف سبزی جات چلیپایی به سلامت قلب یاری می نماید

دکتر لورن بلکنهورست، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: ما در مطالعات قبلی متوجه شدیم که مصرف بیشتر این سبزی جات با کاهش ریسک ابتلاء به بیماری قلبی عروقی نظیر حمله قلبی یا سکته مرتبط است.

وی در ادامه می افزاید: حال ما در مطالعه جدید دریافتیم زنان مسنی که روزانه میزان بیشتری سبزی جات چلیپایی مصرف می نمایند با احتمال کمتر تشکیل رسوبات کلسیم در عروق خونی شان روبرو هستند.

به گفته وی، ویتامین K به وفور در این سبزی جات یافت می گردد و به همین دلیل، این ماده معدنی در فرایند ممانعت از تشکیل رسوبات کلسیم در رگ های خونی دخیل است.

محققان در این مطالعه مشاهده کردند زنانی که روزانه بیش از 45 گرم از این نوع سبزیجات مصرف می کردند 46 درصد کمتر با خطر تشکیل رسوبات کلسیم در شریان های خونی شان روبرو بودند.

منبع: همشهری آنلاین

به "کلم بروکلی و بروکسل برای سلامت عروق خون مفید هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کلم بروکلی و بروکسل برای سلامت عروق خون مفید هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید