چند گام به سمت عدالت فرهنگی

به گزارش وبلاگ آبی اناری ها، قرار است به زودی از تقریظ رهبری بر کتاب عصرهای کریسکان رونمایی گردد اما این بار داستان از خیلی جنبه ها با رونمایی های قبل فرق دارد.

چند گام به سمت عدالت فرهنگی

همین که رونمایی نه در پایتخت بلکه در سنندج برگزار می گردد، نشان می دهد کوشش هایی برای مرکززدایی از فعالیت های فرهنگی و ایجاد عدالت و رقابت فرهنگی در حال اجرا است. اتفاقی که هر قدر هم کوچک به نظر بیاید مشروط بر تداوم و تبدیل شدن به یک سیاست و رویه همیشگی، می تواند به توسعه فرهنگی استان های کشور و به تبع آن توسعه های اجتماعی و مالی هم یاری کند و زیرساخت آنها را فراهم آورد.

کتابی که برای اولین بار 4 سال پیش از آن رونمایی شد، راوی خاطرات رزمنده ای در 8 سال دفاع مقدس است که هم کرد کردستان است و هم سنی مذهب. از طرفی بخش مهمی از تاریخ معاصر ایران و تاریخ انقلاب اسلامی در گوشه و کنار خاک ایران با ظهور و سقوط گروهک های مختلف رقم خورده و هیچ نیرویی بیش از نیروهای مردمی از خود اقوام ساکن در آن مناطق در حل و برطرف تهدید این گروهک ها موثر نبوده اند. این بدان معناست که روایت بخش مهمی از تاریخ ایران بر زبان خاموش اقوام در جای جای این جغرافیا قرار گرفته و حالا یادداشت رهبری آمده است تا مهر این خاموشی را بشکند.

در واقع روایت کلیت هم بسته تاریخ ایران بدون نقل اجزای آن امکان پذیر نیست. همه این ها را گفتیم تا از اهمیت فرامتن ها و زیرمتن های مراسم رونمایی از یادداشت رهبری بر کتابی درباره مردی در کردستان حرف بزنیم. از این که مراسم و همایش فرهنگی تا وقتی به اهداف واقعی خود در صحنه فرهنگ و اجتماع نرسیده باشد و چیزهایی را در فکر و روح مردم و نگرش آنها به مسائل اصلی کشور از جمله مسائل قومی و مذهبی تغییر نداده باشد، کنش بی اهمیتی برای پرکردن بیلان کاری برگزارکنندگان نیست. یادداشت ها، نامه ها و پیغام های رهبری نوشته می شوند تا چیزهایی را تغییر دهند و کاش کوچک تر از این افق در حد و اندازه فروش تبلیغات یک کتاب به آنها نگاه نکنیم. با اسماعیل احمدی دبیر همایش کردستان فرهنگی به همین بهانه گفت وگو کردیم.

نشست های تخصصی کردستان فرهنگی چه رابطه ای با کتاب عصرهای کریسکان دارد؟

کردستان سرشار از فرصت و ظرفیت است و قابلیت برجسته ای در همه حوزه از جمله حوزه فرهنگ و اقتصاد دارد. واقعیت این که کتاب عصرهای کریسکان علاوه بر این که بحث پاسداشت و مقاومت یکی از جوان های این سرزمین را مطرح می نماید در عین حال حاکی از این مساله است که هنوز جا دارد تا کردستان مورد توجه قرار گیرد و هنوز این استان نتوانسته است بسیاری از ظرفیت ها و فرصت های خودش را نشان دهد. در این راستا به بهانه تقریظی که رهبر معظم انقلاب بر این کتاب نوشته اند، تعدادی برنامه های مفصل جنبی پیش بینی شد که همایش کردستان فرهنگی هم یکی از همین برنامه ها بود. این همایش قرار است در قالب چند پنل تخصصی با حضور فرهیختگان، چهره های دانشگاهی و فعالان عرصه های علم و پژوهش برگزار گردد تا فرصتی برای بازاندیشی و بازشناسی ظرفیت های استان به این واسطه پدید آید.

کردستان؛ تقریب مذاهب و وحدت اسلامی، فرصت های نهفته در فرهنگ، هنر و ادبیات کردی، سلحشوری نمودها در حفاظت از مرزهای ایران، صبر و مجاهدت زنان کرد در پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی، جوان کرد و گام دوم انقلاب اسلامی و ظرفیت های مالی و جغرافیایی مناطق کردی عناوین پنل های مختلف همایش هستند که قرار است امروز در محل پردیس سینمایی سنندج برگزار گردد و طلیعه مراسم اصلی است که روز هجدهم برای رونمایی از تقریظ رهبر معظم انقلاب در نظر گرفته شده است.

این همایش و مراسم رونمایی به صورت حضوری برگزار می گردد یا مجازی؟

مراسم رونمایی از تقریظ با رعایت پروتکل های بهداشتی در همین مکان برگزار خواهد شد.

درباره محتوای خود کتاب و ارتباطش با کردستان شرح بدهید.

آقای سعیدزاده از جوانان غیور کرد در سال های دفاع مقدس است که چند بار به اسارت گروهک ها درآمدند. عصرهای کریسکان به سرنوشت این جوان و مهم تر از آن سرگذشت خانواده ایشان می پردازد که در نبود ایشان چه رنج ها و مرارت هایی را متحمل شدند. این سرگذشت به قلم آقای کیانوش گلزار راغب نوشته و توسط انتشارات سوره مهر منتشر شده است.

انتشار این کتاب و تقریظ رهبری بر آن تا چه اندازه می تواند برای کردستان فرصت های توسعه و سهم بیشتری در رسانه پدید آورد؟

یقینا هر اتفاقی که بتواند بخشی از ظرفیت کردستان را بازتاب دهد یاری خواهد نمود تا کردستان یک گام به پیش برود. حوزه فرهنگ به عنوان یک فرصت مغتنم و برجسته می تواند نقش مهمی در توسعه این ظرفیت داشته باشد و کردستان هم در این حوزه بسیار قدرت بالقوه بالایی دارد و ظرفیت فرهنگی آن در صدر ظرفیت ها و استعدادهایش است. توجه به این که نمودها در بلندای تاریخ، میراث دار حراست از مرزهای ایران عظیم بوده اند و سلحشورانه از آن پاسداری نموده اند، هم برای کردستان افتخار عظیمی است و هم نشان دهنده عمق ریشه های فرهنگی ایرانی در مناطق کرد است و جامعه ایران هم بیش از پیش باید به این استعداد توجه داشته باشد.

اطلاعی دارید که در حوزه مناطق کردنشین چقدر از ظرفیت طرح سوژه های دفاع مقدس در کتاب ها استفاده شده است و چقدر این اتفاق را موثر می دانید؟

واقعیت این که در این حوزه هم کردستان مورد غفلت قرار گرفته و چندان به آن توجه نشده است. امیدوارم این کتاب فرصتی فراهم آورد تا دریچه ای رو به این موضوع باز گردد و مسائل کردستان به این بهانه مورد توجه همه کشور قرار گیرد.

منبع: فاطمه ترکاشوند - ادبیات و هنر / روزنامه وبلاگ آبی اناری ها

منبع: جام جم آنلاین

به "چند گام به سمت عدالت فرهنگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند گام به سمت عدالت فرهنگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید