قشنگ ترین فیلم های عاشقانه برای بحران های عاطفی

به گزارش وبلاگ آبی اناری ها، غلامرضا صراف نویسنده و مترجم سینمایی می گوید: سینما به رغم اینکه هنر جوان تری نسبت به دیگر هنرهاست شاید نتواند به مثابه اثر هنری مانند رمان در جستجوی زمان از دست رفته مارسل پروست یا آنا کارنینا تولستوی یا مادام بوآری گویا و درمان احوالات عاشقانه ما باشد، اما به عنوان یکی از اثرگذارترین هنرها، عمیق ترین تجربه هستی شناسانه را به بدون خودآگاهی انسان به جان ما تزریق می نماید که می تواند مرحمی باشد بر زخم های شیرین انسانی در گذار عشق.

قشنگ ترین فیلم های عاشقانه برای بحران های عاطفی

مروری بر برترین عاشقانه های ماندگار سینما که می تواند برای انسان گرفتار آمده در بحران های عاطفی دنیای مدرن پناهگاهی امن و مطمئن باشد.

عشق با تمام شیرینی و حلاوتی که در جان آدمی می نشاند می تواند او را به ساحتی از عواطف تلخ بکشاند که ناگریر پذیرای عمیق ترین شکست ها و بحران ها باشد. شاید این عبارت که عشق همانقدر که بستر عمیق ترین لذت هاست همواره انسان را آماده بزرگ ترین ناکامی ها و شکشت ها نیز می نماید توصیف دقیقی از شرایط انسان گرفتار آمده در طوفان احساسات و عواطف باشد.

در این گزارش مروری نموده ایم بر گزیده فیلم های عاشقانه ای که می تواند در بزنگاه های شکست یا بحران های عاشقانه التیامی باشد برای زخم ها و جراحت ها. به طور حتم عناوین فیلم های معرفی شده، انتخاب های محدودی است که تنها در مجال این گزارش می گنجد.

سه گانه پیش از طلوع Before Sunrise، پیش از غروب Before Sunset و پیش از نیمه شب Before Midnight

یکی از سه گانه های ماندنی سینمای دنیا که حول محور یک عشق و رابطه عاشقانه بین دختر و پسر جوان قصه خود را تعریف می نماید، اما راستا متعارف و معمولی عشق های جوانی و نوجوانی راطی نمی نماید سه گانه پیش از طلوع Before Sunrise، پیش از غروب Before Sunset و پیش از نیمه شب Before Midnight ریچارد لینکلیتر است.

این فیلم ها که به ترتیب در سال های 1995، 2004 و 2013 ساخته شده رابطه عاشقانه میان جسی (ایتن هاک) و سلین (ژولی دلپی) را روایت می نماید که در راه قطاری به سمت وین یکدیگر را دیدار می نمایند.

این سه گانه 3 تصویر متفاوت، اما واقعی از عشق در طی چند سال را تصویرسازی نموده است و باعث شده با یکی از برترین سه گانه های تاریخ روبرو شویم. داستانی که با یک حرکت جسورانه در قطاری به مقصد وین شروع می گردد و 18 سال بعد روی جایگاه های کافه کنار ساحل در یونان به سرانجام می رسد.

نکته جالب اینکه ایده این داستان زمانی در فکر ریچارد لینکلیتر شکل گرفت که خودش در فیلادلفیا با دختری به نام امی ساعت ها به صحبت با یکدیگر پرداخته بودند.

صبحانه در تیفانی (Breakfast at Tiffanys)

یکی از برترین کلاسیک های عاشقانه سینما، صبحانه در تیفانی (Breakfast at Tiffanys) اثر بلیک ادواردز است. فیلمسازی که او را با سری فیلم های پلنگ صورتی با بازی پیتر سلرز به خاطر می آوریم.

این فیلم تلفیقی از ژانر کمدی و عاشقانه و محصول سال 1961 است که ستاره هایی همانند آدری هیپبورن، جرج پپارد در آن ایفای نقش می نمایند. داستان صبحانه در تیفانی درباره شروع رابطه زن جوان با مردی است که به تازگی به ساختمان محل زندگی او نقل مکان نموده است. اما گذشته زن، این رابطه را تهدید می نماید.

هالی دختری ساده، زیبا، سرکش و تنوع طلب است که در 15 سالگی ازدواج می نماید، ولی پس از مدت کوتاهی به قصد بازی در فیلم، همسرش را ترک نموده و به هالیوود می رود، اما در آن جا هم ماندگار نمی گردد و راهی نیویورک می گردد.

آشنایی هالی با نویسنده جوانی در همسایگی اش به نام پال وارجک باعث دگرگونی زندگی هر دوی آن ها می گردد. این فیلم اقتباسی از رمان از ترومن کاپوتی با همین نام است.

صبحانه در تیفانی علاوه بر دریافت اسکار برترین موسیقی فیلم و برترین صدابرداری، نامزدی اسکار برترین بازیگر نقش اول زن را هم در کارنامه خود دارد. همپنین جایزه برترین فیلم نامه و جایزه گرمی برترین ضبط صدا را هم از آن خود نموده است.

کازابلانکا (Casablanca)

کازابلانکا یکی دیگر از ماندگارترین فیلم های عاشقانه سینمای دنیا است که حدود 80 سال از نمایش آن بر پرده سینما می گذرد. ملودرامی خوش ساخت محصول سال 1942 کمپانی برادران وارنر که بار ها در نظرسنجی های گوناگون در صدر جدول رده بندی برترین فیلم های عاشقانه تاریخ سینما نهاده شده و در سال نمایش آن توانست اسکار برترین فیلم، برترین کارگردان و برترین فیلنامه اقتباسی را از آن خود کند.

این فیلم بر اساس نمایش نامه ای روی صحنه نرفته از مورای بورنت و جان آلیسون به نام همه به کافه ریک می آیند به کارگردانی مایکل کورتیز ساخته شد. هامفری بوگارت، اینگرید برگمن و پل هنراید ستارگانی هستند که در این فیلم ایفای نقش نموده اند.

کازابلانکا ماجرای عاشقانه ای را در گیرودار جنگ دوم دنیای به تصویر می کشد و اگرچه می خواست بیانیه ای سیاسی باشد برای نهضت مقاومت فرانسه و توجیهی برای حضور نظامی آمریکا در جنگ، اما در نهایت تبدیل شد به نامه ای عاشقانه برای سینما.

این فیلم داستان مردی است که میان عشق و انسان خوب بودن در حال در هم شکستن است. او باید بین عشق به زن مورد علاقه اش و یاری به فرار مبارز چکی از دست حاکمیت وابسته به فرانسه ویشی در جهت مبارزه با نازی ها تنها یکی را انتخاب کند.

داستان کازابلانکا با ورود السا و همسرش به کافه ریک و برخورد اتفاقی آن ها در واقع شروع می گردد. ورود ریک و غافلگیری او با تماشا السا مخاطب را برای تماشای رابطه ای رمانتیک آماده می نماید.

ماه تلخ (Bitter Moon)

ماه تلخ، رمانتیکی عاشقانه و مهیج محصول مشترک فرانسه و آمریکا به کارگردانی رومن پولانسکی است که در سال 1992 به وسیله کمپانی های فاین لاین فیچرز و کلمبیا پیکچرز توزیع شد. این فیلم که تا کنون بار ها در فهرست مهم ترین فیلم های عاشقانه سینمای دنیا از آن یاد شده است با نگاهی روانشناختی به جزئیات کمتر دیده شده زندگی زوجی اشاره می نماید که گرفتار روابطی عاشقانه و بیمارگونه هستند.

امانوئل سنیه (همسر رومن پولانسکی)، در نقش میمی در ماه تلخ ایفای نقش می نماید. در داستان ماه تلخ زوج انگلیسی رسمی و متشخص، نایجل و فیونا که با کشتی راهی استانبول شده اند تا تعطیلات خود را در هند بگذرانند با زوجی دیگر آشنا می شوند. میمی زن اغواگر فرانسوی و شوهر آمریکایی فلج او اسکار که نویسنده ای شکست خورده است و با ویلچر حرکت می نماید.

در طول سفر نایجل داستان رابطه اسکار با میمی را از زبان اسکار می شنود. این فیلم بن بست فاجعه باری از رابطه های عاشقانه را در روزگار معاصر نشان می دهد که گویی با زیست انسان مدرن در هم پیچیده است.

من پیش از تو (Me before you)

من پیش از تو یکی دیگر از برترین عاشقانه های سینمای دنیا ساخته تیا شاروک است. این فیلم که با اقتباس از رمان مشهور جوجو مویز به همین نام در سال 2016 ساخته شده در واقع عشق را از زاویه ای تازه به تصویر کشیده است.

داستان فیلم درباره ویل ترینر ماجراجو که همواره به ورزش های مخاطره آمیزی، چون صخره نوردی می پردازد، در اوج جوانی و سلامت و ثروت اتفاقی برایش رخ می دهد و به لحظه ای زندگی اش تغییر می نماید و در این بین لوییزا کلارک مسئولیت مراقبت از او را به عهده می گیرد. من پیش از تو از سوی کمپانی برادران وارنر در 2016 در آمریکا اکران شد. امیلیا کلارک، سم کلفلین، جانت مک تیر و چارلز دنس از بازیگرانی هستند که در این فیلم حضور دارند.

آملی (Amélie)

عاشقانه -کمدی آملی ساخته ژان-پیر ژونه عاشقانه دیگری در دنیا سینما محصول سال 2001 به نویسندگی گیوم لورن و کارگردانی ژان پیر ژونه است. آملی طی این سال ها با استقبال بسیار خوب منتقدان و تماشاگران در سراسر دنیا همراه بوده است و به عنوان یکی از پیروز ترین عاشقانه های تاریخ سینمای اروپا و یکی از تحسین شده ترین فیلم های غیر انگلیسی زبان شناخته می گردد.

این فیلم از نظر فروش نیز یکی از پیروز ترین فیلم های فرانسوی در بازار های آمریکا شناخته می گردد. آملی با بودجه 10 میلیون دلار ساخته شد، اما به فروش رویایی 173.9 میلیون دلاری رسید.

این فیلم داستان دختری ساده به نام آملی با بازی اودره توتو است که در پاریس زندگی می نماید و دوست دارد به همه اطرافیانش یاری کند. بعد از مرگ غم انگیز مادر و جدایی از پدرش، آملی به تنهایی بزرگ می گردد.

آملی که زندگی معمولی ای دارد به صورت اتفاقی لذتی تازه را تجربه می نماید: لذت یاری کردن به دیگران. عشق در این فیلم به گونه ای متفاوت به تصویر کشیده می گردد و همین زاویه پرداخت به داستان زندگی آملی سبب شده این فیلم یکی از ماندگارترین فیلم های عاشقانه باشد.

داستان ازدواج (Marriage Story)

درام-کمدی به کارگردانی نوآ بامباک است. این فیلم محصول سال 2019 بوده داستان ازدواج درباره زوجی است که در گیر و دار طلاق هستند.

موضوع طلاق این زوج که یکی از آن ها کارگردان نمایش و دیگری بازیگر است، نه تنها زندگی خودشان بلکه زندگی اطرافیان شان را هم تحت تاثیر قرار داده است. اسکارلت جوهانسون در نقش نیکول باربر و آدام درایور در نقش چارلی باربر بازیگران اصلی این درام عاشقانه هستند.

داستان ازدواج برای اولین بار در جشنواره فیلم ونیز اکران شد؛ و مورد توجه منتقدان سراسر دنیا نهاده شد. این فیلم با داستان به ظاهر ساده خود از زندگی یک زوج که قصد جدایی از یکدیگر را دارند شروع می گردد، اما در ادامه برای گرفتن حق سرپرستی پسرشان گرفتار بحران هایی دردناک می شوند. بزرگ ترین غافل گیری این فیلم، لایه کمدی آن است که سیاهی و تلخی مضمون آن را به خوبی می پوشاند.

در حال و هوای عشق یا (In the Mood for Love)

در حال و هوای عشق ساخته وونگ کار وای کارگردان شهیر چینی بدون تردید یکی از گزینه های اصلی و پرتکرار منتقدان و مخاطبان در سینمای عاشقانه و رمانتیک دنیا طی 22 سال گذشته است. این فیلم که سال 2000 در جشنواره کن به نمایش عایدی و در بیشتر نظرسنجی های پیرامون برترین فیلم های قرن بیست و یکم همواره به عنوان یکی از آثار برگزیده حضور دارد.

داستان این فیلم هنگ کنگی درباره عشقی در طول سالیان است که هیچگاه فرصت بروز و عینیت پیدا نمی نماید و در جان عاشق و معشوقی که امکان بودن کنار هم را ندارند، همانند گیاه رونده ریشه می دواند و در سکوت، بیشتر و بیشتر می گردد. فراق در عین رسیدن و رنج به جای لذت در رابطه ای که کمتر شبیه آن را در فیلمی دیده اید.

لالالند (La La Land)

لالالند فیلم دیگری در میان آثار ماندکار سینمای دنیا در باره عشق است. این فیلم ساخته دیمین شزل محصول سال 2016 و روایتی ماندگار درباره عشق و موسیقی است.

لالالند که به شیوه ای غیرمنتظره سعی در بازآفرینی حال و هوای موزیکال های عصر طلایی هالیوود و پیوند زدن آن به دنیای معاصر را دارد و حاصل آن برای نسل های گذشته خاطره انگیز و نسل تازه شگفت انگیز است. از برجسته ترین عناصر عاشقانه لالالند موسیقی متن سحرآمیز و حضور دوست داشتنی، اما استون و رایان گاسلینگ است.

ماشین مرا بران (Drive My Car)

ماشین مرا بران درام ژاپنی است از ریوسوکی هاماگوچی که فیلم نامه آن را نوشته و کارگردانی نموده است. این فیلم که محصول سال 2021 است در هفتاد و چهارمین جشنواره فیلم کن جایزه برترین فیلم نامه را در بخش اصلی به خود اختصاص داد.

بعلاوه در چهاردهمین دوره جوایز آسیا پاسیفیک، در 4 شاخه برترین فیلم، برترین بازیگر مرد، برترین فیلم نامه و برترین کارگردانی نامزد شد؛ که در نهایت توانست دو جایزه برترین فیلم و برترین فیلمنامه را از آن خود کند. ماشین مرا بران علاوه بر اینکه در هفتاد و نهمین مراسم گلدن گلوب، برنده جایزه گلدن گلوب برترین فیلم غیر انگلیسی زبان شد در نود و چهارمین دوره جوایز اسکار نامزد دریافت چهار جایزه شد.

ماشین من را بران را شاید به درستی بتوان فراتر از فیلم جستاری پست مدرن درباره مفاهیمی مانند عشق، خیانت، هنر و کاتارسیس دانست. فیلمی که بر اساس داستان کوتاهی با همین نام از هاروکی موراکامی (از مجموعه داستان مردان بدون زنان) ساخته شده و داستان زندگی زوج نویسنده ای را روایت می نماید که عاشق یکدیگر هستند و عادت های خاصی برای حفظ عشق و زندگی روزمره شان دارند.

این عشق با مرگ زن، با بحران روبرو می گردد. حالا مرد قرار است تئاتری را به روی صحنه ببرد و یکی از بازیگرانی که برای حضور در نمایش او خود را معرفی نموده، تاکاتسوکی (ماساکی اوکادا) است که قبلاً با همسر درگذشته او رابطه داشته و...

منبع: همشهری

منبع: فرادید

به "قشنگ ترین فیلم های عاشقانه برای بحران های عاطفی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قشنگ ترین فیلم های عاشقانه برای بحران های عاطفی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید