غذاهای خوب برای پوست های بد

به گزارش وبلاگ آبی اناری ها، عمل تغذیه همان طور که از نامش برمی آید، قرار است به میلیاردها سلول بدن غذا برساند تا آنها بتوانند فعالیت هایی را که در برنامه تنظیم شده شان دارند، انجام دهند. اگر به هر دلیلی تغذیه مناسبی نداشته باشیم به این معنی است که غذای مورد نیاز سلول های خود را درست انتخاب نکرده و آنها را با مشکل روبرو کرده ایم. بسیاری از کمبود های غذایی به

غذاهای خوب برای پوست های بد

غذاهای خوب برای پوست های بد

نویسنده:دکتر ربابه شیخ الاسلام*

عمل تغذیه همان طور که از نامش برمی آید، قرار است به میلیاردها سلول بدن غذا برساند تا آنها بتوانند فعالیت هایی را که در برنامه تنظیم شده شان دارند، انجام دهند. اگر به هر دلیلی تغذیه مناسبی نداشته باشیم به این معنی است که غذای مورد نیاز سلول های خود را درست انتخاب نکرده و آنها را با مشکل روبرو کرده ایم. بسکمک از کمبود های غذایی به پوست لطمه می زنند؛ مانند کمبود ویتامین ها که ممکن است ضایعه پوستی در پی داشته باشد. از گروه ویتامین های محلول در چربی، ویتامین هایA و E برای نرمی و طراوت پوست لازم اند. به این دلیل، کسانی که رژیم های غذایی فاقد چربی می گیرند، بعد از مدتی به کمبود این ویتامین ها دچار می شوند. از سوی دیگر، ویتامین هایی که در آب محلول اند (مثل ویتامین های گروه B و ویتامین C) به طور مستقیم و غیرمستقیم در سلامت پوست، موثر هستند.

حتی در مناطقی که فقر غذایی وجود دارد و معمولا بچه ها در محرومیت غذایی بیشتری قرار می گیرند، قبل از انجام هر آزمایشی می توان از کدر بودن مو و حالت خشک و شکننده آن و خشک و شفاف نبودن پوست به کمبود های غذایی این عزیزان پی برد. معمولا موها حالت کرکی و کدر پیدا کرده و شکننده می شوند و پوست یکنواختی و شفافیت خود را از دست داده و خشن و پوسته پوسته می شود.

سبزیجات سبز به دلیل داشتن آب و املاح و آنتی اکسیدان ها معمولا برای پوست طراوت و شادابی به ارمغان می آورند؛ همان طور که تمام میوه ها و صیفی جات نارنجی به دلیل داشتن بتاکاروتن می توانند در بدن به ویتامینA تبدیل شوند و نیاز سلول های مختلف (از جمله سلول های پوست) را تامین کنند. اما همواره باید به خاطر داشته باشید که برای داشتن پوست و مویی سالم مصرف متعادل سایر مواد غذایی مانند گوشت ها، لبنیات، غلات و حبوبات هم از اهمیت برخوردار است.

ولی در اینجا باید به یک نکته مهم هم اشاره شود و آن، به هم خوردن تعادل بدن در اثر هر نوع بیماری است. به طور مثال، مصرف بیش از اندازه سس های چرب، ادویه زیاد و غذاهای سرخ کردنی که ممکن است موجب ناراحتی های گوارشی شوند، روی پوست اثر سوء داشته و از این رو، به منظور داشتن پوستی خوب باید به توصیه های تغذیه ای که به سلامت کلی بدن کمک می کنند، توجه ویژه داشته باشید. با تمام این واقعیت های غیرقابل انکار، گاهی می بینیم نقش تغذیه برای سلامت پوست و مو از حیطه سلامت و بهداشت به طرف خرافات و انتظارات غیرمنطقی می رود و زیبایی دوستان را جذب وعده های دلفریب و اغواکننده کسانی می کند که بازارگرمی های غیرواقعی را به قیمت گران می فروشند که البته بیشتر منافع سودجویان را تأمین می کند.

پی نوشت ها :

*متخصص بهداشت عمومی

منبع: http://www.salamat.comaeمنبع: راسخون

به "غذاهای خوب برای پوست های بد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غذاهای خوب برای پوست های بد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید