دستور العمل برخورد با تقلب امتحانی دانشجویان ابلاغ شد

به گزارش وبلاگ آبی اناری ها، دستور العمل مشترک وزارت علوم و بهداشت در خصوص رسیدگی به تخلفات آموزشی و اداری از جمله تقلب در آزمون ها و فعالیت های پژوهشی ابلاغ شد.

دستور العمل برخورد با تقلب امتحانی دانشجویان ابلاغ شد

به گزارش وبلاگ آبی اناری ها به نقل از ایسنا، براساس دستور العمل مشترک وزارتخانه های علوم و بهداشت، تقلب در آزمون های و فعالیت های آموزشی عبارت است از استفاده محرز دانشجو از اطلاعات، تجهیزات و امکانات به نوعی که مجاز نباشد با قصد قبلی برای ارائه نتیجه یک فعالیت آموزشی موظف متخلف به تنبیه (در درس یا آزمون مربوطه) و متناسب با نوع تقلب به یکی از تنبیه های اعلام شده و در صورت تکرار علاوه بر تنبیه به یکی از تنبیه های دیگری نیز محکوم می گردد.

صورت جلسه تقلب در جلسه آزمون یا گزارش مراقبین جلسه نظر صریح مدرس مبنی بر انتقال دانشجو یا نماینده آموزش و با تایید دانشکده به شورای انضباطی ارسال می گردد.

طبق این دستور العمل پاسخ نادرست که نتیجه استفاده محرز دانشجو از تقلب باشد نیز مشمول تنبیه می گردد. همچنین به همراه داشتن مکتوبات، تجهیزات و امکانات غیر مجاز به نحوی که استفاده از آن محرز گردد تخلف دانشجو و احراز و صرفا به یکی از تنبیه های محکوم می گردد.

در این دستور العمل آمده است تعلیق، تنبیه برای تقلب معادل حذف درس یا تکالیف مربوط به الزام در تکرار آن خواهد بود چنان چه دانشجویی مرتکب تقلب محکوم گردد همکاری کننده به تقلب به یکی از تنبیه های معین تعلیقی محکوم می گردد.

در صورت تقلب دانشجو در امتحانات جامع کشوری متخلف متناسب با نوع تقلب به یکی از تنبیه ها محکوم و در صورت تکرار این تنبیه ها قابل تشدید است.

براساس دستور العمل اعلام شده در صورت ارتکاب به هر نوع تخلف پژوهشی مانند سرقت، اجاره یا داده سازی علمی عدم تعهد و مسئولیت نسبت به ذی نفعان در امور پژوهشی، عدم رعایت حقوق آزمودنی ها، عدم استفاده درست از منابع انتشار غیر واقعی، مجدد همپوشان و تکیه ای از قبیل معرفی نویسندگان و داوران غیر واقعی و ساخت و استفاده از ایمیل جعلی برای داوری غیر واقعی مقالات توسط خود دانشجو و غیره متخلف به یکی از تنبیه های اعلام شده محکوم و در صورت تکرار یا محکومیت در مراجع قضایی تنبیه قابل تشدید است.

همچنین تخلف در انجام سرانجام نامه به طوری که مانع انتساب اثر به دانشجو گردد یا در تدوین مقاله باشد که منجر به قبولی در دروس دانشگاهی یا تغییر در نمره گردد متخلف علاوه بر اعمال تنبیه های ماده فوق به تنبیه در درس یا تکالیف مربوطه نیز محکوم می گردد.

در سرانجام این دستور العمل آمده در مورادی که تخلف پژوهشی دانشجو پس از دانش آموختگی احراز گردد نظر شورای مرکزی رسیدگی به تخلفات ملاک عمل خواهد شد.

منبع: جام جم آنلاین

به "دستور العمل برخورد با تقلب امتحانی دانشجویان ابلاغ شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستور العمل برخورد با تقلب امتحانی دانشجویان ابلاغ شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید