جشنواره ثبت ملی صد غذای محلی کرمانشاه برگزار می گردد

به گزارش وبلاگ آبی اناری ها، ایرنا/ براساس آخرین اخبار بدست رسیده، جشنواره ثبت ملی صد غذای محلی کرمانشاه برگزار می گردد.

جشنواره ثبت ملی صد غذای محلی کرمانشاه برگزار می گردد

جبار گوهری، سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه ضمن تبریک دنیای شدن کرمانشاه به عنوان شهر خلاق خوراک اضافه کرد: اگر برنامه ریزی های دقیقی برای این اتفاق بزرگ انجام گردد می تواند گردشگران بسیاری را از جای جای دنیا به کرمانشاه بکشاند.

وی از شروع پروژه مستندسازی و تکمیل پرونده ثبتی برای این 100 خوراک محلی و غذای استان اطلاع داد و گفت: تا به امروز 77 میراث ناملموس استان به ثبت ملی رسیده و برای حفظ مواریث ناملموس استان کرمانشاه، پروژه ثبت خوراک ها و آداب و رسوم مربوط به آن در دستور کار معاونت میراث فرهنگی قرار گرفته است.

گوهری با بیان اینکه بسیاری از این غذاها دیگر درست نمی گردد و هدف ما این است که پخت این غذاهای سنتی دوباره احیا گردد، اضافه کرد: بسیاری از این غذاها هم مربوط به عشایر و جامعه روستایی استان است که به صورت سنتی و اصیل ارائه می گردد.

یونسکو کرمانشاه را به عنوان شهر خلاق خوراک در دنیا معرفی کرد

دفتر یونسکو در پاریس 49 شهر دنیا را به عنوان شهر خلاق خوراک انتخاب کرد که کرمانشاه هم به عنوان تنها شهر ایران در این فهرست قرار داشت.

سازمان فرهنگی، آموزشی و اجتماعی یونسکو که در 198 کشور دبیرخانه دارد، از سال 2003 شهرهایی که در هفت حوزه صنایع دستی، موسیقی، خوراک و غیره مستعد باشد را به عنوان شهر خلاق معرفی می نماید.

پیش از این هم 36 شهر خلاق خوراک از 28 کشور دنیا انتخاب شده اند و در ایران هم شهرهای اصفهان و بندرعباس به عنوان شهر خلاق صنایع دستی، شهر رشت به عنوان شهر خلاق خوراک و شهر سنندج به عنوان شهر خلاق موسیقی انتخاب شده اند.

استان کرمانشاه با حدود 80 نوع غذا و خوراک، 11 نوع نان، 20 نوع شیرینی و میان وعده های مختص خود ظرفیت بسیار بالایی در حوزه خوراک دارد. خوراکی هایی مانند روغن کرماشانی، نان برنجی، کاک، خورشت خلال و دنده کباب از جمله خوراکی های کرمانشاه است.

کرمانشاه قطب گردشگری غرب کشور

وجود چهار هزار و 200 اثر ثبت شده ملی، یک اثر ثبت شده دنیای و ده ها اثر گردشگری که هنوز به ثبت نرسیده اند حاکی از استعداد بالای کرمانشاه در بخش گردشگری است.

بیستون و طاق بستان، معبد آناهیتا، طاق گرا، گور دخمه اسحاق وند، تکیه بیگلربیگی و معاون الملک، بوستان کوهستان، بازار سنتی کرمانشاه، سراب نیلوفر، سراب هرسین، سراب صحنه، سراب روانسر، غار قوری قلعه، غار پراو، کاروانسرای شاه عباسی و کاروانسرای ماهیدشت و آبشار پیران از مهمترین آثار تاریخی و طبیعی گردشگری در استان کرمانشاه است.

27 هتل، سه هتل آپارتمان، 19 مهمانپذیر، هفت سفره خانه، 15 واحد پذیرایی بین راهی منفرد، 17 رستوران بین راهی، 14 مجتمع گردشگری، حدود 20 اقامتگاه بومگردی، 50 خانه مسافر دارای مجوز موقت در استان کرمانشاه وجود دارد.

منبع: همگردی

به "جشنواره ثبت ملی صد غذای محلی کرمانشاه برگزار می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جشنواره ثبت ملی صد غذای محلی کرمانشاه برگزار می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید