تأکید رهبر معظم انقلاب بر تقویت روحیه انقلابی در دانشگاه ها

به گزارش وبلاگ آبی اناری ها، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به ملاقات اخیر خود با رهبر معظم انقلاب اسلامی گفت: ایشان بر تقویت روحیه انقلابی در دانشگاه ها و اولویت بندی فعالیت های دانشگاه ها بر اساس احتیاج کشور تأکید داشتند.

تأکید رهبر معظم انقلاب بر تقویت روحیه انقلابی در دانشگاه ها

به گزارش گروه دانشگاه وبلاگ آبی اناری ها به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، محمدعلی زلفی گل در اجلاس رؤسای دانشگاه های کشور که به صورت حضوری و مجازی در سالن شهدای جهاد علمی این وزارت برگزار گردید، اضافه کرد: رهبر معظم انقلاب بعلاوه از دانشگاه ها انتظار داشتند نسبت به شاگردپروری و تربیت دانشجویانی دانا، باسواد، بااخلاق و باایمان اقدام نمایند و در راستای حاکم بودن روحیه انقلابی در دانشگاه ها کوشش نمایند.

تأکید بر آموزش حضوری

وزیر علوم در این نشست که با موضوع آنالیز تمهیدات لازم برای ازسرگیری آموزش حضوری در سال 1401 برگزار گردید، گفت: حضوری شدن کلاس های آموزشی در سال 1401 یک ضرورت مهم و مورد تأکید مسئولان ارشد نظام است و در سال 1401 تخصیص بودجه دانشگاه ها بر اساس اندازه حضور شدن آموزش ها خواهد بود.

وی اضافه کرد: غیرحضوری شدن دانشگاه ها به خاطر کرونا و ماندگاری زیاد دانشجویان در منازل، باعث دوری دانشجویان از محیط های آکادمیک و تضعیف روحیه دانشجویان شده است، گفت: ضرورت دارد برای تقویت شرایط علمی آموزشی و حفظ شور و نشاط در بین نسل جوان، آموزش حضوری به شکل بسیار جدی از سال آینده عملی گردد.

وزیر علوم گفت: رؤسای دانشگاه ها حتماً تمهیدات لازم را از نظر اقتصادی و تجهیزاتی برای حضوری شدن دانشگاه در سال 1401 پیش بینی نمایند و بخشی از بودجه های خود را برای این کار پس انداز نمایند.

وی در ادامه سخنان خود از رؤسای دانشگاه های کشور به علت مدیریت در شرایط سخت و سخت، قدردانی کرد و گفت: بسیاری از رؤسای دانشگاه از لحاظ علمی دارای رتبه های بالا هستند. در حالی که بر اساس قانون بودجه امسال، حق مدیریت نیز به آنان تعلق نمی گرفت با از خودگذشتگی و ایثار به برترین نحوه نسبت به مدیریت دانشگاه ها اقدام کردند.

تأکید بر فعالیت های پژوهشی

وزیر علوم تأکید کرد: مسائل پژوهشی، فرهنگی و آموزشی نباید قربانی مسائل مربوط به هزینه های جاری گردد. اگر دانشگاهی نسبت به تقویت زیرساخت های پژوهشی و انجام فعالیت های پژوهشی اهتمام لازم را نداشته باشد رتبه بندی آن دانشگاه دچار آسیب خواهد شد. لذا ضرورت دارد رؤسای دانشگاه ها حساسیت لازم را داشته باشند.

زلفی گل در مورد اعلام برنامه های سال آینده وزارت علوم و دانشگاه ها گفت: از سال آینده حمایت از انتها نامه ها در راستای احتیاجهای کشور به شکل جدی دنبال خواهد شد و رتبه بندی دانشگاه ها نیز بر اساس تعداد پارسا های (انتها نامه ها و رساله ها) کاربردی خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه هدف اصلی و فلسفه وجود دانشگاه ها انجام فعالیت های علمی، تحقیقاتی، آموزشی، پژوهشیُ، فناوری، نوآوری و فرهنگی است گفت: رؤسای دانشگاه ها باید به هر نحو ممکن از تقویت این حوزه ها حمایت نمایند. برای مثال پرداخت جایزه مقالات علمی و اعطای گرنت پژوهشی و فناوری می تواند به ایجاد و تقویت انگیزه در میان اعضای تیم محققان یاری کند.

وزیر علوم با اشاره به اینکه باید بودجه پژوهشی و فرهنگی در محل مختص خود هزینه گردد گفت: هیئت امناهای وزارت علوم بودجه تفصیلی دانشگاه ها را در صورتی تصویب خواهند کرد که 15 درصد از بودجه به امور پژوهشی و سه درصد به امور فرهنگی اختصاص یابد.

ساخت مسکن برای یاوران علمی و اعضای هیأت علمی

زلفی گل بعلاوه ساخت مسکن برای یاوران علمی یعنی کارکنان دانشگاه ها و اعضای هیئت علمی جوان را مورد تأکید قرار داد و گفت: رؤسای دانشگاه ها نسبت به این امر اهتمام جدی داشته باشند. سازمان برنامه و بودجه نیز در این زمینه قول یاری و مساعدت داده است.

وی با اشاره به احتیاج به توسعه خوابگاه های ویژه متاهلی گفت: دانشگاه ها در این راستا از اعتبارات ملی، استانی و اختصاصی و بعلاوه از ظرفیت خیرین آموزش عالی برای خوابگاه سازی برای متاهلین، یاوران علمی و اعضای هیات علمی اقدام جدی نمایند.

پیگیری تخصیص بودجه های مصوب

وزیر علوم با اشاره به مذاکرات خود با مسئولان سازمان برنامه و بودجه گفت: پیگیر هستیم که مطالبات دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری با تخصیص کافی در امسال جبران و مسائل آنان حل گردد.

وزیر علوم به مذاکرات خود با اعضای دولت و مباحثی که در جلسات هیئت دولت مطرح شده نیز اشاره نمود و گفت: باید سازمان برنامه و بودجه، بودجه دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی را به اندازهی افزایش دهد که امکان پرداخت حق عضویت در مجامع علمی بین المللی و پرداخت حق اشتراک نشریات و درگاه های بین المللی منابع علمی وجود داشته باشد. در غیر این صورت جامع علمی کشور دچار آسیب خواهد شد.

ضرورت تبیین اقدامات و دستاوردها

زلفی گل با اشاره به ضرورت تبیین فعالیت ها، دستاوردها و افتخارات دانشگاه ها در مجامع عمومی گفت: رؤسای دانشگاه ها نسبت به تقویت روابط عمومی های خود اقدام نمایند و تعامل مناسب با اهالی رسانه داشته باشند که این یک ضرورت اجتناب ناپذیر است.

وی با تأکید بر حضور رؤسای دانشگاه ها در رسانه ها و اعلام برنامه ها و اطلاع رسانی اقدامات گفت: دانشگاه ها نسبت به مستندسازی از زندگی و فعالیت های سرآمدان علمی و نخبگان دانشگاه خود و پخش آن در صدا و سیما اقدام لازم را انجام دهند.

وزیر علوم تعامل مناسب با استانداران، مسئولان استانی و شهری را یک ضرورت بسیار مهم ذکر کرد و گفت: دانشگاه ها ضمن ارتباط مناسب با مسئولان استانی از حضور این مسئولان در مجامع و شوراهای خود استفاده نمایند چرا که این عزیزان می توانند در بسیاری از مسائل راه حل ارائه داده و حمایت های لازم را از آموزش عالی داشته باشند.

منبع: خبرگزاری فارس

به "تأکید رهبر معظم انقلاب بر تقویت روحیه انقلابی در دانشگاه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تأکید رهبر معظم انقلاب بر تقویت روحیه انقلابی در دانشگاه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید