انفعال آمریکا در مقابل تصمیم قاطعانه و بموقع ایران

به گزارش وبلاگ آبی اناری ها، درخواست آمریکا از آژانس بین المللی انرژی اتمی برای برگزاری جلسه شورای حکام یک اقدام تبلیغاتی و از روی انفعال است.

انفعال آمریکا در مقابل تصمیم قاطعانه و بموقع ایران

همانگونه که پیش بینی می شد در پی انتها یافتن مهلت شصت روزه ایران به کشورهای اروپایی، مقام های جمهوری اسلامی ایران در تاریخ شانزده تیرماه اعلام کردند ایران به محدودیت های تعیین شده در برجام درباره تحدید سطح غنی سازی پایبند نخواهد بود. در این رابطه ملاحظات زیر قابل توجه است. تصمیم قاطعانه و بموقع ایران، به عنوان یک اقدام منطقی برای احقاق حقوق مردم ایران، براساس ماده 36توافق هسته ای اتخاذ شده است. این ماده به ایران این حق را می دهد که اگر طرف های دیگر توافق هسته ای به تعهدات خود عمل نکردند؛ ایران می تواند تعهدات خود را کاهش دهد.

در مقطع فعلی کشورهای اروپائی باید بدون برخورد احساسی و شتابزده به نقد رویکرد خود در یکسال پرداخته و در صدد اصلاح عملکرد خود باشند. کشورهای اروپا در طول این مدت فرصت داشتند تا ثابت نمایند به تعهدهای خود پایبند هستند. عملکرد صحیح آن ها می توانست بی اعتمادی ایران به اروپا را کاهش دهد که متاسفانه روند تصمیم ها و حرکت های آن ها این امکان را فراهم نیاورد. طی یکسال گذشته بارها شاهد بودیم که اروپا همان رویه آمریکا را در پیش گرفته و با ادبیات نرم سعی داشت ایران را از حقوق خود محروم سازد.

اروپا به خوبی می داند که ایران نیازمند استفاده از مزایای برجام است و خواسته های ما یعنی بهره گیری از مزایای اقتصادی باید عملی گردد. اگر کشورهای عضو توافق هسته ای برای تامین خواسته های ایران اقدام عملی انجام ندهند روند کاهش تعهدات ما ادامه می یابد و حفظ برجام بسیار سخت خواهد شد. اروپا باید فراموش نکند که بدعهدی های طرف مقابل باعث شده تا وضعیت فعلی به وجود آید.

کشورهای اروپائی به بهانه اینکه بانک ها و خریداران نفت ایران، نهادهای خصوصی هستند، سعی دارند ناتوانی خود را توجیه نمایند. این بهانه قابل پذیرش نیست و اروپا در صورت داشتن اراده سیاسی می تواند روش های عملی را ابداع نموده و بر روی عملیاتی کردن همه جانبه اینستکس، تا مرحله معاملات نفتی متمرکز شده و به مرحله اجرا برساند. اروپا به لحاظ سیاسی و فنی ظرفیت انجام چنین اقداماتی را دارد.

درخواست آمریکا از آژانس بین المللی انرژی اتمی برای برگزاری جلشه شورای حکام یک اقدام تبلیغاتی و از روی انفعال است. آمریکا که خود از برجام خارج شده و به تعهدات خود عمل ننموده، از یک نهاد بین المللی که تا به امروز اجرای تعهدات ایران را تایید نموده، درخواست می نماید تا علیه ایران نشست اضطراری تشکیل دهد. این درخواست در چارچوب روینمودهای یکجانبه گرایانه آمریکاست و کشورهای متمایل به چندجانبه گرائی از جمله کشورهای اروپائی باید در مقابل رفتارهای تحکم آمیز واشنگتن بایستند. آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز باید کوشش کند تا از این آزمون مهم، سربلند خارج شده و منطبق با موازین حقوقی عمل نماید. البته نتیجه جلسه شورای حکام هرچه باشد؛ تصمیم ایران برای کاهش تعهدات هسته ای خود در صورت عدم توفیق اروپا در شصت روز آینده، عملی خواهد شد.

نکته آخر اینکه اروپا اگر طالب امنیت و ثبات در اروپا و غرب آسیاست باید از این فرصت شصت روزه نهایت استفاده را برای برطرف نواقص اقتصادی و عادی سازی اجرای برجام بنماید و با شناخت ترفندهای یکجانبه گرایانه آمریکا و پرهیز از گره زدن منافع خود با این کشور، استقلال خود را نشان دهد.

محسن پاک آیین، دیپلمات و سفیر اسبق ایران در آذربایجان

منتشر شده در وبلاگ آبی اناری ها، مورخ 18 تیر 98

منبع: خبرآنلاین

به "انفعال آمریکا در مقابل تصمیم قاطعانه و بموقع ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انفعال آمریکا در مقابل تصمیم قاطعانه و بموقع ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید