روحانی: از آمدن بایدن ذوق زده نیستیم، اما از رفتن ترامپ خوشحالیم

به گزارش وبلاگ آبی اناری ها، رئیس جمهور گفت: امروز شرایط با سال 2015 متفاوت است و جهان فهمیده که ایران روی پای خود ایستاده، اما در عین حال اگر 1+ 5 به کل تعهدات خود بازگردد ما هم در همان ساعت به کل تعهداتمان بر می گردیم.

روحانی: از آمدن بایدن ذوق زده نیستیم، اما از رفتن ترامپ خوشحالیم

به گزارش ایسنا، حسن روحانی صبح امروز در جلسه هیات دولت اظهار کرد: اگر امروز فشاری هم روی ایران است از جانب استکباری است که متاسفانه هنوز چند هفته از دولتش به جامانده؛ کسی که به هیچ چیز پایبند نبود. یاغی ترین و قانونشکن ترین آمریکایی رئیس جمهور آمریکا شده بود. ما امروز از آمدن آقای بایدن ذوق زده نیستیم، اما قطعا از رفتن ترامپ بسیار خشنودیم.

وی اضافه نمود: رفتن آدمی که جنایت کرد و تروریست بود و حتی به واکسن ما هم رحم نمی کند و عاری از اصول انسانی بود، برای ما خشنود نماینده است و بسیار خشنودیم که این جبار سرنگون شد.

روحانی ادامه داد: دولت بعدی آمریکا خودش می داند که راه باز است، اگر راستا درست را خواستند آماده است و اگر راستا اشتباه را خواستند باز هم آماده است. امیدواریم رای مردم آمریکا به آقای بایدن برای دولت او تعیین باشد. مردم آمریکا به قانونگرایی و تعهد به پیمان ها رای دادند، نه قانون شکنی و پیمان شکنی، خواسته ما هم ثبات، امنیت، صلح در سراسر جهان و تعامل سازنده با همه کشور ها است و آمریکایی ها می توانند راستا تعامل را برگزینند.

رئیس جمهور با بیان اینکه برخی رسانه ها که متاسفانه برخی از آن ها داخلی هم هستند تحت تاثیر رسانه های ماهواره ای ضد ایران می گویند در بحث برجام شرایط فرق نموده و مثل سال 94 نیست و ایران می گوید همه باید به تعهداتشان برگردند، یادآور شد: من هم این موضوع را قبول دارم که شرایط سال 2020 با شرایط 2015 متفاوت است، اما نه در راستای که آن ها تفسیر می نمایند. آن روزی که ما مذاکره می کردیم شمشیر شش قطعنامه سازمان ملل بالای سرمان بود، اما امروز این شمشیر شکسته شده و نیست. آن روز شمشیر دومی به نام PMD بود که امروز شکسته شده، آن روز در افکار عمومی جهان به غلط شایعه نموده بودند که ایران اگر تعهدی کند به آن عمل نمی کند، اما ما در برجام ثابت کردیم متعهدترین کشور جهانییم.

وی افزود: ما نشان دادیم که سخت و با وسواس مذاکره می کنیم، اما اگر چیزی را امضا کردیم به عهد خود وفاداریم. در حالیکه اگر آمریکا را کنار بگذاریم حتی 1+ 4 هم نتوانسته است به تعهدات خود درست عمل کند. پس ما نشان دادیم آن شایعه ای که ایران به تعهداتش عمل نمی کند درست نیست. ضمن اینکه آن روز1+ 5 روبروی ما بود، ولی امروز آمریکا تنهاست و تمام کشور های جهان به جز یکی دو کشور کوچک که مزدور آمریکا هم هستند، به آمریکا توصیه می نمایند به برجام بازگردد.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه امروز شرایط داخلی ایران هم متفاوت است گفت: ما آن روزی که مذاکره می کردیم بنزین و گازوئیل را با میلیون ها دلار که تازه کوشش می شد به ما نرسد وارد می کردیم، اما امروز بنزین و گازوئیل را صادر می کنیم. آن روز در زمستان ناچار بودیم گاز را وارد کنیم، ولی امروز در زمستان گاز صادر می کنیم. آن روز در بسیاری محصولات از جمله گندم محتاج بودیم که از خارج وارد کنیم، اما امروز روی پای خودمان ایستاده ایم و در بسیاری محصولات به خودکفایی و مرز خودکفایی رسیده ایم.

رئیس جمهور ادامه داد: ما امروز در همه زمینه ها پیشرفت نموده ایم و قدرت امروزمان با آن روز که مذاکره می کردیم قابل مقایسه نیست. امروز قدرت نظامی و پدافندی ما با 2015 قابل مقایسه نیست و ما مدرن ترین پدافند، بهترین ناوچه ها و پیشرفته ترین سیستم موشکی را داریم و قدرت ما در همه جا و همه چیز چند برابر شده است. در انرژی هسته ای هم قدرت ما فرق نموده و اگر آن روز سانتریفیوژ های IR 1 و IR 2 و نسل اولیه IR 4 را داشتیم امروز IR 8 و IR 6 داریم و این ها نشان می دهد که امروز توانمندتر و قدرتمندتر از همواره هستیم.

روحانی همچنین توضیح داد: آن روز که مذاکره می کردیم در سازمان ملل اتفاق آراء پشت سر آمریکا بود، اما در این سه سال آمریکا در همه جا منزوی بوده و خودش تنها بوده تا جایی که ناچار شد با یک جزیره کوچک متحد گردد. بله شرایط امروز فرق نموده و ما در این سه سال نشان دادیم هیچ فشاری نمی تواند مقاومت مردم ما را بشکند و هیچ قدرتی نمی تواند ما را از راستا خودمان جدا کند.

رئیس جمهور در بخش دیگری از صحبت های خود درباره مبارزه با ویروس کرونا در کشور گفت: همه کوشش ما این است که واکسن کرونا در داخل کشور فراوری گردد، اما در عین حال به دنبال آن هستیم که واکسنی که در جهان هست با اینکه هنوز مورد تایید سازمان بهداشت جهانی قرار نگرفته را خریداری کنیم و به موقع وارد کشور گردد تا مردم بتوانند در ماه های آینده یا سال جدید شرایط بهتری برای فعالیت های کاری و اجتماعی داشته باشند.

وی با گرامیداشت میلاد حضرت زینب (س) و روز پرستار یادآور شد: میلاد این شیرزن حادثه کربلا یادآور افتخاری است که در این ماه ها همه پرستاران ما به نام خود ثبت کردند و سال جاری باید با احترامی ویژه به این قشری که جان خود را در کف دست گذاشتند توجه کنیم. البته مردم هم در عمل پاسخ صریحی به کادر درمان دادند و دیدیم در هفته های گذشته با کوشش مردم و اجرای دقیق پروتکل ها کاری صورت گرفت که همه منحنی های موج سوم را به کرنش وادار کرد.

وی افزود: بحمدلله در روز شنبه شاهد بودیم همه منحنی هایی که وضع بیماری را نشان می دهد راستا کاهشی را شروع نموده و از 160 مرکزی که شرایط قرمز داشتند فقط 12 شهرستان به جامانده که ان شاءالله آن هم به زودی بهتر خواهد شد. مردم در کنار کادر درمان کار بزرگی انجام دادند و امیدواریم کاری نمایند که در زمستان شاهد موج تازه ای نباشیم.

رئیس جمهور همچنین به 27 آذر روز وحدت حوزه و دانشگاه اشاره نمود و اضافه نمود: وحدت این دو نهاد برای ما بسیار مهم است و از بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نزدیکی حوزه و دانشگاه بیشتر شده است. از طرفی 27 آذر روز جهان عاری از خشونت و افراطی گری است که از افتخارات جمهوری اسلامی به حساب می آید و از آن کمتر یاد می گردد.

وی ادامه داد: ما دو روز در تقویم داریم که در تاریخ دیپلماسی ما مهم است. یکی 23 تیر به نام روز تعامل و مصاحبه با جهان و دیگری 27 آذر به نام روز جهان عاری از خشونت و افراطی گری. من در سال 92 در سخنرانی مجمع عمومی سازمان ملل پیشنهاد کردم که آن سال را سال جهان عاری از خشونت و افراطی گری نامگذاری نمایند و این پیشنهاد رئیس جمهور ایران در مجمع به اتفاق آراء تصویب شد.

روحانی در ادامه تاکید نمود: ایران تنها با شعار مخالف افراطی گری و خشونت نیست و در عمل هم کوشش خود را برای مبارزه با افراطی گری، خشونت و تروریست در منطقه بکار برده است. اساسا مردم ایران در سال های 92 و 96 به اعتدال رای دادند و این رای نشان می دهد که مردم راستا اعتدال، اخلاق و رحمانیت را انتخاب کردند.

رئیس جمهور در بخش دیگری از صحبت های خود با یادآوری این نکته که جنگ مالی در کنار کرونا فشار فراوانی را به زندگی مردم و اقتصاد کشور وارد نموده است عنوان نمود: خود ما در دولت باور نمی کردیم که بتوانیم در چنین شرایطی در سال 99 به رشد مالی مثبت برسیم. همه پیش بینی ها در ابتدای سال این بود که رشد سال جاری ما منفی است و برخی سازمان های جهانی تا منفی 5 درصد پیش بینی نموده بودند. خود ما هم در ابتدا می گفتیم با این فرایند رشد ما مثبت نخواهد بود.

وی ادامه داد: در سه ماهه اول سال هم رشد ما منفی بود، اما در سه ماهه دوم کشاورزان، صنعتگران، بخش خدمات و مدیران ما کار بزرگی کردند و بانک مرکزی گفت؛ در سه ماهه دوم با نفت و بدون نفت رشد مالی ما مثبت بوده و این رشد کاری نموده که کل رشد شش ماهه اول سال مثبت گردد.

روحانی اضافه نمود: در سه ماهه دوم سال رشد مالی ما با نفت 5.1 درصد و بدون نفت 3.2 درصد مثبت بوده و در کل شش ماهه با نفت 1.3 درصد و بدون نفت 1.4 درصد بوده است. در کشاورزی رشد مالی 4.4 درصد مثبت بوده که باید از کشاورزان به خاطر کوشششان تشکر کرد. در صنایع و معادن رشد ما قابل ملاحظه است و در 19 بخش صنعتی و فراوریی رشد 20 و 21 درصد داشته ایم. در فولاد 8 درصد، در مس 7 درصد و در آلومینیوم هم رشد 52 درصد است.

رئیس جمهور با بیان اینکه در کشاورزی در این دولت کار بزرگی اجرا شده یادآور شد: خرید گندم در این دولت نسبت به قبل بیش از 100 درصد است که این نشان می دهد رشد فراوری چقدر بالا بوده، در بخش مواد غذایی هم ما رشد خوبی داشته ایم. فراوری برنج در سال 92، 1.5 میلیون تن بوده و سال جاری 2.6 میلیون تن است که نشان می دهد رشد بزرگی در صنعت و کشاورزی را شاهد هستیم. حتی در بخش نفت که تمام فشار ها روی آن بود تا نفت ما را زمین بزنند، نفت ما حرکت نموده و در شش ماهه اول سال رشد نفت مثبت 0.8 است. فقط در بخش خدمات منفی هستیم که امیدواریم حرکت کند. البته در این مدت صدمات زیادی به بخش خدمات وارد شده است.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه حرکت مالی مردم در سال جهش فراوری بسیار افتخارآمیز است اظهار کرد: این جهش در افتتاح های مختلف خود را نشان می دهد و ما با افتتاح پروژه های متفاوت نشان داده ایم که همه بخش ها به دنبال جهش فراوری هستند.

وی با گرامیداشت 26 آذر روز حمل و نقل اعلام کرد: در اقتصاد کشور باید تشکر ویژه ای از حمل و نقل داشته باشیم. سال جاری در شرایط کرونا و حتی در ماه های اولیه شیوع یعنی در اسفند و فروردین که بسیار سخت بود کامیون داران و بخش ریلی حمل و نقل با همه وجود برای کشور کوشش کردند و نگذاشتند باری در سامانه ها، بنادر و روی کشتی ها باقی بماند. در بخش ریلی در هشت ماهه اول سال جاری هشت درصد و در بخش کامیون هفت درصد افزایش حمل و نقل داشته ایم که باید در برابر این عزیزان که در سرما و گرما هزاران کیلومتر راه را برای رساندن کالا به دست مردم حرکت می نمایند تواضع کنیم.

روحانی همچنین گفت: دولت در این هفت سال کار بزرگی در بخش حمل و نقل انجام داده و 1829 کیلومتر به ریل کشور اضافه شده، این رقم در ابتدای دولت 9200 کیلومتر بود و به گفته وزیر راه تا سرانجام دولت به 14 هزار کیلومتر می رسد که این افزایش 50 درصدی خطوط ریلی بسیار ارزشمند است. در بخش راه و فرودگاه و بنادر هم کوشش های خوبی اجرا شده، ظرفیت بنادر 36 درصد اضافه نموده شده و به راه ها، بزرگراه ها، آزادراه ها و راستا شهری 10 هزار کیلومتر اضافه شده است.

روحانی در سرانجام اظهار کرد: طبق آماری که سازمان برنامه و بودجه به من داده در فعالیت های عمرانی هم اوضاع بسیار امیدوار نماینده است. ما در نیمه آذر پارسال 35 هزار میلیارد تومان برای طرح های عمرانی پرداخت نموده بودیم و در نیمه آذر سال جاری این مبلغ 56 هزار و 700 میلیارد تومان بوده است. یعنی 62 درصد بیش از پارسال در بودجه های عمرانی پرداخت کردیم که این یکی از علامت های جهش فراوری است که در بخش عمران دیده می گردد.

منبع: فرارو

به "روحانی: از آمدن بایدن ذوق زده نیستیم، اما از رفتن ترامپ خوشحالیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روحانی: از آمدن بایدن ذوق زده نیستیم، اما از رفتن ترامپ خوشحالیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید