چگونه صفحه قفل دستگاه اندرویدی خود را مدیریت کنیم؟

به گزارش وبلاگ آبی اناری ها، به تازگی گوگل بیان کرد که قصد داشت حالت جدیدی به نام Ambient Mode را برای صفحه قفل اندروید معرفی کند. به یاری این حالت که پیش از این در نمایشگرهای هوشمند مجهز به اندروید نیز دیده شده بود، صفحه قفل می تواند اطلاعات جالب و کاربردی را نمایش دهد و به نوعی گوشی را به یک نمایشگر هوشمند تبدیل کند. در زمان نگارش این مطلب، تنها دو مدل از تبلت های لنوو و دو گوشی هوشمند نوکیا قرار است این به روز رسانی را دریافت نمایند و سایر شرکت ها برنامه خود برای عرضه این حالت را اعلام نکرده اند. اما در حالی که منتظر عرضه این قابلیت هستیم، می توانیم از راه های مختلفی اعلان ها (نوتیفیکیشن ها) را به گونه ای تنظیم کنیم که در مواقع دلخواه اطلاعات مورد احتیاج را در اختیار ما بگذارند.

چگونه صفحه قفل دستگاه اندرویدی خود را مدیریت کنیم؟

فعال کردن اعلان ها در صفحه قفل

سیستم عامل اندروید این امکان را برای شما فراهم نموده است که بتوانید در صفحه قفل دستگاه نیز اعلان ها را مشاهده نمایید و انتخاب با شماست که بخواهید این قابلیت را فعال یا غیر فعال کنید. برای دسترسی به این قابلیت باید مراحل زیر را طی کنید:

 • وارد بخش تنظیمات شوید (می توانید با کشیدن صفحه به سمت پایین، در بالای صفحه علامت چرخ دنده را انتخاب کنید تا راحت تر به این بخش دسترسی پیدا کنید).
 • بخش Apps & Notifications و قسمت Notifications را انتخاب کنید.
 • در این مرحله باید با رفتن به بخش پایین صفحه، گزینه Lock Screen را انتخاب کنید. با انتخاب گزینه Notifications on lockscreen به هر دو نوع اعلان های دارای هشدار صوتی و اعلان های بی صدا دسترسی پیدا می کنید. در این قسمت می توانید انتخاب کنید که یکی از این دو نوع و یا هر دو آن ها در صفحه قفل نمایش داده شوند. (اعلان های بی صدا به آن دسته گفته می گردد که بدون هیچ گونه هشدار صوتی یا لرزشی روی صفحه نمایش داده می شوند، مانند اعلان های هواشناسی یا سرخط خبرهای گوگل).

همچنین، با فعال یا غیر فعال کردن دکمه Sensitive notifications به دستگاه اعلام می کنید که آیا تمایل دارید اطلاعات حساس در صفحه قفل نمایش داده شوند یا خیر. اگر این قابلیت را غیر فعال نموده باشید، تنها آیکون اپلیکیشنی را مشاهده خواهید کرد که اعلان مورد نظر از آن صادر شده است و متن پیام تنها در صورتی قابل نمایش است که قفل دستگاه باز گردد.

انتخاب اپلیکیشن هایی که تمایل دارید در صفحه قفل نمایش داده شوند

اپلیکیشن هایی که در صفحه قفل دستگاه اندرویدی شما نمایش داده خواهند شد، همان اپ هایی هستند که اجازه ارسال اعلان را دریافت نموده اند و شما می توانید به میل خود آن ها را انتخاب کنید. برای این کار باید:

 • وارد بخش تنظیمات شوید.
 • از بخش Apps & notifications قسمت Notifications را انتخاب کنید.
 • در این قسمت با تعدادی از اپلیکیشن هایی که به تازگی اعلان هایی را ارسال نموده اند روبرو خواهید شد. در قسمت پایین صفحه، می توانید با انتخاب گزینه See all from last 7 days به فهرست اپلیکیشن هایی که در یک هفته گذشته اعلان ارسال نموده اند دسترسی پیدا کنید. با انتخاب کلید مخصوصی که در سمت راست نام هر اپ وجود دارد می توانید امکان ارسال اعلان از آن برنامه را به طور کامل فعال یا غیر فعال کنید. با لمس نام هر اپ می توانید به انواع مختلفی از اعلان ها برای آن برنامه دسترسی پیدا کنید.

دریافت اطلاعات شخصی در صفحه قفل

اندروید به شما امکان می دهد تا علاوه بر نمایش اعلان های عمومی، مانند شرایط آب و هوا یا سرخط اخبار، اعلان های شخصی را نیز در صفحه قفل نمایش دهید؛ مواردی مانند ایمیل ها، یادآورها، پروازهای رزرو شده و اطلاعاتی از این دست. برای فعال کردن این قابلیت ضروری است مراحل زیر را دنبال کنید:

 • دستیار صوتی گوگل اسیستنت را به یاری فرمان صوتی یا با نگه داشتن کلید هوم فعال کنید.
 • آیکن جعبه را که در قسمت پایین و سمت چپ نمایشگر قرار گرفته است انتخاب کنید.
 • برای دسترسی به تنظیمات نمایشگر، عکس پروفایل را در قسمت بالای سمت راست انتخاب کنید.
 • وارد بخش Assistant شوید.
 • در این مرحله باید به پایین صفحه بروید و پس از یافتن گزینه Assistant devices، گوشی خود را انتخاب کنید.
 • در دسته بندی Personalization، گزینه Personal Results را انتخاب کنید. فعال کردن این قابلیت به دستیار صوتی گوگل اجازه می دهد تا به ایمیل، تقویم و سایر اطلاعات شخصی این چنینی دسترسی داشته باشد.
 • فعال کردن گزینه Lock screen personal results نیز امکان نمایش این اطلاعات در صفحه قفل را فراهم خواهد نمود.

استفاده از گوگل اسیستنت در صفحه قفل

دستیار صوتی گوگل می تواند حتی در زمان قفل بودن دستگاه نیز به پرسش ها و دستورهای کاربر پاسخ دهد. البته، پیش از شرح فعال کردن این قابلیت باید ذکر کنیم که ممکن است در این صورت دستیار به صورت اتفاقی و ناخواسته فعال گردد و آغاز به سخن گفتن کند. برای فعال کردن امکان استفاده از دستیار صوتی گوگل در صفحه قفل اندروید، باید مراحل زیر را طی کنید:

 • شرحات بخش قبل را تا ورود به قسمت اطلاعات و سپس انتخاب دستگاه خود از لیست دستگاه های متصل به گوگل اسیستنت دنبال کنید.
 • بخش Voice Match را بیابید. در این قسمت می توانید با فعال کردن Access with Voice Match استفاده از دستیار صوتی در صفحه قفل دستگاه را ممکن کنید.

گفتنی است که در صورت غیر فعال کردن این مورد، یک پیام پاپ آپ برای شما نمایش داده خواهد شد که اعلام می نماید قابلیت استفاده از دستیار صوتی در صفحه قفل در زمانی که دستگاه در حالت Driving Mode (رانندگی) باشد، همچنان فعال است.

طبق اعلام گوگل، دستیار صوتی گوگل اسیستنت در صورت استفاده در صفحه قفل اندروید، از ارائه برخی از پاسخ های شفاهی خودداری می نماید؛ حتی اگر شما دسترسی به اطلاعات شخصی را برای آن فعال نموده باشید. این پاسخ ها به بخش هایی مانند پرداخت ها، گوگل فوتوز، درخواست باز کردن اپلیکیشن ها یا پرسیدن درباره اسم و آدرس مالک دستگاه مربوط است که اطلاعات حساسی به شمار می آیند و باید از آن ها محافظت گردد.

منبع: The Verge

منبع: دیجیکالا مگ

به "چگونه صفحه قفل دستگاه اندرویدی خود را مدیریت کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه صفحه قفل دستگاه اندرویدی خود را مدیریت کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید