نخستین حضور، نخستین مدال

به گزارش وبلاگ آبی اناری ها، شیرین ترین لحظه این دور از رقابت ها برای ایران دقایقی بود که جعفر سلماسی به عنوان اولین ورزشکار ایرانی روی سکو رفت و نشان برنز (سوم) المپیک را دور گردن انداخت و نام خود را به عنوان نخستین ورزشکار ایرانی که در المپیک مدال دریافت کرده است، ثبت کرد.

نخستین حضور، نخستین مدال

ایران در بازی های المپیک تابستانی 1948 لندن برای نخستین بار به طور رسمی و با کاروانی متشکل از 36 ورزشکار در 5 رشته ورزشی شرکت کرد، البته پیش از آن فریدون مالکوم شمشیرباز ایرانی به عنوان تنها ورزشکار کشورمان در المپیک 1900 فرانسه حاضر شده بود، ولی ایران کاروان رسمی به این بازی ها اعزام نکرده و در کمیته المپیک هم عضویت رسمی نداشت و از همین رو المپیک لندن را باید نخستین حضور رسمی کشورمان در این رقابت ها در نظر گرفت.

المپیک 1948 لندن (1327) اولین دور این بازی ها بعد از جنگ جهانی دوم بود، مسابقاتی که به دلیل مسائل اقتصادی و سیاسی کشور های جهان دوره ریاضت خوانده می شود. در این دوره از بازی ها کشور های شکست خورده در جنگ، یعنی آلمان، ایتالیا و ژاپن اجازه حضور در رقابت ها را پیدا نکردند و از دور بازی ها حذف شدند.

در المپیک لندن 59 کشور از جمله ایران با 4099 ورزشکار حضور داشتند و بازی ها در 19 رشته و در استادیوم ویمبلی برگزار شد.

ایران که در سال 1947 (1326) به صورت رسمی به عضویت کمیته المپیک پذیرفته شد در سال 1948 با یک کاروان از ورزشکاران جوان راهی بزرگ ترین رقابت های ورزشی جهان شد و در نهایت این رقابت ها را با یک مدال برنز بسیار ارزشمند (نسبت به شرایط کشور بعد از جنگ جهانی دوم) به سرانجام رساند.

شیرین ترین لحظه این دور از رقابت ها برای ایران دقایقی بود که جعفر سلماسی به عنوان اولین ورزشکار ایرانی روی سکو رفت و نشان برنز (سوم) المپیک را دور گردن انداخت و نام خود را به عنوان نخستین ورزشکار ایرانی که در المپیک مدال دریافت کرده است، ثبت کرد.

در این دوره از بازی ها هیچ زن ورزشکاری عضو کاروان ایران نبود و تمام 36 ملی پوش ایرانی در رشته های مختلف مرد بودند. کاروان ایران را 13 بازیکن بسکتبال، 8 ورزشکار در رشته مشتزنی، 3 تیرانداز، 5 وزنه بردار و 7 کشتی گیر تشکیل می دادند.

تیم بسکتبال ایران که با حضورکاظم اشتری، حسین جبارزادگان، هوشنگ رفعتی، ابوالفضل صلبی، اصغر احساسی، حسین کاراندیش، فریدون صادقی، فریدون اسفندیاری، فرهنگ مهتدی، ضیاءالدین شادمان، حسین سرودی، حسین هاشمی و به مربیگری کاظم رهبری به این بازی ها اعزام شده بود در دور اول با فرانسه، مکزیک، ایرلند و کوبا هم گروه شد که سه بازی خود را باخت و تنها توانست در مقابل تیم ملی ایرلند با نتیجه 49 به 22 برنده از زمین بیرون بیاید.

در جریان مسابقات مشتزنی هم که ورزشکاران ایرانی در وزن های 51، 54، 58، 62، 67، 73، 80 کیلوگرم و مثبت 80 کیلوگرم شرکت کرده بودند در تمام مسابقات شکست خوردند بجز یک مسابقه که در آن حسین طوسی در وزن 73 کیلوگرم حریف سوئدی خود را در دور اول شکست داد، ولی در دور دوم به ورزشکار ایرلندی باخت و از دوربازی ها حذف شد.

در رشته تیراندازی فرهنگ خسروپناه در50 متر تفنگ درازکش رتبه 69 را به دست آورد. او در300 مترتفنگ سه حالته رتبه36 جهان را کسب کرد. صمد ملازال در50 مترتفنگ درازکش به رتبه71 جهان رسید و در 300 متر تفنگ سه حالته نفر 34 جهان شد. محمود سخایی هم در50 مترتفنگ درازکش 67 جهان شد و در رشته 300 متر تفنگ سه حالته کارش را با جایگاه 35 به سرانجام رساند.

اما در بازی های المپیک لندن ورزشکاران دو رشته ورزشی کمی بهتر ظاهر شدند؛ کشتی و وزنه برداری. در کشتی آزاد منصور رئیسی در وزن 52 کیلوگرم توانست با دو برد (حریف استرالیایی و هندی) و دو باخت (حریف امریکایی وترکیه ای) به رتبه چهارم دست پیدا کند، ولی شش کشتی گیر دیگر کشورمان رقابت هایشان را با رسیدن به جایگاه 5 تا 16 جهان به سرانجام رساندند.

در وزنه برداری هم محمود نامجو (56 کیلوگرم) به رتبه 5، اسدالله میهنی (5/67 کیلوگرم) به رتبه 19، ناصرمیرقوامی (75 کیلوگرم) به جایگاه 13، رسول رئیسی (5/82 کیلوگرم) به رتبه 8 و جعفر سلماسی (60 کیلوگرم) به مدال برنز دست پیدا کردند.

منبع: روزنامه ایران

منبع: فرادید

به "نخستین حضور، نخستین مدال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخستین حضور، نخستین مدال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید