معبد میناکشی فراتر از تاج محل

به گزارش وبلاگ آبی اناری ها، شاید از هزاران نفر شنیده باشید و یا هزار جا خوانده باشید که هند در تاج محل خلاصه نمی گردد. دیدنی های هند به قدری زیاد است که نمی گردد در یک سفر معمولی 10 تا 15 روزه همه شان را دید. اینجا یکی از عجیب ترین جاذبه های گردشگری هند را به شما معرفی می کنیم که به نسبت جاذبه های دیدنی پایتخت هند، کمتر به آن توجه شده.

معبد میناکشی فراتر از تاج محل

در کرانه جنوبی رود ویگای (Vaigai)، در شهر مادورای (Madurai) که در در قسمت های جنوبی هند قرار گرفته است، معبدی به اسم میناکشی وجود دارد که می تواند هوش را از سر شما ببرد. معبد میناکشی در قلب شهر 2500 ساله مادورای جای گرفته. می گویند تاریخ ساخت این معبد به قرن ششم میلادی برمی گردد، ولی ساختمان جدید معبد در سال 1559 ساخته شده، بعد از این که مورد حمله یک سردار مسلمان قرار گرفته که می خواسته اسلام را در آن شهر ترویج کند. روزانه 15000 نفر از این معبد دیدن می نماید و جالب است بدانید که بیشتر این بازدیدنمایندگان هندوهایی هستند که برای دعا به این معبد آمده اند. این معبد به اقتصاد این شهر خیلی یاری نموده چون هر سال در فصل برگزاری فستیوال و جشنواره های مختلف، میلیون ها جهانگرد به این منطقه می آیند. وقتی وارد محوطه این معبد می شوید 14 برج را می بینید که ارتفاع بلندترینشان 51 متر است. نمای بیرونی تمام این برج ها با مجسمه خدایان هندو تزئین شده و به دلیل رنگ آمیزی متنوع این مجسمه ها، ظاهر چشم گیری دارند. جالب است بدانید که درون این معبدها هم با مجسمه های متنوع تزئین شده اند. از آنجا که ما می خواهیم بلندترین برج این مجموعه را معرفی کنیم، توضیحاتی که در ادامه می آید، منحصرا مربوط به برج 51 متری معبد میناکشی است. این معبد یکی از 30 نامزد عجایب هفت گانه جدید هم بوده.

معبد میناکشی برای الهه ای به همین اسم ساخته شده. سازندگان این معبد آن را بر اساس بدن انسان طراحی نموده اند. معبد 5 ورودی اصلی بر اساس حواس پنج گانه انسان یعنی بویایی، شنوایی، بینایی، چشایی و لامسه دارد. 9 ورودی فرعی و کوچکتر هم هست که راه های ارتباط درون بدن انسان را با بیرون تداعی می نمایند و شامل چشم ها، سوراخ های بینی، سورخ های گوش،دهان، شاهرگ و مقعد است. هندوها بر این باور بودند که هوایی که در این ورودی ها در جریان است، همان روح آدمی است و اگر هوا از جریان بیفتد، روح برای همواره بدن انسان را ترک می نماید. ورودی های این معبد بسیار عظیم هستند و فضای داخلی معبد هم به اندازی بیرون آن باشگوه و نفس گیر است. لازم نیست نگران گرفتگی و گرمای هوا باشید. هوا در داخل معبد کاملا خنک است. هرچه باشد هندوها این معبد را برای پرستش الهه شان ساخته اند. مجسمه های بیرونی معبد شامل الهه ها، خدایان، نیمه خدایان، شیاطین و حیوانات هستند و به دلیلی که برای ما نامعلوم است، مجسمه هایی که در نوک معبد قرار گرفتند، ظاهری ترسناک و کمی شیطانی دارند. داخل معبد از طبقات مختلفی تشکیل شده و هر تالار ویژگی ها و زیبایی های زیادی دارند. بیشتر مردم فکر می نمایند سنگی که در ساخت تزئینات و مجسمه های داخل معبد استفاده شده، سنگ زمرد است، ولی در واقع سنگ استفاده شده سنگ یشم است. ولی سازه هایی که در این معبد قرار گرفته اند، بسیار عظیم تر از آن هستند که با سنگ زمرد ساخته شوند. عکس برداری از مجسمه میناکشی درون معبد برای جهانگردان ممنوع است. فقط می توانید آن را تماشا کنید و مسحور چشم های مجسمه شوید، چون بارزترین خصیصه این مجسمه، چشم های درشت، زیبا و مرموزش است که جهانگردان را بیش از پیش کنجکاو می نماید. یکی از تالارهای این معبد به تالار 1000 ستون معروف است ولی در واقع 985 ستون بیشتر ندارد. افسانه بسیار جالبی درباره نحوه ساخته شدن این تالار بین هندوها وجود دارد که خواندنش خالی از لطف نیست:

می گویند روزی یک کوتوله در مقابل میناکشی ظاهر شد و او را دعوت به دوئل کرد. میناکشی از حرف کوتوله به خنده افتاد و یکی از سربازانش را به عنوان نماینده برای مبارزه با کوتوله به میدان فرستاد. در کمال تعجب، کوتوله سرباز را شکست داد و از مبارزه سربلند بیرون آمد. میناکشی که احساس می کرد غرورش خدشه دار شده، نقشه ای کشید تا کوتوله را به چالشی دعوت کند که انجامش برای او غیرممکن باشد. میناکشی از کوتوله خواست تا در عرض یک روز، ساختمانی با هزار ستون سنگی بسازد. اگر کوتوله پیروز به انجام این کار شد، بعد از او نوبت میناکشی است که ساختمان مشابهی بسازد. کوتوله قبول می نماید و آغاز به خواندن وردهایی می نماید که باعث می گردد ستون های سنگی مستطیلی از دل کوه بیرون بیایند. او آن ها را در تالار می چیند و پیروز به ساختن 985 ستون سنگی میگردد. بعد تصمیم می گیرد تا لحظه تابش اولین بارقه های نور خورشید چرت بزند و بعد از بیدار شدن ادامه ستون ها را بچیند (چون کوتوله تا ظهر فرصت داشت). میناکشی از این فرصت استفاده می نماید و یکی از گوشواره هایش را به آسمان می اندازد و این گوشواره خورشید را می پوشاند و باعث می گردد کوتوله تا ظهر بخوابد و از میناکشی شکست بخورد. بعد از شکست، کوتوله خودش را به آتش می کشد و ساخت تالار 1000 ستونی با 985 ستون به انتها می رسد.

نکته جالب دیگر درباره معبد میناکشی این است که سنگ هایی که برای ساخت ورودی های معبد استفاده شده اند ساده و بدون تزئین هستند و اگر به آنها تقه ای بزنید، متوجه می شوید که پشتشان خالی نیست. ولی در ردیف دوم، سنگ ها همگی تزئین شده هستند و اگر به آنها ضربه بزنید می بینید که صدا در بین آنها می پیچد، یعنی پشتشان خالی است. خیلی ها بر این باورند که این موضوع نشان می دهد که پشت این سنگ ها راه مخفی وجود دارد که ممکن است به یک دخمه، اتاق گنج زیرزمینی یا یک راه فرار منتهی گردد.

معبد میناکشی یکی از دیدنی ترین معابد هند است و چون در جنوب هند قرار گرفته است، دسترسی به آن به اندازه جاذبه های دیگری که در پایتخت و شهرهای مرکزی وجود دارد، آسان نیست. اما بازدید از معبدی که از حدود 33هزار مجسمه رنگی ساخته شده که هر 12 سال یکبار ترمیم و رنگ آمیزی مجدد می شوند، خالی از لطف نیست. بازدید از این معبد شما را دل فرهنگ و آداب رسوم مذهبی هندوها قرار می دهد که خودش تجربه ای منحصر به فرد است.

منبع: اسنپ تریپ

به "معبد میناکشی فراتر از تاج محل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معبد میناکشی فراتر از تاج محل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید