کروکودیلی که انسان بیش از 3000 سال قبل منقرض کرد!

به گزارش وبلاگ آبی اناری ها، باستان شناسان اخیرا بقایای جانوری کروکودیل مانند را در چین پیدا کردند که بررسی ها نشان می دهد این جانور عجیب و 19 فوتی (حدود 6 متر) حداقل در حدود 3000 سال قبل در کشور چین پرسه می زده، اما از طریق انسان شکار شده و احتمالاً به صورت آیینی سر آن بریده شده باشد.

کروکودیلی که انسان بیش از 3000 سال قبل منقرض کرد!

به گزارش وبلاگ آبی اناری ها، جدای از گونه کاملاً نو این جانور کروکودیل مانند، دانشمندان می گویند این جانور احتمالاً جایگاهی خاص در فرهنگ مردمان باستانی منطقه در بیش از 3000 سال پیش داشته و به همین دلیل است که به نظر می رسد نسل آن از طریق همین مردمان باستانی منقرض شده باشد. این دانشمندان همچنین تأکید می کنند، از آنجایی که چنین انقراضی نمی تواند در آن زمان به سرعت رخ بدهد، بنابراین می توان فرض کرد که این مردمان برای مدت های مدید و شاید حتی هزاران سال این جاندار را هدف کشتار خود قرار می دادند.

در این مطالعه، باستان شناسان بقایای نیمه فسیل شده دو موجود را تجزیه و تحلیل کردند که به نظر می رسد بین 3000 تا 3400 سال پیش کشته شده اند. دانشمندان این گونه نو را به افتخار شاعری در قرن نهم میلادی که سعی کرد به تمساح ها هشدار دهد که دلتای رودخانه هان در استان جنوبی گوانگدونگ چین را ترک کنند، Hanyusuchus sinensis نامیدند. بر اساس گزارش های تاریخی، هان یو، که در زمان سلسله تانگ چین نیز یکی از مقامات دولتی بود، حتی یک خوک و بز را قربانی کرد تا بتواند این موجودات را دفع کند. اگرچه تمساح های هان یو شاید همان Hanyusuchus sinensis نباشند، اما متأسفانه آن ها نیز گویا در اثر مهاجرت به جنوب چین و افزایش شکار این موجودات، در نهایت سرنوشتی بهتر از انقراض پیدا نکردند.

با این حال، مدت ها قبل از این، Hanyusuchus sinensis یک شکارچی بزرگ بود که علیرغم هدف قرار گرفتن انسان ها در چین باستان رشد کرد. محققان دانشگاه توکیو دریافتند که هر دو نمونه زیر فسیلی غاریال که مورد مطالعه قرار گرفتند، شواهد گسترده ای از حملات وحشیانه و حتی سر بریدن را نشان دادند. نویسندگان، آثار این زخم های کشنده را با سلاح های دوره مورد بحث مرتبط کردند. پروفسور مینورو یوندا از موزه دانشگاه توکیو گفت: با توجه به دو نمونه ای که ما پیدا کردیم و از طریق انسان ها کشته شده اند، و با توجه به اینکه نمونه دیگری تا به امروز یافت نشده که بدون آثار آسیب های انسانی باشد، و همچنین با توجه به شواهد تاریخی از پاکسازی سیستماتیک تمساح ها در منطقه، نتیجه باید این باشد که انسان ها مسئول انقراض Hanyusuchus sinensis هستند.

کروکودیل ها شکارچیان برتر هستند و نقشی اساسی در حفظ اکوسیستم های آب شیرین خود دارند بنابراین این درگیری تاریخی تمساح ها با انسان می تواند به عنوان یک هشدار برای انسان های کنونی نیز عمل کند. هر گونه ای که به اصطلاح حلقه گمشده در نظر گرفته می شود، همیشه یک یافته مهم است، اما Hanyusuchus sinensis به دلایل دیگری نیز مهم است، زیرا عمدتاً به نظر می رسد از طریق نوع بشر به سمت انقراض سوق داده شده است. دانشمندان امیدوارند با کشف بقایای نیمه فسیل شده بیشتر، بتوان افقی بر آگاهی های ما از تمدن چین باستان و همچنین توضیح چگونگی تکامل گونه های تمساح امروزی بیندازد.

ماسایا ایجیما، یکی از محققین موزه دانشگاه ناگویا در ژاپن، می گوید: سال ها تمساح های امروزی را مورد مطالعه قرار داده ام، اما Hanyusuchus sinensis با وجود منقرض شدن، شگفت انگیزترین موجودی است که تا به حال دیده ام. همه با تمساح های دماغ تیز و تمساح های دماغ کوتاه آشنا هستند، اما ممکن است با نوع سومی از تمساح های مدرن به نام غاریال که جمجمه های بسیار بلندتر و باریک تری دارند، کمتر آشنا باشند. Hanyusuchus sinensis نوعی غارال است، اما چیزی که هیجان انگیز است این است که چگونه برخی از ویژگی های مهم جمجمه را با بقیه کروکودیل ها به اشتراک گذاشته. این مهم است، زیرا می تواند یک بحث چند دهه ای در مورد چگونگی، زمان و به چه طریقی تمساح ها به سه خانواده تبدیل شوند را حل نماید.

پروفسور یوندا به این موجودات علاقه مند است، زیرا او پیدایش تمدن چین باستان را در حدود 4000 سال پیش مطالعه می کند و در بسکمک از مکان های باستان شناسی با استخوان های کروکودیل روبرو شده است که برخی از آن ها ممکن است از نظر فرهنگی مهم باشند. پیش از این تصور می شد این استخوان ها که در بسکمک از منطقه ها چین یافت شده اند متعلق به تمساح چینی (Alligator sinensis) باشد که فقط در ناحیه پایینی رودخانه یانگ تسه در شرق مرکزی چین زندگی می کرده است. این ممکن است شواهدی از نفوذ فرهنگی از جنوب تا شمال چین باشد، اما کشف نو می تواند این موضوع را به چالش بکشد.

یوندا گفت: من تنها کسی نیستم که فکر می کند غاریال چینی، Hanyusuchus sinensis، ممکن است آثاری را در تمدن چین باستان به جا گذاشته باشد. برخی از شخصیت های چینی و شاید حتی افسانه هایی در مورد اژدها ها ممکن است تحت تأثیر این خزنده باورنکردنی قرار گرفته باشند. این تنها خزنده در چین باستان است که با انسان ها در جشن حضور دارد. اکنون محققان امیدوارند که بتوان مواد ژنتیکی روی بقایای نیمه فسیل شده را استخراج کرد تا به ترسیم تصویر دقیق تری از نحوه قرار گرفتن Hanyusuchus sinensis در شاخه خانواده تمساح ها کمک کند. نتایج این مطالعه نو در مجله Proceedings of the Royal Society B Biological Sciences منتشر شده است.

منبع: dailymail

ترجمه: مصطفی جرفی-وبلاگ آبی اناری ها

منبع: فرارو

به "کروکودیلی که انسان بیش از 3000 سال قبل منقرض کرد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کروکودیلی که انسان بیش از 3000 سال قبل منقرض کرد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید