مجوز تولید واکسن آنفولانزای فوق حاد پرندگان صادر شد

به گزارش وبلاگ آبی اناری ها، تهران (پانا) - رییس سازمان دامپزشکی کشور گفت بذر واکسن بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان در کشور تولید شده و تا به امروز برای سه شرکت بخش خصوصی مجوز تولید واکسن این بیماری صادر شده است.

مجوز تولید واکسن آنفولانزای فوق حاد پرندگان صادر شد

به گزارش وزارت جهاد کشاورزی، علی صفر ماکنعلی در باره نقش دامپزشکی در کنترل بیماری ها اضافه نمود: سازمان دنیای بهداشت دام به عنوان یک سازمان بین المللی، مسئولیت ها و تکالیف سازمان های دامپزشکی را در دنیا معین کرده است؛ در کشور ما هم با استناد به قانون مدنی جمهوری اسلامی، سازمان هایی که مرجع علمی نزد مراجع ذیصلاح بین المللی هستند وظایف و مسئولیت های شان تکالیف قانونی محسوب می شود.

وی با بیان این که دامپزشکی دو محور اصلی برای فعالیت دارد، اضافه نمود: یکی از این محورها، کنترل و پیشگیری از بیماری های فرامرزی و مشترک بین انسان و حیوان است که در این خصوص برای حدود 160 بیماری، برنامه هایی را در پنج محور تدوین کرده ایم.

رییس سازمان دامپزشکی کشور ادامه داد: در کشور ما وظیفه دامپزشکی تنها تضمین سلامت فرآورده های خام دامی است در حالی که در دنیا تضمین سلامت فراورده های خام و غیرخام بر عهده دامپزشکی است.

وی با اشاره به آمار سالانه تولیدات دام، طیور و آبزیان در کشور، اظهار داشت: این تولیدات از مرحله پرورش تا عرضه برای مصرف کننده تحت رصد، پایش و نظارت دامپزشکی قرار گرفته است.

تولید بذر واکسن تب برفکی در مرز خودکفایی

وی در رابطه با کاهش بیماری تب مالت در کشور، شرح داد: تب مالت بیماری رایج بین دام و انسان است و ما هشت میلیون تن شیر در دامداری های صنعتی تولید می کنیم که با بررسی و نظارت مستمر، میزان تب مالت انسانی در استان تهران با بیش از 13 میلیون نفر جمعیت، به کمتر از 400 نفر در سال رسیده است.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور در رابطه با کنترل بیماری تب برفکی در کشور مطرح کرد: تب برفکی یک بیماری راهبردی است و با توجه به تمهیدات سازمان دامپزشکی و حمایت هایی که از شرکت های دانش بنیان به عمل آمده، در حوزه تولید بذر این واکسن به مرز خودکفایی رسیده ایم و در شش ماهه اول سال 1400 شرکت های خصوصی این توانایی را خواهند داشت که این واکسن را تولید کنند.

وی اضافه نمود: ما علاوه بر اینکه این بیماری را در گاوداری های شیری و گوشتی کنترل کرده ایم، رکورد کنترل بیماری را در گاوداری های شیری در 14 سال اخیر زده ایم.

تولید بذر واکسن آنفولانزای فوق حاد پرندگان در کشور

ماکنعلی با اشاره به این که در حال حاضر، کشور ژاپن درگیر بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان است و حدود چهار میلیون و 600 هزار پرنده را تحت کنترل قرار داده است، اظهار کرد: در ایران این بیماری که در سال 96 بالغ بر 26 میلیون قطعه پرنده را تلف کرد، کنترل شده است؛ در سال جاری با وجود این که این ویروس در اصلاندوز اردبیل، گلزار تهران، مازندران و میقان اراک مشاهده شده، اما در کوتاه ترین زمان ممکن تشخیص قطعی آن داده شد و گزارش، تایید، مهار و مختومه را در این چهار بخش انجام دادیم.

وی با اشاره به تولید بذر واکسن آنفولانزای فوق حاد پرندگان در کشور، گفت: بذر مورد نیاز تولید واکسن بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان در داخل کشور تولید و در روزهای اخیر از آن رونمایی شد؛ ماده اساسی برای رصد و پایش بیماری ها، آنتی ژن است که در داخل تولید شده و با این اقدام از هدر رفت یک میلیارد تومان جلوگیری می شود.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور یادآور شد: تا به امروز سه شرکت در بخش خصوصی مجوز تولید واکسن آنفولانزای فوق حاد پرندگان را گرفته اند.

ماکنعلی درباره بیماری آبزیان مانند لکه سفید میگو و VHS، اظهار کرد: برنامه های ملی راهبردی را در زمینه این بیماری ها عملیاتی کرده ایم و در سال 99 با کاهش کانون و مهار بیماری لکه سفید، رکورد تولید میگو را زدیم.

وی اضافه نمود: همچنین در بیماری VHS هم از 380 کانون در سال به 4 کانون رسیده ایم.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور شرح داد: در سال های گذشته بیماری پپریَن در کرم ابریشم شیوع پیدا کرد که با مهار آن میزان تولید کرم ابریشم نسبت به گذشته افزایش 3 برابری داشته است.

مهار تب برفکی و نیوکاسل با واکسن تولید داخل

وی ادامه داد: در حال حاضر 73 درصد از کانون های بیماری نیوکاسل کاهش یافته است و برنامه ای را برای مهار بیماری سالمونلا طراحی و ابلاغ کرده ایم که در حال انجام است.

ماکنعلی گفت: تولید واکسن در زمینه واکسن PPR، تب برفکی و نیوکاسل G7 مازاد بر نیاز داخل است، اما در گذشته نیازمند واردات بودیم، همچنین 3 واکسن جدید طیور هم با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مراحل اولیه ساخت را طی می کند.

وی ادامه داد: در تولید واکسن تب سه روزه هم وابسته به ژاپن و اروپا بودیم که تا سال 1400 از واردات این واکسن بی نیاز خواهیم شد و بازارهای کشورهای همجوار را هم به دست می آوریم.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور در خصوص هویت گذاری دام اظهار داشت: تا به امروز 1.3 میلیون راس دام شیری و 67 میلیون راس گوسفند و بز هم به صورت 100 درصد پلاک گذاری شده اند.

بخش خصوصی بازوی اجرایی دامپزشکی

ماکنعلی با تأکید بر این که سازمان دامپزشکی اولین دستگاهی بود که به صورت 100 درصد درمان را به بخش خصوصی واگذار کرد، گفت: 250 آزمایشگاه همکار بخش خصوصی در کنار دامپزشکی فعالیت می کنند.

وی شرح داد: دامپزشکی در جهت سیاست گذاری و برنامه ریزی حرکت می کند و تصدی گری را به بخش خصوصی واگذار کرده است.

طبق آمارها سرایت بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان توسط پرندگان مهاجر از کشوری به کشور دیگری انجام می شود و سالانه بیش از چهار میلیون قطعه پرنده به 620 نقطه آبگیر ایران مهاجرت می کنند، بنابراین با تمام اقدام های کنترلی و پیشگیرانه در مناطق روستایی ویروس وجود دارد و تالاب ها و محل برخواستن پرندگان مهاجر می توانند عامل بروز و تشدید بیماری آنفلوانزای پرندگان باشند.

پیشتر طبق گزارش های سازمان دنیای بهداشت دام، آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در تیپ H5N8 در یک مزرعه مرغ گوشتی در ژاپن مشاهده شد.

سازمان دامپزشکی در دو سال گذشته در زمینه طرح ملی هدفمند کنترل بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان از جمله واکسیناسیون، رصد و پایش بیماری در مناطق روستایی و صنعتی اقدامات خوبی انجام داده است، به طوری که سالانه برای مقابله با این بیماری بیش از 120 میلیون دوز واکسن تزریقی تامین می شود.

طرح ملی هدفمند کنترل بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان که از اواخر سال گذشته آغاز شده، یک برنامه سه ساله است که ادامه دارد.

منبع: خبرگزاری پانا

به "مجوز تولید واکسن آنفولانزای فوق حاد پرندگان صادر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجوز تولید واکسن آنفولانزای فوق حاد پرندگان صادر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید