علت طولانی شدن پاندمی کووید 19

به گزارش وبلاگ آبی اناری ها، یک ویروس شناسی گفت: ویروس کرونا مانند دیگر ویروس های تنفسی سال ها در کنار ما خواهد ماند، اما نکته اینجاست که عملکرد مناسب می تواند فعالیت های مخرب ویروس را مهار کند.

علت طولانی شدن پاندمی کووید 19

به گزارش گروه اجتماعی وبلاگ آبی اناری ها، علیرضا ناجی با اشاره به اینکه دلایل متعددی برای طولانی شدن پاندمی کرونا مطرح است، اظهار کرد: یکی از مهم ترین دلایل را باید نبود برنامه مناسب برای مبارزه با ویروس کووید 19 دانست.

وی با بیان اینکه ابعاد ناشناخته کرونا همچنان بسیار زیاد است، اضافه کرد: شواهد موجود با توجه به خصوصیت و تغییر عملکرد ویروس، نشانه هایی از قطع کامل زنجیره شیوع نمی دهد.

رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه متخصصان و پژوهشگران برجسته دنیا چهار سناریو را پیش روی کرونا پیش بینی می کنند، گفت: بروز واریانت های مقاوم در برابر واکسن و درمان، بالا رفتن سرعت و شدت انتقال بیماری و بیماری زایی ویروس و احتمال تکاملی که منجر به تضعیف ویروس می شود از جمله این احتمالات است.

به گفته ناجی، با توجه به مسائل موجود در مهار ویروس در برخی کشورها، احتمال به صفر رسیدن مقدار شیوع کرونا بسیار بعید است.

وی اضافه کرد: به طور کلی مقابله با کرونا دو بال مداخلاتی درمانی و غیر درمانی دارد و به نظر می رسد در هیچکدام از این دو حوزه اقدامات مطلوب انجام نشده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه با بیان این موضوع که در بخش درمانی تمرکز بر واکسیناسیون است توضیح داد: تنها برخی از کشور ها فرایند مناسبی در تزریق واکسن علیه کرونا دارند بنابراین با توجه به شکل پاندمی بیماری و انتقال گسترده ویروس این کشور ها هم نمی توانند به تنهایی به موفقیت برسند، به طوری که در کشور هایی مثل انگلستان و آمریکا با وجود واکسیناسیون گسترده به دلیل جهش های ویروس در کشور های کم برخوردار از واکسن، باز هم شاهد افزایش موارد ابتلاء هستیم.

ناجی با بیان اینکه تمام شواهد بیانگر این است که تمام کشور های دنیا در مقابله با کرونا سوار بر یک کشتی اند و باید هماهنگ با یکدیگر پیش بفرایند، گفت: از سوی دیگر در مداخلات غیر درمانی از جمله رعایت فاصله فیزیکی، پوشش ماسک و دیگر موارد پیشگیری از بیماری هم عادی انگاری و فرار مردم از رعایت پروتکل ها رقم خورده است.

وی در ادامه با اشاره به جهش ویروس کرونا با واریانت دلتا گفت: وقتی واریانت دلتا وارد یک جمعیت می شود، در افرادی که واکسینه نشده اند، می تواند چرخش زیادی داشته باشد و مشاهده می شود که بیشتر بستری ها در بیمارستان ها به صورت خانوادگی است.

ناجی اضافه کرد: نکته نگران کننده این است که مقدار شکست ایمنی بدن این جهش در افرادی که واکسینه شده و ایمنی دارند، بیشتر از واریانت های دیگر ویروس است، به گونه ای که شکست ایمنی بدن در جهش های قبلی حدود 5.9 درصد، اما در این واریانت حدود 19 درصد است.

وی با اشاره به احتمال کاهش اثربخشی و کفایت انواع واکسن های کرونا در برابر واریانت دلتا، بر ضرورت رعایت هرچه بیشتر پروتکل های بهداشتی از سوی مردم تاکید کرد.

ناجی گفت: تقویت بهداشت فردی و اجتماعی مانند استفاده از ماسک، فاصله گذاری اجتماعی، عدم حضور در تجمعات و مسافرت نرفتن، نکاتی است که در این شرایط و کمک به کاهش زنجیره کرونا بسیار مهم است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "علت طولانی شدن پاندمی کووید 19" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت طولانی شدن پاندمی کووید 19"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید