سی و سومین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده بانک سرمایه برگزار شد

به گزارش وبلاگ آبی اناری ها، سی و سومین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده بانک سرمایه به ریاست قاضی مسعودی مقام تشکیل شد.

سی و سومین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده بانک سرمایه برگزار شد

به گزارش خبرنگار سی و دومین جلسه رسیدگی به اتهامات محمدرضا خانی و 6 متهم دیگر پرونده بانک سرمایه در شعبه 3 دادگاه ویژه مفاسد مالی به ریاست قاضی مسعودی مقام تشکیل شد.

متهمان محمدرضا خانی (مدیرعامل و عضو هیات مدیره وقت بانک سرمایه)، خیراله بیرانوند (مدیرعامل و عضو هیات مدیره وقت بانک سرمایه)، علیرضا حیدرآبادی پور (مدیرعامل و عضو هیات مدیره وقت بانک سرمایه)، پرویز احمدی (سرپرست بانک و رئیس هیئت مدیره وقت بانک سرمایه)، بهمن خادم (عضو هیات مدیره وقت بانک سرمایه)، مهرداد باقری (عضو هیات مدیره وقت بانک سرمایه)، یاسر ضیائی شیرکلائی (قائم مقام وقت بانک سرمایه) به اتهام مشارکت در اخلال عمده در نظام مالی کشور از طریق مشارکت در خیانت در امانت مورد محاکمه قرار گرفتند.

برای متهمان عدیده این پرونده تاکنون چند مرتبه حکم صادر شده و در جلسات دادرسی پیشین متهمان به دفاع از خود پرداختند.

در ابتدای جلسه متهم ضیایی به اتهام مشارکت در اخلال عمده در نظام مالی کشور از طریق هفت فقره خیانت در امانت به ارزش 4 هزار و 987 میلیارد و 650 میلیون ریال که منجر به کسب منفعت به میزان 20 میلیارد ریال از سامان مدلل، 12 میلیارد ریال از حسین هدایتی و 20 میلیارد ریال و خرید یک دستگاه خودرو بی ام و از محمود امامی در جایگاه قرار گرفت و اظهار کرد: 4 ماه مسئولیت قائم مقامی بانک سرمایه را برعهده داشتم و علاوه بر آن با حفظ سمت مدیر پاره وقت شرکت سرمایه گذاری صندوق ذخیره فرهنگیان هم بودم.

او ادامه داد: در کیفرخواست منع اتهام به گران مایملک هادی رضوی به ارزش 100 میلیون ریال گفته شده است، اما نکته قابل توجه این است که بدانیم در دوره من اقاله صورت گرفت و زمانی که دیگر در بانک نبودم، اقاله به تهاتر تبدیل شد.

متهم ضیایی با بیان اینکه نامه کارشناسی را من صادر کرده ام، گفت: نامه کارشناسی از سوی من صادر شد و کارشناسان را برای اقاله انتخاب کردم، اما اکنون نمی دانم که اصل نامه کجا قرار گرفته است.

او گفت: مسئولیت تمام امضا ها یی که توسط من و مدیرانم زده شده اند را می پذیرم، اما امضای هیئت مدیره و مجمع به من ارتباطی ندارد، زیرا امضای من در هیئت مدیره بلا اثر بوده است.

او با اشاره به تسهیلات ارائه شده به حسین هدایتی گفت: آقای هدایتی در مجموع 130 میلیارد تومان تسهیلات گرفته که مجموع تسهیلات ارائه شده به شرکت جاوید گشت هیرمند در دوره من 60 میلیارد تومان بوده است.

متهم ضیایی اعلام نمود: مصوبه ارائه تسهیلات 60 میلیارد تومانی از سوی هیئت مدیره برای ملک هدایتی صادر شد که پس از آن هدایتی یکبار دیگر نامه ای زد و با تغییر کاربری درخواست تسهیلات دیگری کرد که در مجموع 192 میلیارد تومان ملک کارشناسی شد.

او شرح داد: تا زمانی که در بانک بودم، تمام اقدامات لازم شامل قرارداد ترهینی، ارسال نامه به دفترخانه و استعلام آن انجام شد و بعد از خروج من مدیریت جدید ملک را در ترهین قرار نداد و دوباره تسهیلات را ارائه کرد.

متهم ضیایی اعلام نمود: مبلغ 100 میلیارد تومان برای شرکت الکترو کژال دیاموند صادر شد، البته امضای من در هیچ قسمتی از ارائه تسهیلات به این شرکت وجود ندارد و از جریان ضمانت نامه ها هم اطلاعی نداشتم.

او اعلام نمود: زمان صدور ضمانت نامه ها مربوط به قبل از حضور من در بانک بود و پس از برکناری زاهدی هیچ ضمانت نامه دیگری جابجا نشد و پس از آن که از بانک سرمایه کنار رفتم، از شرکت سرمایه گذاری فرهنگیان هم عزل شدم.

در ادامه جلسه قهرمانی نماینده دادستان اعلام نمود: اظهارات درباره هادی رضوی نیاز به بررسی دارد و امضای ضیایی روی سربرگ قرار گرفته است، اما از اتوماسیون صادر نشده است.

متهم ضیایی اعلام نمود: به دلیل اینکه نامه درباره ملک آقای هادی رضوی اقاله بوده است و می دانستم با فشار رضوی امکان داشت که این اقاله انجام نشود، به همین دلیل از اتوماسیون اداری نامه را صادر نکردم.

نماینده دادستان گفت: تمام مکاتبات اداری باید از اتوماسیون انجام شود، با توجه به دست شما در بانک، قائم مقام چه کاره است که به کارشناسی ارجاع دهد.

قهرمانی با اشاره به پرونده هدایتی اعلام نمود: این پرونده در دو قسمت تسهیلات را دریافت کرده است و بخش مهمی از سوی شما داده شده که 70 درصد کارشناسی است.

رد پای نظامیان و امنیتی های بازنشسته در تخلفات بانک سرمایه

متهم ضایی اعلام نمود: این پول به میزان 60 میلیارد تومان پوشش داده شده است.

قهرمانی گفت: در مجموع پول هدایتی 120 میلیارد تومان بود که به صورت تسهیلات ارائه شده است و بررسی ها نشان داد که هدایتی این ملک را بسیار ارزان خریداری و طی ارزیابی ها آن را بزرگنمایی کرده است.

نماینده دادستان اعلام نمود: آقای هدایتی خود اظهار کرد که 40 میلیارد چک داده است که یک فرد در دادسرا که اکنون اخراج شده، کار را انجام دهد و ملک را با قیمت بالاتری کارشناسی و بزرگ نمایی کند.

او درباره شرکت کارتن خواب ها اعلام نمود: تمام پول به شرکت راهبرد پویان واریز و ضمانت نامه 110 میلیارد تومانی هم برای این شرکت صادر شده است، حال اگر فاقد اثر حقوقی بودید و امضای شما بلا اثر بود، چرا این ضمانت نامه را امضا کردید؟

قهرمانی شرح داد: شما در حلقه فساد حضور داشتید و با آن ها آشنا شدی. اگر امضا ها را هم نمی زدی، به دلیل آن بود که از سوء نیت با خبر بودی.

متهم ضیایی گفت: من مانند کلهر هیئت مدیره را اغفال نمی کردم. در جلساتی که حاضر بودم، امضا می زدم، اما در جلسات دیگر خیر. برخلاف کلهر که دارای صلاحیت امضا بود، من نمی توانستم امضا کنم.

در ادامه جلسه رسیدگی به دادگاه وکیل متهم ضیایی اظهار کرد: مدارک و مستندات همگی وجود دارند که نشان می دهد تسهیلات در زمان موکل من داده نشده است و هیچ وحدت قصدی میان موکل من و دیگر مدیران بانک سرمایه وجود نداشته است.

او ادامه داد: موکل من نه تنها هیچ قصدی نداشته است بلکه از سوی او تنها مبلغ 60 میلیارد تومان به حسین هدایتی داده شده است.

در ادامه جلسه قهرمانی نماینده دادستان اعلام نمود: تمامی پول ها باید اعتبار سنجی شوند و ریال به ریال آن ها مورد بررسی قرار گیرد. در بحث تسهیلات حسین هدایتی متهم رابطه سوء با یکدیگر داشته اند و متهم ضیایی ضمانت نامه شرکت کارتن خواب ها را هنگام امض آگاه بوده است.

قهرمانی گفت: تسویه کردن تسهیلات نافی وقوع جرم نیست، مدیر اگر رعایت بهداشت مالی را کرده باشد از اتهامات مبرا خواهد شد.

قاضی منصوری مقام اظهار کرد: اگر فردی امضایش بلا اثر بوده نمی توانسته تسهیلات را به هدایتی پرداخت کند.

نماینده دادستان با اشاره به پست قائم مقامی متهم ضیائی گفت: تعریف پست قائم مقامی در بانک سرمایه خود جای بحث است، ضیائی خود مهره آقای امامی در صندوق ذخیره فرهنگیان بوده که در بانک سرمایه هم گماشته شده است.

در ادامه جلسه نماینده سازمان بازرسی با اشاره به تقاضای وام از سوی یکی از شرکت ها گفت: شرکت جاوید گشت هیرمند سه بار تقاضای وام داده است که هر سه بار صلاحیت شرکت رد شده است، البته متهم ضیائی دریافت وام از سوی این شرکت را در هیئت مدیره مطرح کرده و مبلغ 130 میلیون تومان تسهیلات را ارائه کرده است. ضیائی دستور وام می دهد و وقتی وام داده شد یک میلیارد تومان به حساب خودش ریخته می شود.

او شرح داد: اگر متهم ضیائی با هدایتی رابطه نداشته پس چگونه 11 میلیارد پول را به او مسترد کرده است.

نماینده سازمان بازرسی اظهار کرد: هر کدام از شرکت های کارتن خواب 30 میلیارد تومان پول گرفته اند و در زمان ضیائی با سند سازی ملک ها را در ترهین بانک گذاشته اند و 100 میلیون به حساب ضیائی ریخته اند.

او افزود:یکی دیگر از مشتریان بانک سرمایه که اکنون به آلمان متواری شده است 400 میلیارد تومان تسهیلات گرفته که یک میلیارد آن به ضیائی داده شده است.

در ادامه جلسه متهم ضیائی اعلام نمود: این پول برای شرکت سرمایه گذاری فرهنگیان بوده است و به دلیل آنکه صورت جلسه شرکت هنوز به تصویب نرسیده بود تا چندین ماه امضا های شرکت را من می زدم.

در ادامه جلسه متهم خانی شرح داد: پس از آنکه پرداخت تسهیلات به شرکت هرمس مورد تصویب واقع نشد پرونده به کمیته اعتبارات بانک فرستاده شد که این کمیته پرداخت تسهیلات را نافی مصلحت دانست.

متهم، خانی اعلام نمود: در بحث فتوشاپ اسناد دو نامه از سوی شرکت توسعه ساختمان به بانک زده شد هر دو نامه شرکت توسعه ساختمان موجود است. نامه دوم اصلاحیه نامه اول بوده که در آن نام خانی حذف شده و نام هیئت مدیره آمده است و به همین دلیل اثری از فتوشاپ نبوده است.

او گفت: آقای خادم مغز متفکر بانک سرمایه بود و چندین سمت را بر عهده داشت و از تسهیلات و ضمانت نامه ها خبر داشته است.

متهم خادم گفت: هیچ یک از اعضای هیئت مدیره از پشت پرده تسهیلات به شرکت پایدار قشم خبر نداشته اند.

او شرح داد: من چک 100 میلیون تومانی که قرار بود به حساب ریخته گران واریز شود را توقیف کردم و به سختی هر چه تمام تر جلوی آن را گرفتم.

در ادامه جلسه نماینده سازمان بازرسی خطاب به متهم خانی اظهار کرد: از شهریور سال 95 مکاتبات بسکمک را انجام دادیم تا شما به سازمان بازرسی بیایید تا انتها به کمک مرجع قضایی و آقای اژه ای شما به سازمان آمدید.

قاضی مسعودی مقام خطاب به متهمان اعلام نمود: ظرف یک هفته مهلت دارید تا دفاعیات خود را به صورت مکتوب و در قالب سی دی به دادگاه ارائه کنید تا دادگاه حکم خود را صادر کند.

انتهای پیام /

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "سی و سومین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده بانک سرمایه برگزار شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سی و سومین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده بانک سرمایه برگزار شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید