ساخت سیستم انتقال نور طبیعی با قابلیت فراوری انرژی در ساختمان ها

به گزارش وبلاگ آبی اناری ها به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، علی رمضانی دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح ساخت سیستم انتقال نور طبیعی در ساختمان ها با امکان کاربرد در پنل های فتوولتائیک و باتری گفت: افزایش شهرنشینی و محدودیت های منطقه ها مسکونی، باعث افزایش سازه و ساختمان های بزرگ و درنتیجه آن عدم استفاده از نور طبیعی شده است.

ساخت سیستم انتقال نور طبیعی با قابلیت فراوری انرژی در ساختمان ها

وی اضافه کرد: ساکنان این فضاها علاوه بر محرومیت از مزایای نور طبیعی، در معرض مضرات نور مصنوعی قرار می گیرند.

رمضانی مطرح نمود: به همین علت در صدد برآمدیم تا دستگاهی برای انتقال نور طبیعی در ساختمان ها با امکان کاربرد در پنل های فتوولتائیک و باتری طراحی کنیم؛ هدف از این پروژه طراحی سیستمی جهت انتقال نور خورشید از جبهه جنوب، شمال و پشت بام ساختمان به محیط تاریک ساختمان است.

محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر اضافه کرد: علاوه بر این، در حالاتی که احتیاج به روشنایی خورشید نیست؛ سیستم با استفاده از صفحات فتوولتائیک از نور خورشید انرژی الکتریکی فراوری نموده و در باطری ذخیره می نماید و از آن در طول شب یا روزهای ابری جهت روشنایی مورد استفاده قرار می گیرد.

رمضانی خاطر نشان کرد: این پروژه در جهت کسب فناوری و یافتن راهکاری نو در حوزه روشنایی ساختمان ها بوده و باعث شده است که نوآوری نوی در سیستم های ردیاب نورخورشید بوجود بیاید.

وی خاطر نشان کرد: از آنجایی که سیستم مذکور با روش های خلاقانه پیاده سازی شده است تفاوت های بسیاری با سیستم های مشابه خارجی دارد از جمله این نوآوری ها امکان ذخیره سازی برق و افزایش طول انتقال نور بوده است.

این محقق اضافه کرد: اجرا و نصب این پروژه در ساختمان های موجود و نو الاحداث، موجب کاهش بار سرمایشی بناها بعلت خاصیت سایه بانی آن بر روی پنجره های جنوبی می گردد و بعلاوه امکان فراوری برق در ساختمان ها بوجود می آید.

وی ادامه داد: بعلاوه با انتقال نور طبیعی به فضاهای تاریک داخلی، موجب کاهش بار مصرفی در بخش روشنایی ساختمان ها به ویژه با کاربری اداری می گردد. در صورت عدم استفاده از روشنایی طبیعی نیز، امکان ذخیره برق در باطری وجود دارد.

به گفته رمضانی، از آنجایی که روشنایی بیشترین سهم مصرف برق را در منازل دارد، چنین طرح هایی که می تواند باعث کاهش بار مصرفی برق در تابستان و زمستان گردد از اهمیت بالایی در صنعت برق کشور برخوردار است.

وی با اشاره به ادامه این طرح مطرح نمود: ادامه این پژوهش انجام آزمون های استاندارد در پژوهشگاه نیرو و آزمون های عملکردی در شرایط واقعی و کامل برای فراوری در مقیاس نیمه صنعتی است و در صورت جذب سرمایه گام های بعدی برای تجاری سازی این پژوهش برداشته خواهد شد.

وی با اشاره به ویژگی های طرح گفت: ساخت دستگاهی نو در حوزه روشنایی و ذخیره سازی انرژی در ساختمان با هدف کاهش مصرف انرژی در بخش روشنایی و سرمایشی ساختمان ها از ویژگی های این طرح به شمار می رود

وی با بیان اینکه نمونه خارجی این طرح وجود دارد، گفت: این طرح برخلاف سیستم های قبلی که فقط در پشت بام نصب می شوند، امکان نصب در جبهه جنوبی، شمالی و پشت بام ساختمان را دارد و در نتیجه انتقال نور بیشتری رخ می دهد و امکان بهره گیری در تمام طبقات را ممکن می سازد و دسترسی بیشتری به نور طبیعی را سبب می گردد.

این محقق گفت: در این طرح علاوه بر انتقال نور خورشید، در زمان های مورد احتیاج امکان فراوری و ذخیره برق در باطری با استفاده از صفحات کوچکتر پنل های فتوولتائیکی بوجود آمده است و امکان فراوری انرژی و ذخیره آن جهت مصرف در شبکه برق خانگی را ممکن می سازد که باعث کاهش مصرف انرژی سیستم روشنایی ساختمان نیز می گردد.

به گفته علی رمضانی، ترکیب سیستم روشنایی خورشیدی با سیستم روشنایی مصنوعی باعث کاهش هزینه ها در حوزه انرژی می گردد و باتوجه به کاهش مصرف انرژی، توجیه مالی بیشتری برای کاربران و کارفرمایان پیدا می نماید.

محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: کاربرد این پروژه در حوزه صنعت برق، صنعت روشنایی به خصوص در ساختمان ها، صنعت ساختمان و... است که امیدواریم این پروژه به مرحله صنعتی برسد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "ساخت سیستم انتقال نور طبیعی با قابلیت فراوری انرژی در ساختمان ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت سیستم انتقال نور طبیعی با قابلیت فراوری انرژی در ساختمان ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید