هدایت های لازم برای تغذیه با شیر خشک

به گزارش وبلاگ آبی اناری ها، بسیاری از اطفال به علل مختلف نمی توانند از شیر مادر تغذیه نمایند در نتیجه استفاده از شیر خشک در شیشه اهمیت می یابد.

هدایت های لازم برای تغذیه با شیر خشک با رعایت این اصول ساده و اولیه دیگر نگران تغذیه کودک خود با شیشه نباشید.استفاده از شیر مادر برترین روش تغذیه نوزادی است که تازه متولد شده است، زیرا احتیاجهای طبیعی کودک در حال رشد را برآورده می نماید و نیز منبع با ارزشی از آنتی بادی ها می باشد و در مقابل انواع حساسیت های خطرناک، کودک را محافظت می نماید. اما بسیاری از اطفال به علل مختلف نمی توانند از شیر مادر تغذیه نمایند در نتیجه استفاده از شیر خشک در شیشه اهمیت می یابد. یکی از فواید این کار آن است که پدر نیز در تغذیه کودک لحظاتی را با مادر سهیم می شود و مادر فرصتی برای استراحت پیدا می نماید. البته در مقایسه با شیر مادر، تغذیه با شیشه بسیار سخت است. مراقبت از کودک در مقابل عفونتها و میکروبها بدان معنی است که باید هنگام استفاده از شیشه مراقبت بیشتری به عمل آورد، به خصوص اگر کودک تازه متولد شده باشد.

شیشه شیر: حداقل شش عدد مورد احتیاج است تا همواره دو شیشه استریل شده و آماده برای مصرف داشته باشید. شیشه انواع مختلفی دارد. یک نوع آن شیشه با جدار پلاستیکی است که به راحتی تمیز می شود و باعث می شود کودک با مکیدن هوای داخل شیشه کمتر دچار نفخ شود.

پستانک : حداقل شش عدد مورد احتیاج است. شما می توانید پستانک هایی از جنس سیلیکون یا لاتکس که استاندارد است و شکل طبیعی دارد، انتخاب کنید. توصیه می شود از پستانک هایی استفاده نمایید که سر آن ها شبیه نوک سینه مادر است زیرا به کودک یاری می نماید تا جریان شیر را کنترل کند و رشد دندانهایش به طور طبیعی صورت گیرد. میزان سوراخ پستانک را کنترل کنید زیرا باید در هر ثانیه چند قطره شیر از آن خارج شود.

شیشه پاک کن : قبل از شستن و استریل کردن شیشه ها، برای پاک کردنشان از شیشه پاک کن بهره ببرید.

وسایل استریل کردن : شیشه ها و پستانک ها یا با استفاده از سیستم های شیمیایی (یک ظرف آب سرد محتوی قرص یا مایع ضدعفونی) یا یک استریل نماینده و یا یک مایکروویو (ببینید که آیا شیشه ها برای استفاده در دستگاه مناسب هستند) می توانند استریل شوند. بعلاوه می توانید آنها را در ظرف آبی به مدت ده دقیقه (البته برای پستانکها به مدت 5 دقیقه) بجوشانید.

وسایل میزان گیری : این ابزار برای اطمینان از اینکه آب کافی به شیر اضافه نموده اید یا خیر، به کار می فرایند.

پیمانه یا قاشق : برای مخلوط کردن. از ماما یا پزشک سؤال کنید از چه نوع شیری باید استفاده نمایید. قبل از یک سالگی به کودک شیر گاو ندهید.

هر قدر مادر آرامی باشید، هنگام تهیه شیر نیز باید آرامش خود را حفظ کنید. شیر محیط مناسبی برای رشد باکتریهاست که می تواند کودک را در هر سنی بیمار کند. میکروبهایی که از راه مکیدن انگشتان یا اسباب بازیها وارد دهان کودک می شوند، نسبت به آنهایی که در یک شیشه شیر تکثیر می یابند و به مدت طولانی در آن می مانند، ضرر کمتری دارند. با رعایت موارد زیر کودک خود را سالم نگه دارید: قبل از دست زدن به وسایل تغذیه کودک، دستان خود را بشویید. تمام وسایل را در آب داغ محتوی صابون بشویید و سپس استریل کنید.

قبل از دست زدن به وسایلی که استریل نموده اید، دستان خود را بشویید. وسایل استریل شده را تا زمانی که به آنها احتیاج دارید، در یخچال نگهداری کنید. هنگامی که می خواهید یک شیشه شیر آماده کنید، باید به دستورالعمل کارخانه سازنده شیر خشک توجه نمایید. اضافه یا کم ریختن شیر، اشتهای کودک را مختل می نماید. هرگز به شیر مواد جامدی نظیر برنج یا بیسکویت اضافه نکنید.

از آب تازه و استریل استفاده نمایید. هر بار که می خواهید یک شیشه شیر تازه درست کنید، کتری را دوباره پر از آب نمایید. آب را داخل کتری یا قابلمه جوش آورید و بگذارید سرد شود. آب را قبل از جوشاندن میزان بگیرید زیرا میزانی از آن ضمن جوشیدن بخار میشود. شیشه شیر را تا سطح معینی پر از آب کنید. میزان دقیق شیر خشک را با پر کردن پیمانه میزان گیری کنید، سپس میزان اضافه آن را با کارد خالی نمایید.

پودر را به آب بیفزایید و به خوبی تکان دهید. شیشه را در قسمت انتهای یخچال قرار دهید، تا زمانی که می خواهید از آن بهره ببرید. پس از 24 ساعت اگر مورد استفاده قرار نگرفت، آن را دور بریزید. شیر را تازه نگه دارید میکروب ها عمدتا در دمای اتاق رشد و تکثیر می یابند. بنا براین هرگز شیر را بدون حفاظ در معرض هوای اتاق قرار ندهید. شما باید شیر آماده شده را زمانی که هنوز داغ است در قسمت عقب یخچال قرار دهید (نه در قسمت در یخچال) تا سرد شود.

شیشه شیر آماده شده را تا زمانی که مورد احتیاج است (فقط تا 24 ساعت) در یخچال نگه دارید. شیر را فقط زمانی از یخچال بیرون آورده و گرم کنید که کودک از خواب بیدار شده باشد. هرگز شیر را از قبل آماده نکنید، بنا بر این کودک همواره شیر تازه می نوشد. به جای آنکه به جامانده شیر را برای وعده غذایی دیگر کودک نگه دارید، بهتر است آن را دور بریزید.

بسیار اهمیت دارد که شیر دادن برای کودک و مادر جزء امور روزمره درآید. بهتر است شیشه های شیر را اول هر روز آماده کنید. رهنمودهای زیر به شما یاری می نماید که شیر دادن به کودکتان با موفقیت انجام گیرد سعی کنید زمانی که کودکتان آرام است به او شیر دهید. اگر ناراحت و گریان است، کوشش نمایید قبل از آنکه شیشه را به او بدهید، آرامش کنید.

محل آرام و ساکتی را برای شیردادن به کودک در نظر بگیرید. عواملی همانند سر و صدا و رفت و آمد مانع تغذیه کافی او می شود. شیر را پشت دست خود بریزید تا مطئمن شوید زیاد گرم نیست. شیشه را به آرامی به چانه کودک نزدیک کنید، در این هنگام او سرش را به طرف شما برمی گرداند. وقتی پستانک لبهایش را لمس کرد، او دهانش را باز می نماید و شیشه را می گیرد.

شیشه را کج نگه دارید تا شیر در تمام پستانک جمع شود و هوا وارد دهان کودک نشود. اگر کودک از مک زدن امتناع کرد، بلندش کنید تا آروغ بزند. وقتی به میزان کافی شیر خورد، او را روی شانه خود و یا برعکس روی پای خود بگذارید و آرام پشتش را بمالید. اگر پس از چند دقیقه آروغ نزد، احتمالا نمی خواهد آروغ بزند.

کودک را طوری با شیشه تغذیه کنید مثل اینکه از سینه مادر شیر می خورد. هرگاه گرسنه است به او شیر دهید و در خصوص میزان شیری که می خورد نگران نباشید. برخی از نوزادان دوست دارند هر 3 یا 4 ساعت یک بار شیر بخورند در حالی که بقیه به میزان کمتری احتیاج دارند و اگر او خواب است نگران نباشید، به محض گرسنه شدن بیدار می شود.

منبع: آشپزی و تغذیه بچه ها ، فاطمه تقدسی نیا، صص211-206، نوید حکمت، چاپ دوم، قم، 1396

منبع: راسخون

به "هدایت های لازم برای تغذیه با شیر خشک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هدایت های لازم برای تغذیه با شیر خشک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید