خبرنگاران آفت ملخ کوهان دار در عرصه های منابع طبیعی خراسان جنوبی کنترل شد

به گزارش وبلاگ آبی اناری ها، بیرجند - خبرنگاران - معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی گفت: گروه های ویژه مقابله با هجوم ملخ کوهان دار در اراضی منابع طبیعی استان تشکیل و این آفت پایش و کنترل شد.

خبرنگاران آفت ملخ کوهان دار در عرصه های منابع طبیعی خراسان جنوبی کنترل شد

به گزارش روز سه شنبه روابط عمومی منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی حمید باقرپور اضافه نمود: اقدامات اجرایی و عملیات پیشگیرانه آفت ملخ کوهان دار با هدف حفاظت از پوشش گیاهی در عرصه های منابع طبیعی شهرستان سرایان شروع شد.

وی بیان نمود: با توجه به هجوم ملخ کوهان دار در بخشی از عرصه ها و روستاهای شهرستان سرایان، کارشناسان منابع طبیعی وارد میدان شده و راهکارهای لازم در این زمینه ارائه شد.

معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی گفت: متأسفانه راهکارها ارائه شده توسط کارشناسان منابع طبیعی مورد قبول کشاورزان و دهیار روستا واقع نشد.

وی ادامه داد: درخواست مردم و کشاورزان شهرستان سمپاشی فوری بود، اما بر اساس دستورالعمل های حفاظت تا جایی که مقدور باشد برای حفاظت از محیط زیست و عوامل مربوط به آن، استفاده از سم در آخرین مراحل باید انجام گردد.

باقرپور ادامه داد: در حال حاضر پوره ملخ های کوهان دار تبدیل به حشرات بالغ شده که پرواز می نمایند لذا سمپاشی برای دفع آنها نه تنها سودی نداشته بلکه می تواند باعث آلودگی مرتع گردد.

وی توضیح داد: مقرر شد پایش روزانه عرصه های منابع طبیعی این شهرستان در راستای مقابله با این ملخ و هجوم این آفت به سایر نقاط استان انجام گردد.

معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی ادامه داد: در حال حاضر عملیات اجرایی مقابله با افزایش جمعیت ملخ ها به صورت روزانه در حال اجرا است.

وی گفت: پس از معین محل دقیق تخم ریزی آفت، محل مورد نظر به عنوان کانون آلوده برای کنترل پوره های سن یک در سال آینده مدنظر خواهد گرفت.

باقرپور جلوگیری از آسیب و خسارت به عرصه های مرتعی و پوشش گیاهی را از اهداف مهم اقدامات انجام گرفته در این زمینه بیان کرد و اضافه نمود: تمامی عرصه های طبیعی این شهرستان به پنج پهنه تقسیم بندی و تعداد پنج گروه ویژه سیار عملیات پایش منطقه ای آفت ملخ کوهان دار را به صورت تمام وقت انجام می دهند.

وی ادامه داد: اقدامات لازم برای پیشگیری و مبارزه با این آفت در سطح شهرستان ها انجام و جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد.

معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی توضیح داد: با انجام اقدامات فنی و به موقع تاکنون هیچگونه طغیان و وضعیت بحرانی گزارش نشده است و شرایط تحت کنترل است.

وی گفت: با توجه به سطح وسیع عرصه های منابع طبیعی نخستین قدم در خصوص آفات، پایش و مونیتورینگ آنها بوده که در ادامه با مشاهده طغیان آفت از روش های کنترلی همچون مکانیکی، فیزیکی و بیولوژیکی استفاده می گردد و مرحله نهایی کنترل استفاده از مواد شیمیایی برای کنترل خواهد بود.

باقرپور افزود: هزینه روش های کنترل مذکور برای سطح عرصه های منابع طبیعی به مراتب بسیار بالاتر از کنترل آفات در سطح مستثنیات است که این مساله دلیلی بر تجدید نظر در خصوص میزان اعتباراتی است که در خصوص کنترل آفات در نظر گرفته می گردد.

7557* 6054

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران آفت ملخ کوهان دار در عرصه های منابع طبیعی خراسان جنوبی کنترل شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران آفت ملخ کوهان دار در عرصه های منابع طبیعی خراسان جنوبی کنترل شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید