جان باختن 401 سالمند و معلول مراکز شبانه روزی بر اثر کرونا

به گزارش وبلاگ آبی اناری ها، تهران (پانا) - رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت حدود 6140 نفر از افرادی که در مراکز شبانه روزی نگهداری می شوند دچار بیماری کرونا شدند که 4097 نفر آنها بهبودی پیدا کردند و 1642 نفر از این افراد در حال درمان هستند و 401 نفر از این افراد از ابتدای شیوع این ویروس تا به امروز بر اثر کرونا فوت شدند.

جان باختن 401 سالمند و معلول مراکز شبانه روزی بر اثر کرونا

وحید قبادی دانا با گرامیداشت روز جهانی افراد دارای معلولیت درباره اقدامات سازمان بهزیستی در این بخش اظهار کرد: امیدواریم شرایطی فراهم شود تا یک فرد دارای معلولیت بتواند در جامعه ما دارای زندگی مستقل همراه با شان و منزلت اجتماعی در درون جامعه و بستر خانواده باشد و این موضوع مستلزم آن است که همه آحاد جامعه وجود این افراد را به رسمیت بشناسند.

رئیس سازمان بهزیستی با بیان اینکه افراد دارای معلولیت حدود 10 درصد از افراد جوامع را تشکیل می دهند، گفت: بزرگترین اقلیت موجود در تمام جوامع هستند که توجه به آنها و ایجاد شرایط مناسب برای زندگی آنها یکی از ملاک های پیشرفته بودن جوامع مختلف در سطح جهان تلقی می شود. سازمان بهزیستی کشور فعالیت های مختلفی را انجام می دهد، به طور مثال یکی از فعالیت های اصلی که در بهزیستی صورت می گیرد موضوع پیشگیری از وقوع معلولیت هاست. برای توقف موتور معلولیت ها فعالیت های مختلفی با عنوان غربالگری صورت می گیرد.

جلوگیری از ناشنوایی 3000 نوزاد با غربالگری شنوایی

وی با بیان اینکه در سال 98 با انجام غربالگری شنوایی برای نوزادان از ایجاد ناشنوایی و معلولیت ناشنوایی در بیش از 3000 نوزاد و شیرخوار جلوگیری شد، گفت: با غربالگری یک میلیون و 100 هزار نفر از این افراد با پوشش 92 درصدی، افرادی که دچار مشکل بودند به مراکز درمانی ارجاع داده شدند.

قبادی دانا همچنین درباره غربالگری تنبلی چشم نیز گفت: در سال گذشته بیش از 3 میلیون و 300 هزار کودک 3 تا6 ساله با پوشش 81 درصدی برای پیشگیری از معلولیت های بینایی مورد بررسی قرار گرفتند که باعث شد از ایجاد معلولیت بینایی در 16 هزار و 200 کودک پیشگیری شود.

شناسایی اختلالات ژنتیک در خانوارهای دارای معلول

وی در ادامه اضافه نمود: همچنین مشاوره های ژنتیک در بیش از 290 مرکز مشاوره ژنتیک در سطح کشور انجام می شود که در سال گذشته برای 384 هزار خانوار اجرا شده است و در موارد انجام آزمایش های ژنتیک برای پیشگیری از معلولیت در افرادی که قرار است تازه متولد شوند با انجام آزمایشات، از تولد 1444 مورد نوزاد دارای معلولیت با انجام سقط درمانی با مجوز سازمان پزشکی قانونی پیشگیری شده است. در کلان پروژه شناسایی اختلالات ژنتیک در خانوارهای دارای معلولیت تحت پوشش سازمان بهزیستی نیز تا خاتمه سال 1400، تمام خانواده هایی که دارای دو معلول هستند به طور رایگان مورد مشاوره ژنتیک و آزمایش های لازم ژنتیکی قرار خواهند گرفت، البته این پروژه از مهرماه سال 98 آغاز شده است.

تحویل 104 هزار واحد مسکونی به معلولان

قبادی دانا گفت: در موضوع توانمندسازی افراد دارای معلولیت و خانواده های آنها، تا به امروز 104 هزار واحد مسکونی برای افراد دارای معلولیت تسهیل گری شده و در اختیار آنها قرار داده شده است که 75 هزار مورد از این واحدها در دولت کنونی بوده است. در 2 سال اخیر نیز بیش از 25 هزار واحد مسکونی به افراد دارای معلولیت واگذار شده است. همچنین حدود 36 هزار واحد مسکونی نیز در حال احداث است که از کمک خیرین در پویشهای مردمی برای تکمیل این واحدهای مسکونی بهره خواهیم گرفت.

به گفته وی، در سال 94 برای خانوارهای دارای دو معلول به بالا، 14 هزار خانوار شناسایی شدند که از این تعداد به 9200 خانواده واحد مسکونی تحویل داده شده است و 4300 واحد مسکونی دیگر در دست احداث است.

رئیس سازمان بهزیستی درباره اشتغال نیز گفت: برای پرداخت حق بیمه سهم کارفرما مطابق ماده 13 قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت برای 18 هزار نفر از افرادی که دارای معلولیت هستند و در کارگاه ها و مراکز غیردولتی مشغول به کار هستند حق بیمه سهم کارفرما به طور کامل از سوی سازمان بهزیستی پرداخت شده است.

سهمیه معلولان برای استخدام در دستگاه های دولتی

قبادی دانا درباره قانون استخدام 3 درصدی معلولان نیز گفت: در ارتباط با بحث رعایت سهمیه 3 درصد برای استخدام های جدید در دستگاه های دولتی، در سال های 97 و 98 مجموعا 940 نفر مطابق این ماده قانونی بعد از آزمونهای استخدامی جذب دستگاه ها شدند و در سال 99، 1305 نفر سهمیه موجود است. به دلیل اینکه قرار است تمامی استخدام ها براساس آزمونهای استخدامی صورت گیرد این پستها ستاره دار است و تنها افراد دارای معلولیت می توانند با یکدیگر رقابت کنند و حتی اگر در یک دوره این سهمیه ها پر نشود برای سال آینده این سهمیه حفظ خواهد شد.

رئیس سازمان بهزیستی درباره قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت نیز توضیح داد: بعد از تصویب لایحه دولت در ارتباط با قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت در سال 97 و ابلاغ آن به دستگاه ها، تلاش شد تا آیین نامه های مربوطه در هیات وزیران مصوب شود و همچنین اساسنامه صندوق تسهیلات شغلی افراد دارای معلولیت مصوب شد و برای تایید به شورای نگهبان رفته است. امید است هرچه سریعتر اقدامات لازم صورت گیرد و بعد از تصویب شورای نگهبان اکنون آمادگی های لازم در سازمان بهزیستی برای راه اندازی هرچه سریعتر صندوق تسهیلات اشتغال برای افراد دارای معلولیت فراهم است.

قبادی دانا در ادامه سخنان خود به کمک هزینه تحصیلی دانشجویان و دانش آموزان تحت پوشش بهزیستی اشاره کرد و گفت: کمک هزینه تحصیلی دانشجویان و دانش آموزان یکی دیگر از مواردی است که به عنوان فعالیتهای توانمندساز در سازمان بهزیستی در حال انجام است. در حال حاضر کمک هزینه تحصیلی برای 13 هزار دانشجوی دارای معلولیت به صورت الکترونیک پرداخت می شود. در گذشته این مبالغ به دانشگاه های مربوطه پرداخت می شد. در هفته جهانی افراد دارای معلولیت سامانه الکترونیکی دانشجویان سازمان بهزیستی رونمایی می شود و از این طریق مطابق آیین نامه ماده 9 قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت برای معلولان متوسط، شدید و خیلی شدید که در دهک های درآمدی یک تا هفت قرار دارند شهریه دانشگاه آنها به طور کامل توسط سازمان بهزیستی پرداخت می شود. همچنین کمک هزینه تشویقی تحصیلی به 2500 دانشجوی دارای معلولیت شاغل در دانشگاه های دولتی نیز پرداخت شد.

افزایش بیش از 2 برابری هزینه مناسب سازی مسکن و خودرو معلولان

قبادی دانا درباره خدمات حوزه حمل و نقل نیز گفت: یکی از مسائل بسیار مهم برای زندگی اجتماعی و مناسب افراد دارای معلولیت این است که راه ها، وسایل حمل و نقل، ساختمان ها و اماکن مختلف اداری فرهنگی و تفریحی و آموزشی برای افراد دارای معلولیت مناسب سازی شود و دسترس پذیری برای این افراد به نحو شایسته صورت گیرد. برای این کار کمک هزینه ای برای مناسب سازی منازل مسکونی افراد دارای معلولیت توسط سازمان پرداخت می شود که در سال جاری بیش از 25 هزار مورد کمک هزینه مناسب سازی برای این افراد پرداخت شده است. مبلغ کمک هزینه مناسب سازی برای مسکن و خودرو افراد دارای معلولیت بیش از دو برابر افزایش پیدا کرده است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور تاکید کرد: تا به امروز 14 جلسه ستاد مناسب سازی کشور برگزار شده است که 8 جلسه از این جلسات در 2 سال اخیر بوده است و امید است که در این هفته نیز پانزدهمین جلسه ستاد مناسب سازی کشور را در خدمت وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی باشیم. در سال جاری سند راهبردی مناسب سازی کشور در ستاد مناسب سازی کشور تدوین و به دستگاه ها ابلاغ شد و امیدواریم این سند بتواند به ارتقای شرایط مناسب سازی ساختمانها و اماکن و معابر کمک کند. همچنین شرایط مناسب سازی ساختمان های دولتی در جشنواره شهید رجایی هر ساله مورد ارزیابی قرار می گیرد که درصد ساختمانهای دولتی که مناسب سازی و دسترس پذیر برای افراد دارای معلولیت هستند در سال 92، 26 درصد بود که این میزان در بررسی اخیر به 43 درصد در سال 99 رسیده است.

قبادی دانا در ادامه با بیان اینکه هدف ما حضور افراد دارای معلولیت در بستر جامعه و در درون خانواده است، گفت: اما بیش از 51 هزار نفر از سالمندان، معلولین و بیماران روانی مزمن هستند که شرایط لازم برای حضور در خانواده را ندارند و در بیش از 900 مرکز شبانه روزی نگهداری می شوند و ماهانه 924 تا یک میلیون و 140 هزار تومان برای این افراد به مراکز خیریه نگهداری غیردولتی به صورت یارانه روی کارت بانکی مراکز شارژ می شود. تمام تلاش ما این بوده است که حتی یک روز هم این پرداخت عقب نیفتد.

وی ادامه داد: توجه ما و موضوع کار ما این است که تمام افراد گروه های جامعه هدف در درون خانواده حضور داشته باشند، بنابراین سعی شده تا پرداخت کمک هزینه های نگهداری، مراقبت و توانبخشی در منزل را گسترش دهیم.

قبادی دانا بیان نمود که برای 27 هزار خانوار دارای معلول ضایعه نخاعی، هر ماه مبلغ 554 هزار تومان بابت کمک هزینه حق پرستاری روی کارت بانکی خانواده این افراد شارژ می شود. تا به امروز 12 هزار خانوار دارای معلولین شدید و بسیار شدید که جزو گروه ضایعه نخاعی ها نبودند نیز در سال گذشته برای آنها کمک هزینه ای تحت عنوان حق پرستاری در نظر گرفته شد.

وی گفت: در این هفته 20 هزار خانوار دیگر حق پرستاری نگهداری معلولین شدید و خیلی شدید وابسته به بستر را در منزل دریافت خواهند کرد و تعداد افراد دارای معلولیت که در منزل نگهداری می شوند و تحت حمایت اقتصادی سازمان قرار می گیرند به 84 هزار خانوار افزایش می یابد و از تعداد افرادی که در مراکز نگهداری، نگهداری می شوند و یارانه دریافت می کنند به لحاظ تعداد پیشی می گیرند.

قبادی دانا در ادامه بیان نمود: همچنین خدمات توانبخشی در 1400 مرکز روزانه برای 54 هزار نفر از معلولین انجام می شود. حدود 600 هزار تومان یارانه بابت هر فرد به مرکز روزانه جهت ارائه خدمات توانبخشی پرداخت می شود.

وی اضافه نمود: تلاش شده است طبق ماده 6 قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت خدمات توانبخشی تحت پوشش بیمه های پایه قرار گیرد، برای این کار مبلغ 300 میلیارد تومان در ردیف 24 تبصره 14 بودجه سال 99 قرار داده شده است و تفاهم نامه ای برای پوشش 8 خدمت ستاره دار توانبخشی مانند کاردرمانی، گفتار درمانی و تجویز سمعک توسط بیمه سلامت منعقد شده و امید است با تخصیص اعتبار 300 میلیارد تومانی توسط سازمان برنامه و بودجه به بیمه سلامت، بیمه خدمات توانبخشی برای افراد دارای معلولیت تحت پوشش بهزیستی برقرار شود.

پوشش بیمه ای 300 هزار معلول ساکن در مناطق عشایری و روستایی

وی درباره خدمات حمایتی سازمان بهزیستی از افراد دارای معلولیت نیز تاکید کرد: در ارتباط با خدمات حمایتی بهزیستی با بیمه اجتماعی برای افراد دارای معلولیت 18 تا 50 ساله ساکن در روستاها و عشایر گام بزرگی برای استقلال حرکت در جهت استقلال اقتصادی این افراد برداشته شد و 300 هزار نفر از افراد دارای معلولیت در سن 18 تا 50 سال که در روستاها و مناطق عشایری ساکن هستند تحت پوشش این بیمه اجتماعی قرار گرفتند.

وی ادامه داد: همچنین پرداخت کمک هزینه معیشت در جهت اجرای ماده 27 قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت برای معلولین شدید و خیلی شدیدی که سن آنها به 18 سالگی رسیده و فاقد شغل و درآمد هستند اجرا شده است؛ در هفته جاری 147 هزار خانوار که دارای این مشخصات هستند و در دهک درآمدی 1،2 و 3 قرار دارند مبلغ 480 هزار تومان بر روی کارت بانکی آنها شارژ می شود که این سومین مرحله در سال جاری است که در جهت اجرای ماده 27 قانون حمایت از افراد دارای معلولیت کمک هزینه معیشتی به این خانوارها پرداخت می شود. البته کمک هزینه معیشت تحت عنوان مستمری برای 850 هزار خانوار دارای معلولیت که توان اقتصادی ندارند به صورت ماهانه و الکترونیک پرداخت می شود و امید است تا این مبلغ که در سال جاری 15 درصد افزایش داشت در سال آینده باتوجه به تورم حداقل تا 45 درصد افزایش یابد.

وی گفت: این موضوع به همکاری سازمان برنامه و بودجه و کنندگان مجلس نیاز دارند تا بتوانند از محل هدفمندی یارانه ها مبلغ مستمری افراد دارای معلولیت را که در شرایط سخت اقتصادی قرار دارند مرتفع کنند.

قبادی دانا در بخش دیگری از سخنان خود گفت که برای اجرای قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت در سال 1400 38 هزار میلیاردتومان بودجه مورد نیاز است که تا به امروز آن چیزی که در بودجه قرار داده شده است رقم 1700 میلیاردتومانی است که کمتر از 10 درصد بودجه موردنیاز است.

وی به همین دلیل از سازمان برنامه و بودجه و کنندگان مجلس خواست تا مبلغ اختصاص یافته برای بودجه و اجرای قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت را به طور معقول و منطقی افزایش دهند تا بتوان بندهای مختلف ماده قانونی را به نحو شایسته اجرا کرد.

جانباختن 401 سالمند و معلول مراکز شبانه روزی بر اثر کرونا

رئیس سازمان بهزیستی گفت: در ارتباط با همه گیری بیماری کرونا، از ابتدای شیوع این ویروس اقدامات لازم در سازمان بهزیستی انجام شد و کمیته پیشگیری از بیماری کرونا در سطح ستاد و استانها شکل گرفت؛ یکی از گروه های اصلی هدف ما مراکز نگهداری، سالمندان، معلولان و بیماران روانی مزمن و ذهنی بود که اقدامات لازم برای پیشگیری از بیماری و انجام پروتکل های بهداشتی صورت گرفت.

قبادی دانا گفت: کمک به مراکز برای تهیه اقلام بهداشتی و موادضدعفونی کننده انجام شد. همچنین در اقدامی جهادی واکسیناسیون آنفلوآنزا برای 80 هزار نفر از افراد مقیم در مراکز شبانه روزی تحت پوشش سازمان به صورت گسترده، رایگان و پوشش 100 درصد انجام شد تا بتوانیم آمادگی لازم را برای شیوع و اپیدمی احتاقتصادی ویروس آنفلوآنزا در کنار کرونا ویروس داشته باشیم. مراکز آموزشی توانبخشی نیز سعی کردند با استفاده از امکانات آموزشی از راه دور فعالیت خود را برای 55 هزار توانخواه به صورت مستمر و الکترونیک ادامه دهند. با اقدامات خوبی که صورت گرفت متاسفانه حدود 6140 نفر از افرادی که در مراکز شبانه روزی نگهداری می شوند دچار بیماری کرونا شدند که 4097 نفر آنها بهبودی پیدا کردند که جای تشکر و سپاس از مادریاران، پدریاران، مددکاران، پزشکان و پرستاران مراکز شبانه روزی دارد. 1642 نفر از این افراد در حال درمان هستند و متاسفانه 401 نفر از این افراد از ابتدای شیوع این ویروس تا به امروز بر اثر کرونا فوت شدند.

منبع: خبرگزاری پانا

به "جان باختن 401 سالمند و معلول مراکز شبانه روزی بر اثر کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جان باختن 401 سالمند و معلول مراکز شبانه روزی بر اثر کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید