فراوری جایگزین مناسب برای پلاستیک یکبار مصرف

به گزارش وبلاگ آبی اناری ها، محققان برای پلاستیک یکبار مصرف، جایگزینی بر پایه چوب فراوری نموده اند، آن ها امیدوار هستند این دستاورد را در چند سال آینده به عنوان جایگزینی سازگار با محیط زیست ارائه نمایند.

فراوری جایگزین مناسب برای پلاستیک یکبار مصرف

پژوهشگران دانشگاه بریتیش کلمبیا در کانادا، یک غشای سلولزی طراحی کردند که به پلاستیک شباهت دارد و دارای ویژگی های آن نیز بوده؛ اما زیست تجزیه پذیر است.

این تیم پژوهشی الیاف چوب را که منشأ آن ضایعات جنگلی است، در محلولی از هیدروکسید سدیم سرد همراه با مخلوط مکانیکی ملایم تجزیه می نمایند، سپس هیدروکسیدسدیم را بازیافت می نمایند و یک غشای شفاف، قوی و مقاوم در برابر آب به دست می آورند.

دیگر پژوهشگران نیز غشا های سلولزی فراوری کردند؛ اما این اولین طرحی است که در آن از میزان کمی انرژی و مواد شیمیایی برای ساخت غشای سلولوزی استفاده می نمایند.

از این غشا می توان مانند پلاستیک معمولی استفاده کرد، به عنوان نمونه می توان از آن برای بسته بندی قهوه، چیپس، غلات یا میوه های یخ زده استفاده کرد، بعلاوه از این غشا می توان پوشش محافظ حباب دار یا پاکت نامه ساخت.

تفاوت این غشای سلولزی با پلاستیک این است که می توان آن را در انتها چرخه حیاتش در زمین دفن کرد تا طی سه هفته تجزیه گردد.

حدود یک میلیون سال طول می کشد تا بعضی پلاستیک ها تجزیه شوند. پلاستیک یک بارمصرف منبع عظیمی از آلودگی است و بعلاوه برای فراوری آن از میزان چشمگیری از مواد شیمیایی سمی استفاده می گردد. این تیم پژوهشی امیدوار هستند در چند سال آینده، این غشای سلولزی را به عنوان جایگزینی سازگار با محیط زیست برای پلاستیک یکبار مصرف ارائه نمایند.

وبلاگ آبی اناری ها علمی پزشکی کلینیک

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "فراوری جایگزین مناسب برای پلاستیک یکبار مصرف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری جایگزین مناسب برای پلاستیک یکبار مصرف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید