تبعات ایجاد استان جدید

به گزارش وبلاگ آبی اناری ها، یک عضو هیئت علمی منابع طبیعی دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: بر اساس تجارب پیشین، تشکیل استان در این شرایط، فقط هزینه های دولت را افزایش می دهد.

تبعات ایجاد استان جدید

مهدی بصیری در گفت وگو با خبرنگار وبلاگ آبی اناری ها، اظهار کرد: اقدام به تشکیل یک استان جدید و به اصطلاح استان درست کردن و استان ها را کوچک و تقسیم کردن در شرایطی که هستیم مسائل عدیده ای در رابطه با آب به وجود می آورد و یکی از علل بروز مسائل آب این است که این استان ها کم و بیش به هم وابسته می شوند.

وی افزود: زمانی که می خواهیم آب را منتقل کنیم به دلیل اینکه آب میان دو استان است مورد مناقشه قرار می گیرد. همچنین علاوه بر آب، مساله حوضه های آبریز نیز مورد مناقشه قرار می گیرد.

بصیری ادامه داد: از طرفی هر جایی که تصمیم گیری ها کوچک تر می گردد، رعایت مسائل زیست محیطی بسیار کمتر می گردد و زمانی که هر استانی برای خودش بخواهد تصمیم بگیرد به مسائل زیست محیطی توجه نمی نماید.

وی خاطر نشان کرد: استان های کوچک به سمت خواسته ها و امیال خود می روند و این میل به استانی شدن قدری نیز خودخواهی است. یعنی این خودخواهی در زمینه منابع طبیعی و زیست محیط نقش خود را ایفا می نماید و تصمیم گیری ها بیشتر سلیقه ای و دلخواهی می گردد.

این عضو هیئت علمی منابع طبیعی دانشگاه صنعتی با بیان اینکه تشکیل استان جدید، اقدام درستی نیست و در هر جایی که استان ها را از هم جدا کردیم، فقط هزینه های دولت را بالا بردیم، افزود: حتی هزینه هایی زیادی برای ساخت سیستم های اداری برای نمونه پست یا ساختمان سازی ایجاد می کنیم.

بصیری توضیح داد: از طرفی هزینه های غیر ضروری به لحاظ استانی شدن پیش می آید که شامل هزینه های مصارف و منابع است. بنابراین به نظر می آید تقسیم اصفهان با این شرایط اقدامی غیر مفید باشد.

طرح تشکیل استان اصفهان شمالی و تفکیک بعضی شهرستانهای استان اصفهای برای تشکیل استان جدید از چندی پیش مطرح شده که موافقان و مخالفانی داشته است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تبعات ایجاد استان جدید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تبعات ایجاد استان جدید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید