آیا بیمارستان ها برای مواجهه با پیک سوم کرونا آمادگی دارند؟ ، کاهش بی سابقه درآمد بیمارستان ها در دوران کرونا

به گزارش وبلاگ آبی اناری ها، معاون برنامه ریزی و نظارت ستاد کرونا در کلانشهر تهران گفت: اگرچه تهران با مشکل کمبود تخت بیمارستانی روبرو نیست، ولی خستگی و فرسودگی پرسنل و کادر درمان به دلیل 7 ماه ارائه خدمت بدون وقفه، بسیار آزاردهنده شده و باید هرچه سریعتر راهکاری برای جبران آن اندیشیده گردد.

آیا بیمارستان ها برای مواجهه با پیک سوم کرونا آمادگی دارند؟ ، کاهش بی سابقه درآمد بیمارستان ها در دوران کرونا

به گزارش وبلاگ آبی اناری ها به نقل از ایسنا، دکتر علی ماهر با اشاره به سیمای متفاوت کووید19 در پاییز و ابراز نگرانی نسبت به افزایش بار بیماری بر دوش کادر درمان و بیمارستان ها، تاکید نمود: باید هرچه سریعتر راه حلی برای جبران خستگی و فرسودگی کادر درمان و مکانیزمی برای جایگزینی نیروهای فعلی با نیروهای تازه نفس طراحی گردد.

او مطرح نمود: طبق روال هر سال در نیمه دوم و فصول سرد سال با افزایش میزان شیوع بیماری های تنفسی روبرو هستیم که این مشکل به خصوص در تهران با توجه به افزایش سطح آلودگی هوا چندبرابر است.

دکتر ماهر با ابراز نگرانی نسبت به همزمانی شیوع کرونا و آنفلوآنزا در پاییز، مطرح نمود: برای پیشگیری از تبعات این همزمانی باید تمهیدات ویژه ای در نظر گرفته گردد که اولین آن اقدام در جهت کاهش آمار ابتلا به کروناست.

وی با اشاره به کاهش نسبی آمار ابتلا و بستری کرونا در تهران طی هفته های اخیر به دنبال محدودیت ها و سخت گیری های اعمال شده، اظهار کرد: به همین دلیل با هدف پیشگیری از شیوع آنفلوآنزا پیش بینی شده که سال جاری واکسن آنفلوآنزا به میزان بالاتری وارد شده و در اختیار مردم و به خصوص گروه های پرخطر قرار گیرد.

میزان آمادگی بیمارستان ها با شرایط پاییز

معاون برنامه ریزی و نظارت ستاد کرونا در کلانشهر تهران در ادامه با اشاره به میزان آمادگی بیمارستان ها و کادر درمان برای روبروه با شرایط پاییز، مطرح نمود: اگرچه تهران با مشکل کمبود تخت بیمارستانی روبرو نیست، ولی خستگی و فرسودگی پرسنل و کادر درمان به دلیل 7 ماه ارائه خدمت بدون وقفه، بسیار آزاردهنده شده و باید هرچه سریعتر راه حلی برای جبران آن اندیشیده گردد.

وی با بیان اینکه احتیاج بیمارستان ها به جذب نیروهای جدید و جایگزینی با نیروهای فعلی بارها به مسئولین و مقامات کشوری منعکس شده است، گفت: امیدواریم با حمایت های مختلف مادی و معنوی از کادر درمان بتوان بخشی از خستگی کادر درمان را جبران کرد.

ماهر همچنین با انتقاد نسبت به عدم تحقق هزینه های برآورد شده برای حقوق و سایر احتیاجهای مالی کادر درمان، مطرح نمود: بخشی از این هزینه ها توسط سازمان برنامه و بودجه تخصیص داده شده و مابقی نیز در دست تخصیص است که با توجه به مسائل دولت هنوز محقق نشده است.

کمبود نیرو؛ عظیم ترین مشکل بیمارستان ها

معاون برنامه ریزی و نظارت ستاد کرونا در کلانشهر تهران، عمده ترین مشکل پیش روی بیمارستان ها را تامین نیرو مطرح نمود و گفت: نیروهای فعلی کادر درمان از ابتدای اسفند بدون وقفه و در شرایط بد روحی و جسمی مشغول ارایه خدمت بوده و در حال حاضر دچار خستگی مفرط شده اند، بخش عمده این فرسودگی با پرداخت های مالی قابل جبران نبوده و باید راه حل و مکانیزم های جدیدی برای جذب نیرو و جایگزینی نیروها طراحی گردد.

وی سیاستگذاری و برنامه ریزی برای کاهش آمار مبتلایان و ورودی بیمارستان ها را راه حل دیگری برای کاهش بار بیماری از دوش کادر درمان و بیمارستان ها عنوان و ابراز امیدواری کرد که با تقویت بخش بهداشت و پیشگیری و با برنامه ریزی و سیاستگذاری صحیح بتوان از افزایش آمار مبتلایان و تشدید فشار کاری بر بدنه درمانی کشور جلوگیری کرد.

کاهش درآمد بیمارستان ها در دوران کرونا

این عضو هیات علمی دانشگاه در ادامه با اشاره به کاهش درآمدهای اختصاصی بیمارستان ها در دوران شیوع کرونا، اظهار کرد: بیماری های مسری مانند کووید 19 باعث می شوند که بیمارستان ها از کسب درآمد به وسیله درمان سایر بیماری های الکتیو و جراحی ها باز بمانند و همین مساله به کاهش درآمد اختصاصی و شرایط بد مالی در بیمارستان ها منجر شده است.

این دکترای تخصصی مدیریت خدمات بهداشتی درمانی با بیان اینکه کرونا به کاهش 40 درصد از درآمدهای اختصاصی بیمارستان ها منجر شده، اضافه کرد: از سوی دیگر بیمارستان ها مجبور شده اند، بخش عمده ای از تخت های خود را به بیماران کرونایی اختصاص دهند که هزینه آن بر عهده دولت بوده و درآمدی برای بیمارستان ندارد.

ماهر با بیان اینکه این مسئله خاص کشور ما نبوده و در همه کشورها اتفاق افتاده، اظهار کرد: اغلب دولت ها این کمبودها را از درآمدهای ملی و بودجه ای تامین نموده اند که در کشور ما نیز باید به همین منوال باشد؛ به عبارت دیگر کمبودها و کسری ها باید از محل درآمدهای عمومی کشور جبران گردد تا بیمارستان ها در هزینه های جاری خود دچار مشکل نشوند. البته بخشی از کسری های بیمارستانی با اختصاص بودجه از صندوق توسعه ملی جبران شده ولی هنوز کافی نیست و این یاری ها باید تا سرانجام پاندمی و تا زمان کنترل قطعی بیماری تداوم داشته باشد.

معاون برنامه ریزی و نظارت ستاد کرونا در کلانشهر تهران در رابطه با کمبودهای احتمالی امکانات، تجهیزات و تخت های بیمارستانی درصورت روبروه با پیک سوم بیماری در پاییز گفت: برای روبروه با این شرایط، ایجاد بیمارستان های صحرایی پیش بینی شده ولی بعید می دانیم که حداقل در تهران با کمبود تخت بیمارستانی و الزام استفاده از بیمارستان های صحرایی روبرو شویم. ولی اگر احتیاجی وجود داشته باشد این تمهیدات و پتانسیل ها وجود دارد.

مسئولیتی دو سویه برای کنترل پاندمی کرونا

این عضو هیات علمی دانشگاه کاهش بار بیماری و قطع زنجیره انتقال را مسئولیتی دو جانبه بر دوش مردم و مسئولان دانست و گفت: طبیعتاً فقط مردم عامل شیوع و گسترش بیماری نیستند، بلکه سیاستگذاری و برنامه ریزی صحیح مسئولان و تامین احتیاجهای مالی مردم در این شرایط جزو وظایف دولت هاست. البته از سوی دیگر مردم نیز باید بیش از پیش رعایت نموده و ضمن رعایت پروتکل ها، از ترددها و مسافرت های غیرضروری پرهیز نمایند، چراکه کنترل پاندمی مسئولیت دوسویه بر دوش مردم و دولت ها است و وظایف این دو از هم جدا نیست.

منبع: همشهری آنلاین

به "آیا بیمارستان ها برای مواجهه با پیک سوم کرونا آمادگی دارند؟ ، کاهش بی سابقه درآمد بیمارستان ها در دوران کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا بیمارستان ها برای مواجهه با پیک سوم کرونا آمادگی دارند؟ ، کاهش بی سابقه درآمد بیمارستان ها در دوران کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید