مصاحبه ها در فضای محبت آمیز برگزار گردید، طرف مقابل پاسخ مستدل به ما دهد

به گزارش وبلاگ آبی اناری ها، معاون سیاسی وزیر امور خارجه گفت: دیدگاه های ایران را بصورت مستند در قالب دو سند به طرف مقابل ارائه کردیم و طرف مقابل باید پاسخ مستند به این پیشنهاد ها ارائه کند.

مصاحبه ها در فضای محبت آمیز برگزار گردید، طرف مقابل پاسخ مستدل به ما دهد

به گزارش گروه سیاسی وبلاگ آبی اناری ها، علی باقری معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران در سرانجام نشست کمیسیون مشترک مذاکرات، در فرودگاه وین گفت: در این دور از تبادل نظرها، ایران با ترکیب یک هیئت نو و با حضور افراد متخصص و مسئول در موضوعات اقتصادی، اقتصادی و بانکی وارد تبادل نظر ها شد و این نشان دهنده عزم جدی طرف ایرانی برای ورود به مذاکرات با هدف دستیابی به توافق بود.

وی اضافه نمود: ما در دو زمینه، یکی موضوع لغو تحریم های ظالمانه و غیر قانونی و بعلاوه موضوع هسته ای، دیدگاه های ایران را بصورت مستند در قالب دو سند به طرف مقابل ارائه کردیم و طرف مقابل باید پاسخ مستند به این پیشنهاد ها ارائه کند.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه گفت: براین اساس قرار شد تبادل نظر ها برای چند روز متوقف گردد و آن ها به مرکز ها بروند و پس از دریافت دستورالعمل ها برای ارائه پاسخ مستدل و مستند به جمهوری اسلامی ایران مجدد به وین بازگردند.

باقری بعلاوه زمان بازگشت مذاکره نمایندگان به وین را هفته آینده اعلام نمود.

وی اضافه نمود: ما بار ها و حتی در جلسه آخر کمیسیون مشترک تصریح کردیم که ایران و تیم مذاکراتی ما آمادگی دارد که تبادل نظر ها را در همین زمان ادامه دهد. به هر حال، چون آن ها می خواستند پاسخ ایران را بدهند این درخواست را مطرح کردند و ما موافقت کردیم که آن ها به مرکز هایشان بروند تا برای هفته پیش رو پاسخ ها را آماده نمایند و ارائه پاسخ ها به طرف ایرانی مبنایی برای مذاکره بین دو طرف قرار بگیرد.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه در پاسخ به این پرسش که چه پیامی را درباره مفاد متون پیشنهادی ایران دریافت نموده اید؟ گفت: اینکه طرف های اروپایی خیلی نسبت به بعضی از پیشنهاد های ما رضایت نداشتند درست است، اما این پیشنهاد ها بر اساس مبانی مشترک بین دو طرف تدوین شده از این رو آن ها اعتراضی نسبت به اینکه این پیشنهاد ها نامربوط است نداشتند، اما با این حال می گفتند با دیدگاه های ما انطباق ندارد.

باقری با بیان اینکه به آن ها گفتم این طبیعی است و ما قرار نیست در تبادل نظر ها و مذاکرات، مطالب و پیشنهاد هایی را ارائه کنیم که مطابق با دیدگاه های شما باشد، گفت: ما مطالبی را مطرح می کنیم که با دیدگاه ها، منافع و سیاست های خودمان سازگار باشد. نکته مهم این است که این پیشنهاد ها بر اساس مبانی تنظیم شده که مورد قبول طرف مقابل هم هست.

وی گفت: همه روی این مساله اذعان داشتند و هیچ طرف اروپایی ادعا نمی کرد که پیشنهاد های ایران مبنای حقوقی و قانونی ندارد.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه درخصوص احتمال ارائه پیش نویس از طرف مقابل نیز، گفت: شرط ارائه پیش نویس باید مبتنی بر مبانی مشترک دو طرف باشد. اگر مبتنی بر مبانی مشترک دو طرف نباشد پیشنهاد برای مذاکره جهت دست یابی به توافق نیست، بلکه برای تبادل نظریی است که معلوم نیست به چه نتیجه ای می رسد.

وی درباره فضای مذاکرات در دوره نو هم، اضافه نمود: ما در طول سال های گذشته تیم های مختلف مذاکراتی داشتیم که از افراد مختلفی تشکیل شده بود. اما از ویژگی های این تیم فعلی این بود که از همه ظرفیت های ملی که در تیم های گذشته بوده در این تیم استفاده شد و یک تیم اجماعی است.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه گفت: با این که نگاه مشخصی دولت در عرصه سیاست خارجی دارد، اما این اراده را نشان داد که نگاه جدی به استفاده از همه ظرفیت های ملی دارد.

باقری با بیان اینکه دیدگاه های طرف های مقابل و ما در بسیاری موارد با هم منطبق بود و در بعضی موارد منطبق نبود، گفت: مهم این بود که طرف ها دیدگاه هایشان را با صراحت بیان می کردند، اما در فضایی محبت آمیز تبادل نظر ها برگزار گردید.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "مصاحبه ها در فضای محبت آمیز برگزار گردید، طرف مقابل پاسخ مستدل به ما دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصاحبه ها در فضای محبت آمیز برگزار گردید، طرف مقابل پاسخ مستدل به ما دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید