گردشگری دریایی مازندران وارد فصل جدیدی شد

به گزارش وبلاگ آبی اناری ها، ایرنا/ براساس آخرین خبرهای واصله، گردشگری دریایی مازندران وارد فصل جدیدی شد.

گردشگری دریایی مازندران وارد فصل جدیدی شد

داستان چیست؟

موضوع اجرای اسکله های تفریحات دریایی در سواحل مازندران یکی از پفراینده های باز شده در صنعت گردشگری این استان است که طی 15 سال اخیر بارها توسط مسئولان مختلف مورد تأکید نهاده شده بود و حتی وعده های کوتاه مدتی درباره ورود کشتی های کروز به آبهای مازندران برای فعالیت در صنعت گردشگری و شاخه گردشگری دریایی نیز چند بار مطرح شد، اما در این سالها هیچ کدام از وعده ها به انتها نرسیده بود.

طی دو سال اخیر و بویژه از سال گذشته و پس از ارتقای سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به وزارت، با افزایش پیگیری مسئولان استان برای به انتها رسیدن این طرح، بالاخره کلنگ نخستین اسکله تفریحات دریایی مازندران در رامسر به زمین زده شد؛ پروژه ای که گفته می گردد مدت زمان اجرای آن یک سال در نظر گرفته شده و قرار است به عنوان نخستین اسکله تفریحی استاندارد در شمال کشور سرفصل جدیدی در صنعت گردشگری مازندران باشد.

معینات فنی نخستین اسکله تفریحی مازندران

این اسکله در یکی از 134 نقطه ای که از سوی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران برای ساخت اسکله های تفریحی در نظر گرفته شده ساخته می گردد و به گفته معاون گردشگری مازندران قرار است با اعتبار 15 میلیارد تومان توسط بخش خصوصی، زیرساخت هایی مانند اسکله، فضای بازی های دریایی و واحدهای پذیرایی در آن ایجاد گردد.

در معینات فنی و شناسنامه این پروژه مدت زمان اجرای آن 12 ماه قید شده و قرار است اسکله ای با عرض سه متر و طول 100 متر در دریا ایجاد گردد که رستوران، سفره خانه، فست فود، فضای ورزش های آبی و پهلوگیری قایق در آن ایجاد می گردد.

مجموع مساحت نخستین اسکله تفریحات دریایی مازندران یکهزار و 62 متر در دریاست که واحدهای پذیرایی و تفریحی روی سازه های آبی اجرا خواهد شد. همچنین نزدیک به 6 هزار متر مربع محدوده ساحلی این پروژه است که سرمایه گذار در آن اقدام به ایجاد زیرساخت های تفریحی و رفاهی می نماید.

استقبال بخش خصوصی

برنامه ریزی بخش دولتی برای اجرای این پروژه ها استفاده صددرصدی از توان بخش خصوصی و اجرای پروژه ها در محوطه های ساحلی بدون دخالت بخش دولتی در حوزه اجراه و بهره برداری است و فقط اقدامات نظارتی و تسهیل گری توسط بخش دولتی انجام می گردد.

مهران حسنی به صدور 65 موافقت اصولی برای ایجاد اسکله های تفریحات دریایی در مازندران اشاره می نماید و می گوید: هدفگذاری ما در این بخش ایجاد 134 پست اسکله تفریحی در نقاط مختلف ساحلی استان از رامسر تا بهشهر است و در آینده نزدیک قرار است عملیات اجرایی تعداد دیگری از این پروژه ها نیز شروع گردد.

او از استقبال و آماده به کار بودن ده ها سرمایه گذار برای شروع پروژه های اسکله تفریحات دریایی در مازندران خبر می دهد و می گوید: سرمایه گذاران برای اجرای اسکله ها آماده اجرای پروژه هستند و مسئله ای بابت عملیاتی شدن این اسکله ها وجود ندارد. حتی برای پیشگیری از مسائل و تعارضات احتمالی با نهادهای دولتی، در زمان جانمایی محل های اجرای پروژه به این نکته که زمین ها در اختیار بخشهای دولتی نباشد نیز توجه شد تا سرمایه گذار با هیچ مسئله ای روبرو نباشد.

به گفته این مسئول تا ابتدای این هفته موافقت اصولی برای 43 اسکله صادر شده بود و با صدور 22 مجوز دیگر تعداد مجوزهای صادر شده به 65 فقره رسید. 15 پفراینده دیگر هم در حال آنالیز است که با به انتها رسیدن آنها عملا 80 اسکله از 134 نقطه جانمایی شده برای اجرای اسکله های تفریحات دریایی به انتها می رسند.

برنامه ریزی کلنگ زنی همزمان

حسنی شروع عملیات اجرایی این اسکله در رامسر را سرفصلی جدید در گردشگری دریایی مازندران می داند و با اشاره به آمادگی سایر سرمایه گذاران برای شروع به کار در محوطه های معین شده، از برنامه ریزی برای کلنگ زنی همزمان سایر اسکله ها در نقاط مختلف استان نیز خبر می دهد.

وی پیرامون گردشگری دریایی مازندران وارد فصل جدیدی شد، می افزاید: جلسه ای در دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری داشتیم و موضوع کلنگ زنی همزمان سایر اسکله های دارای موافقت اصولی به صورت ویدئوکنفرانس مطرح شد و مورد آنالیز نهاده شد.

این اسکله ها قرار است در سراسر نقاط ساحلی مازندران مجموعه هایی چندمنظوره و هدفمند برای گردشگری و تفریحات دریایی ایجاد نمایند. حسنی درباره زیرساخت های در نظر گرفته شده برای این اسکله ها اظهار می نماید: فضاهای پذیرایی مانند رستوران و کافی شاپ، فضای رفاهی، ایجاد زیرساخت های تفریحات و بازی های آبی و ارائه خدمات به عموم مردم از نکات مورد تأکید ما برای اجرای پروژه ها هستند.

کاربری عمومی اسکله ها

موضوع قابل توجه و پراهمیت در خصوص اجرای این پروژه ها بحث فراگیری خدمات و عمومی بودن آنهاست. موضوعی که حسنی هم از آن به عنوان شرط نخست و اساسی واگذاری مجوز اجرای اسکله به سرمایه گذاران یاد می نماید و می گوید: شرط نخست و اصلی ما برای صدور مجوز سرمایه گذاری، ارائه خدمات به عموم مردم است. یعنی همه این پروژه ها پس از بهره برداری باید به روی عموم باز باشند و اجازه محدود کردن ورود افراد به بهانه دریافت مبلغ ورودی با فروش بلیط را ندارند.

معاون گردشگری مازندران تأکید می نماید که هیچ سرمایه گذاری نمی تواند برای ورود عموم مردم به محوطه این پروژه ها محدودیت ایجاد کند و فقط بابت خدماتی که ارائه می گردد می تواند هزینه دریافت کند. به گفته او همه سرمایه گذاران نیز به این موضوع واقف هستند.

حسنی معتقد است که با ساخت این اسکله ها به واسطه افزایش کیفیت ارائه خدمات در سواحل می توانیم شاهد افزایش حضور گردشگران خارجی و به ویژه گردشگران کشورهای مسلمان در سواحل استان نیز باشیم.

ارتقای ایمنی تفریحهای دریایی

این مسئول اجرای این اسکله ها را در افزایش ضریب ایمنی تفریحات دریایی در مازندران نیز مؤثر می داند و با اشاره به وقوع حوادث در حوزه تفریحات دریایی طی چند سال اخیر در مازندران و فرایند رو به افزایش این حوادث در ساحل و دریای استان توضیح داد: متأسفانه، در سالهای اخیر شاهد وقوع حوادثی در سواحل و دریای مازندران بودیم که ناشی از افزایش توجه مسافران به تفریح های دریایی و کم توجهی بعضی افراد به نکات ایمنی اجرای این تفریحات است.

به گفته حسنی هر چند که طی سالهای اخیر اقداماتی برای ساماندهی این ورزشها انجام شد، اما با راه اندازی اسکله های تفریحات دریایی، همه این فعالیتها بطور هدفمند و ساماندهی شده با معین محدوده های معین انجام می شوند.

معاون گردشگری مازندران می افزاید: یکی از پیامدهای مثبت اجرای اسکله های تفریحات دریایی در مازندران ساماندهی جامع همه فعالیتهای مرتبط با تفریحات دریایی در مناطق اجرای این اسکله هاست. بطوریکه همه فعالیت و اقدامات تفریحی در هر نقطه با نظارت و برنامه ریزی انجام می گردد و این موضوع از بروز حوادث تلخ در حوزه گردشگری دریایی جلوگیری می نماید.

منبع: همگردی

به "گردشگری دریایی مازندران وارد فصل جدیدی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گردشگری دریایی مازندران وارد فصل جدیدی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید