کارگاه توانمندسازی سمن های زیست محیطی فارس برگزار گردید

به گزارش وبلاگ آبی اناری ها، خبرنگاران/فارس کارگاه یک روزه تسهیلگری و توانمندسازی سازمان های مردم نهاد فارس در تعامل با جوامع محلی، با همت اداره آموزش و مشارکت های مردمی اداره کل حفاظت محیط زیست فارس با حضور سازمان های مردم نهاد و کارشناسان اداره کل با موضوع حفاظت پایدار از محیط زیست برگزار گردید.

کارگاه توانمندسازی سمن های زیست محیطی فارس برگزار گردید

کارگاه تسهیلگری و توانمند سازی سازمان های مردم نهاد در تعامل با جوامع محلی با تدریس سید بابک موسوی نژاد و سارا باقری از صاحب نظران محیط زیست برگزار گردید.

به گزارش دریافتی وبلاگ آبی اناری ها از محیط زیست فارس، ین کارگاه با هدف آشنایی شرکت کنندگان با مفهوم مشارکت، مفاهیم و اصول کار مشارکتی و تسهیلگری و همچنین آشنایی با بعضی از تکنیکها و چالشهای کار میدانی و چگونگی مراقبت از به کارگیری رویکرد مشارکتی اجرا شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس ضمن در حاشیه این کارگاه آموزشی گفت: سازمان حفاظت محیط زیست نیازمند تغییر در رویکرد و نحوه حفاظت از تنوع زیستی است و همچنین موضوع مشارکت ذینفعان و مردم را باید با یک برنامه ریزی مدون، شروع کنیم و با تسری تجربه های پیروز، شاهد نمونه های اثر بخش در سراسر کشور و به ویژه استان باشیم.

ظهرابی اضافه کرد: باید در بدنه حفاظت محیط زیست این باور به وجود بیاید که اگر بخواهیم یک حفاظت پایدار داشته باشیم باید رویکرد های حفاظتی را اصلاح نموده و به نوعی برای مردم و با مردم کار کنیم که در وهله اول حفاظت اتفاق افتد و در وهله بعدی، پایداری حفاظت، تضمین گردد؛ چونکه این امر می تواند منجر به بهبود تنوع زیستی گردد، اما پایداری آن موضوع مهم تری است

این مقام مسئول گفت: کار مشارکت بسیار حساس است و نیازمند تجربه، آگاهی و اصلاح بعضی از ساختارها و تفکرات درون سازمانی و ایجاد الگو های پیروز به منظور بهره مندی از آن در مشارکت حداکثری است.

وی با اشاره به تجربه پیروز گروه های مردمی منطقه کوه هوا لامرد و همچنین پاقلات علامرودشت ، گفت: در این مناطق نقش اصلی حفاظت کننده از محیط زیست به عهده گروه های مردمی است که امیدواریم این فرایند با پایداری همراه باشد.

ظهرابی خطاب به سازمان های مردم نهاد اضافه کرد: برای مشارکت دادن مردم و ذینفعان دیگر در حفاظت از تنوع زیستی زیر ساختارهایی ایجاد شده است که نیازمند همکاری همه جانبه سمن ها برای اجرایی نمودن آن است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "کارگاه توانمندسازی سمن های زیست محیطی فارس برگزار گردید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارگاه توانمندسازی سمن های زیست محیطی فارس برگزار گردید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید