پیش بینی فراوری 14 میلیون تن گندم در سال زراعی جدید

به گزارش وبلاگ آبی اناری ها، اسماعیل اسفندیاری پور در مراسم ششمین گردهمایی سراسری کشت محصولات زراعی(شروع سال زراعی 97-98)گفت: پیش بینی می گردد در سال زراعی 98-97 چهارده میلیون تن گندم در کشور فراوری کنیم.

پیش بینی فراوری 14 میلیون تن گندم در سال زراعی جدید

وی با بیان اینکه از دهه سوم شهریور ماه کشت گندم در مناطق غربی کشور شروع می گردد، گفت: در حال حاضر بذور مورد احتیاج فرآوری غنی سازی و بوجاری گردیده و در حوزه کودهای اصلی که توسط شرکت خدمات حمایتی در اختیار کشاورزان قرار می گیرد، افزایش قیمتی نداریم.

مجری طرح گندم اضافه کرد: علف کش ها نیز با توجه به شرایط اقلیمی کشور با ارز یارانه ای تدارک دیده گردیده که در اختیار کشاورزان قرار می گیرد.

اسفندیاری پور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه بارندگی ها هنوز شروع نگردیده است، گفت: ما برای مقابله با کاهش احتمالی بارندگی ها، ارقام بذرهای جدیدی را که مقاوم به کم آبی هستند، در اختیار کشاورزان قرار می دهیم.

به گفته این مقام مسئول، علاوه بر این با انجام کارهایی مانند کشاورزی حفاظتی، کنترل علف های هرز و بهبود تغذیه کوشش می گردد تا افزایش بهره وری ایجاد گردد.

اسفندیاری پور با اشاره به اینکه میزان بارش ها در سال زارعی 96-97 ، 165 میلی متر بوده است، ادامه داد: این عدد نسبت به سال قبل از آن 21 درصد کاهش و نسبت به بلندمدت 27 درصد کاهش داشته است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: پروژه مشترکی در 4 استان کرمانشاه، لرستان، کردستان و آذربایجان شرقی برای کشت ارقام جدید گندم اجرا می گردد که در این پروژه ها تغذیه حفاظتی و تنوع سازی در گونه های کشت مدنظر قرار گرفته و نتایج خوبی در پی داشته، ضمن اینکه با اجرای پروژه سیمیت عملا در مناطق آبی به دنبال افزایش عملکرد هستیم.

منبع: خبرگزاری مهر

به "پیش بینی فراوری 14 میلیون تن گندم در سال زراعی جدید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی فراوری 14 میلیون تن گندم در سال زراعی جدید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید