پوست تخم مرغ، گنج خوراکی که ندانسته دور می ریزیم

به گزارش وبلاگ آبی اناری ها، همه ما به صورت روزانه یا هفتگی از تخم مرغ استفاده می کنیم اما پوسته آن را که سرشار از فایده برای سلامتی است، دور می ریزیم.

پوست تخم مرغ، گنج خوراکی که ندانسته دور می ریزیم

به گزارش وبلاگ آبی اناری ها به نقل از وبلاگ آبی اناری ها، همه ما روزانه در وعده صبحانه یا در سایر وعده های غذا یی از تخم مرغ استفاده می کنیم اما آیا تا به امروز تصور نموده اید که با انداختن پوست تخم مرغ ها به سطل زباله چه گنجی را از بین می برید؟.

در این گزارش از مزایای شگفت انگیز پوسته تخم مرغ که ممکن است قبلاً در خصوص آن چیزی نشنیده باشید، آگاه می شوید.

پوسته تخم مرغ چیست؟

پوسته تخم مرغ پوشش بیرونی سخت تخم مرغ است که بیشتر از کربنات کلسیم ساخته شده است.

در دهه های گذشته، پودر پوسته تخم مرغ به عنوان یک مکمل کلسیم طبیعی مورد استفاده قرار گرفته است. پوسته تخم مرغ تقریباً از 40 درصد کلسیم تشکیل شده است؛ به گونه ای که هر گرم از آن حاوی 381-401 میلی گرم کلسیم است و نیمی از پوسته یک تخم مرغ می تواند کلسیم مورد احتیاج روزانه برای عظیمسالان که 1000 میلی گرم در روز است را تامین کند.

اهمیت پودر پوسته تخم مرغ

بعضی شواهد نشان می دهد که کلسیم موجود در پودر پوسته تخم مرغ ممکن است بهتر از کربنات کلسیم

خالص جذب گردد و آن را به یک مکمل کلسیم موثر تبدیل کند؛ پوسته تخم مرغ همچنین حاوی مقادیر کمی پروتئین و سایر ترکیبات آلی است.

پوسته تخم مرغ علاوه بر کلسیم و پروتئین، حاوی مقدار کمی مواد معدنی دیگر از جمله استرانسیم، فلوراید، منیزیم و سلنیوم است که این مواد معدنی در سلامت استخوان ها نقش دارند.

فواید پوسته تخم مرغ

مصرف پودر پوسته تخم مرغ می تواند باعث تقویت قدرت استخوان در افراد مبتلا به پوکی استخوان گردد. یک مطالعه نشان می دهد که خاصیت پودر پوسته تخم مرغ ممکن است از مکمل های کربنات کلسیم خالص مؤثرتر باشد.

اگر رژیم غذائی شما فاقد کلسیم است، مصرف مکمل ها به شما در رسیدن به احتیاج روزانه یاری می نماید که پوسته تخم مرغ منبع ارزان و کم هزینه برای تامین کلسیم است.

مطالعه ای در خصوص زنان یائسه و یائسگی نشان داد که مصرف پودر پوسته تخم مرغ به همراه ویتامین D 3 و منیزیم با بهبود تراکم مواد معدنی استخوان باعث تقویت قابل توجه استخوان های آن ها می گردد.

خاصیت غشای پوست تخم مرغ برای تقویت سلامت مفصل

غشای پوسته تخم مرغ بین پوسته و سفیده تخم مرغ قرار گرفته است. مکمل های ساخته شده از غشا های پوسته تخم مرغ موادی مغذی را فراهم می نمایند که می تواند سلامت مفاصل را بهبود بخشد.

غشای پوسته تخم مرغ عمدتا از پروتئین به شکل کلاژن تشکیل شده است و همچنین حاوی مقادیر کمی سولفات کندرویتین، گلوکوزامین و سایر مواد مغذی است.

خطرات خوردن پوسته تخم مرغ

اگر پودر پوسته تخم مرغ درست تهیه گردد بی خطر است؛ اما موارد زیر را باید در نظر گرفت:

- سعی نکنید تیکه های عظیم پوسته تخم مرغ را قورت دهید؛ زیرا ممکن است به گلو و مری آسیب برساند.

-پوسته تخم مرغ ممکن است به باکتری هایی مانند سالمونلا انتریتیدیس آلوده باشد؛ بنابراین برای جلوگیری از خطر مسمومیت غذایی، حتما قبل از خوردن پوسته تخم مرغ ها را بجوشانید.

- مکمل های کلسیم طبیعی ممکن است حاوی مقادیر نسبتاً بالایی از مواد معدنی سمی، از جمله سرب، آلومینیوم، کادمیوم و جیوه باشند؛ با این حال مقادیر این عناصر سمی در پوسته تخم مرغ کمتر از سایرین است و جای نگرانی نیست.

طرز تهیه مکمل پوسته تخم مرغ در خانه

پودر پوسته تخم مرغ را می توان در خانه با استفاده از هاون، دستگاه آسیاب و مخلوط کن تهیه کرد؛ اما باید قبل از خوردن مطمئن شد که پوسته های تخم مرغ به خوبی پورد شده باشند.

اگر قصد دارید این پودر را برای استفاده های بعدی ذخیره کنید، بهتر است قبل از خرد کردن، پوست آن ها را خشک کنید؛ سپس می توانید پودر را به غذا اضافه کنید یا آن را با آب خالی یا آب میوه مخلوط کنید.

یک مطالعه به این نتیجه رسیده است که بعضی از بهترین غذا ها برای افزودن پودر پوسته تخم مرغ، نان، ماکارونی، پیتزا و گوشت های سرخ شده هستند.

تمام آنچه ذکر شد نتیجه تحقیقی است که توسط دانشمندان اجرا شده است؛ بنابراین شما باید هنگام خوردن پوسته تخم مرغ توجه داشته باشید که تقریباً 2.5 گرم پوسته تخم مرغ برای تأمین کلسیم مورد احتیاج روزانه یک فرد عظیمسال کافی است و نباید مکمل های کلسیم بدون تجویز پزشک مصرف کنید؛ زیرا مصرف بیش از حد کلسیم ممکن است مسائل سلامتی مانند سنگ کلیه ایجاد کند و به طور بالقوه خطر بیماری قلبی را افزایش دهد.

منبع: جام جم آنلاین

به "پوست تخم مرغ، گنج خوراکی که ندانسته دور می ریزیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پوست تخم مرغ، گنج خوراکی که ندانسته دور می ریزیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید