نیمی از سدهای بزرگ کشور کمتر از 40 درصد آب ذخیره گردیده دارند

به گزارش وبلاگ آبی اناری ها، در حالی به روزهای پایانی سال آبی جاری نزدیک گردیده ایم که از میان 177 سد بزرگ موجود در شش حوضه آبریز اصلی کشور 90 سد بزرگ از جمله سدهای زاینده رود، شهیدرجایی، ساوه، کوثر و ملاصدرا کمتر از 40 درصد آب ذخیره گردیده دارند.

نیمی از سدهای بزرگ کشور کمتر از 40 درصد آب ذخیره گردیده دارند

به گزارش وبلاگ آبی اناری ها، کاهش بی سابقه بارش ها در پاییز و زمستان سال گذشته و در پی آن افت روان آب ها موجب گردیده است تا به رغم رشد 12 درصدی بارش ها در فصل بهار سال جاری، حجم ذخیره آب سدهای موجود در شش حوضه آبریز دریای خزر، خلیج فارس، دریاچه ارومیه، فلات مرکزی، هامون و سرخس به 21.29 میلیارد مترمکعب برسد که در مقایسه با سال گذشته آب موجود در مخازن سدهای کشور کاهش 15 درصدی پیدا نموده است.

ورودی و خروجی آب از سدها نیز متاثر از افت نزولات جوی با کاهش های محسوسی روبرو گردیده اند به طوری که ورودی به این سازه های آبی 33 درصد و خروجی از آن ها نیز نسبت به سال گذشته 27 درصد افت داشته است و هم اکنون به طور میانگین 43 مخازن سدهای یاد گردیده دارای منابع آبی است.

در حالی به روزهای پایانی سال آبی جاری نزدیک گردیده ایم که با افت ورودی به مخازن سدها در فصل تابستان ذخیره این سازه های آبی نیز پیش از آغاز فصل بارندگی ها روبه کاهش است به طوری که از میان 177 سد بزرگ موجود در این شش حوضه آبریز 90 سد بزرگ کشور از جمله سدهای زاینده رود، شهیدرجایی، ساوه، کوثر و ملاصدرا کمتر از 40 درصد آب ذخیره گردیده دارند.

کاهش ارتفاع و ذخیره آب سدهای دارای نیروگاه برقابی موجب گردیده تا این مراکز در تابستان سال جاری نیز با کاهش فراوری انرژی روبه رو شوند به طوری که انرژی فراوریی 53 نیروگاه برق آبی کشور از ابتدای سال جاری تا دوم شهریورماه به پنج هزار و 403 گیگاوات ساعت برسد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 43.7 درصد کاهش داشته است.

در حال حاضر حجم ذخیره کنونی آب در سدهای پنجگانه استان تهران (لار، طالقان، امیرکبیر، لتیان و ماملو) به 699 میلیون مترمکعب رسیده است و در شرایط فعلی 63 درصد مخازن این سدها خالی است.

آنالیز این اعداد و ارقام حکایت از آن دارد که کاهش بی سابقه بارش ها در سال گذشته موجب گردیده تا حجم مخازن سدهای پنجگانه استان تهران نسبت به مدت مشابه سال گذشته 25 درصد کاهش داشته باشد و ورودی آب به سدهای پنجگانه استان با یک میلیارد و 142 میلیون مترمکعب افت 33 درصدی را تجربه نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "نیمی از سدهای بزرگ کشور کمتر از 40 درصد آب ذخیره گردیده دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نیمی از سدهای بزرگ کشور کمتر از 40 درصد آب ذخیره گردیده دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید