میان فرزندان خود تبعیض قائل نشوید

به گزارش وبلاگ آبی اناری ها، یک روانشناس درباره راهکارهای مناسب جلوگیری از بروز احساس تبعیض در فرزند اول نسبت به فرزند دوم به والدین توضیحاتی داد.

میان فرزندان خود تبعیض قائل نشوید

به گزارش وبلاگ آبی اناری ها به نقل از باشگاه وبلاگ آبی اناری ها، جواد عینی پور روانشناس، درباره جلوگیری از بروز احساس تبعیض در فرزند اول نسبت به فرزند دوم از سوی خانواده، گفت: والدین باید با ایجاد احساس تملک در فرزند بزرگتر که حالا تو یک خواهر یا برادر داری، آن را در تعاملات مراقبتی، عاطفی، سرگرمی و... با فرزند کوچکتر قرار دهند.

وی با بیان اینکه معمولا به به دنیا آمدن فرزند اول، حداقل تا دو سال فرد دیگری در زندگی پدر و مادر حضور ندارد و بیشترین سهم از توجه و محبت و... را او دریافت می کند، افزود: با ورود فرزند دوم به زندگی پدر و مادر موقعیت فرق کرده و این کودک در ابتدا نصف توجه والدین را به خود اختصاص می دهد.

این روانشناس با بیان اینکه این شرایط کاملا طبیعی است، عنوان کرد: در چنین موقعیتی فرزند اول نسبت به فرزند دوم احساس خوبی ندارد و آن را عامل کاهش توجهات خانواده نسبت به خود می داند و نشانه هایی را از خود بروز می دهد مثل (شما خواهر یا برادر کوچکترم رو بیشتر از من دوست دارید و...).

عینی پور شرح داد: در خانواده های چند فرزندی این احساس در بین دو فرزند اول با آمدن فرزند سوم نیز شکل می گیرد و فضای توجه خانواده تقریبا بین سه فرزند تقسیم می شود، در این مواقع والدین علاوه بر اینکه احساس تملک بر این فرزند دارند باید با نهی نکردن فرزند یا فرزندان بزرگتر در تعاملات رفتاری مثل (مراقبت کردن، محبت، بازی کردن و...) احساس مسئولیت را در آنان ایجاد کنند.

وی با بیان اینکه خانواده نباید فرزند اول را به نفع فرزند دوم مصادره کند مثل (هر چی تو داری به اون بده، اگر اون اشتباه کرد، تو کاری نه داشته باش و...)، گفت: با رعایت حق و حقوق هر فرزند، والدین باید احساس مثبت در دل فرزند اول نسبت به فرزند دوم ایجاد کنند و اشتباهات فرزندان کوچکتر را مورد تأیید قرار ندهند و با بررسی آن از اشتباهات بعدی جلوگیری کنند.

عینی پور گفت: مهم تلقی کردن نقش آموزشی فرزندان بزرگتر برای فرزندان کوچکتر موجب می شود به عنوان یک راهنما نقش مهمی در رشد برادر یا خواهر کوچکتر خود داشته باشند.

منبع: جام جم آنلاین

به "میان فرزندان خود تبعیض قائل نشوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میان فرزندان خود تبعیض قائل نشوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید