مردان دلربا؛ بازیگران مرد ایرانی در نقش های مونث!

به گزارش وبلاگ آبی اناری ها، روزنامه شهروند - پولاد امین: عبدالله اسکندری، چهره پرداز قدیمی سینمای ایران، در صفحه شخصی اش در اینستاگرام تصویری از امیرحسین رستمی را در نقش یک زن جوان منتشر کرد. عکسی بی هیچ نوشته ای که معلوم باشد متعلق به چه فیلمی است؛ با اینکه شواهد و قراین حکایت از این دارند که رستمی در فیلم مرد خاکستری با این سر و شکل ظاهر شده است.

مردان دلربا؛ بازیگران مرد ایرانی در نقش های مونث!

فیلمی ویدیویی به کارگردانی سجاد شهرکمک که با نام پیشین پرواز کبوتر درباره زندگی هاتف، جوان کفتربازی که شغلش وصول چک های برگشتی است و در جریان وصول یکی از چک ها ناچار می گردد در قالب یک زن امروزی برود.

اما بیش و پیش از اینکه نام این فیلم اهمیت داشته باشد، آن چه اهمیت دارد، گریم خاص امیرحسین رستمی است. گریمی که این بازیگر آن را اصلی ترین دلیل حضور در این فیلم می داند: در این قحطی فیلمنامه خوب که این روزها در سینما و تلویزیون وجود دارد، مجبوریم با بهانه هایی یکی از کارهای پیشنهادشده را بپذیریم و در خصوص مرد خاکستری چون گریم کار خیلی برایم جذاب بود و دوست داشتم این گریم را یک بار تجربه کنم، کار را قبول کردم.

موضوعی که امیرحسین رستمی مطرح می نماید، تاکنون بازیگران زیادی را وسوسه نموده است که نقش زنان را در سینما بازی نمایند. اتفاقی که تقریبا عمری به قدمت سینمای ایران دارد و البته جدیدترین نمونه اش را نیز این روزها در فیلم هشتگ می بینیم که چگونه نیوشا ضیغمی در سکانس هایی از فیلم در نقش یک مرد ظاهر شده است.

زن پوشی بازیگران مرد در سینمای ایران نمونه های زیادی دارد که شاید بتوان قدیمی ترین مورد آن را در فیلم مادموازل خاله سراغ گرفت، فیلمی به کارگردانی امین امینی که در سال 1336 تماشاگران فراوانی را به سالن های سینما کشاند و در آن علی تابش نقش مردی را داشت که در فیلم در نقش خاله حضور داشت.

بعد از موفقیت آن فیلم موضوع زن پوشی یا مخالف پوشی در سینمای ایران بارها و بارها مورد استفاده نهاده شد؛ اما به رغم این همه تکرار بیراه نیست اگر بگوییم اکبر عبدی با سه بار حضور در نقش زن مهمترین چهره سینمای ایران در این زمینه است و معروف ترین شمایل های زن پوشی را در این سال ها به وجود آورده است.

اکبر عبدی جنجالی ترین زن پوشی تاریخ سینمای ایران را نیز انجام داده است، در فیلم آدم برفی که البته در این فیلم در دو نقش متفاوت ظاهر شده بود و تفاوت بازی و حضورش در دو نقش کاملا متفاوت در فیلم یکی از دلایل پرفروش شدن فیلم بود و البته مهمترین عامل جنجال های پیرامون فیلم که درنهایت به توقیف چند ساله آن انجامید.

سال ها بعد از آدم برفی، وقتی رضا عطاران در فیلم خوابم میاد و فریدون جیرانی در فیلم خواب زده ها از عبدی خواستند حضورش را در نقش زن تکرار کند، نام او در سینما از این نظر جاودانه شد که شاید در سینمای تمام جهان نیز نتوان بازیگری را یافت که سه بار در نقش زن حضور یافته باشد.

اکبر عبدی با تمام نقش های مهمش در این زمینه، اما، نخستین بازیگری نیست که در سینمای بعد از انقلاب زن پوشی نموده است، بلکه محمود بصیری در فیلم دستفروش محسن مخملباف در سال های میانی دهه شصت این صندلی را در اختیار دارد. او در دستفروش در نقش زنی 120 ساله حضور داشت. با گریمی که سال ها بعد از انجامش عبدالله اسکندری هنوز آن را به عنوان یکی از کارهای برجسته خود نام می برد. این گریم که توانست عبدالله اسکندری را به یکی از 10 گریمور برتر جهان در سال 1999 به انتخاب مجله میک آپ ارتیست آمریکا تبدیل کند، هنوز که هنوز است در زمینه تبدیل بازیگران مرد به زنان در سینمای ایران غیر قابل دسترس به نظر می رسد.

زن شدن اکبر عبدی و محمود بصیری نمونه های درخشانی از نظر بازیگری نیز بودند؛ اما سینمای ایران این رویکرد را به عنوان بهانه ای برای لودگی و خنداندن تماشاگر نیز بارها و بارها به کار برده است. نمونه ها در این زمینه زیادند: نقش مجید صالحی در شاخه گلی برای عروس، جواد رضویان در کلاهی برای باران، سپند امیرسلیمانی در کلاه گیس و نادر سلیمانی در پسر تهرانی ازجمله این موارد هستند که تنها برای خلق تصویری خنده دار شکل گرفته اند. اینها دقیقا در نقطه مقابل نقش آفرینی هایی قرار می گیرد که با توجه به ضرورت های موقعیتی درام بازیگران مرد را در هیبتی زنانه نشانده است.

فهرست مردان زن پوش سینمای ایران را می توان ادامه داد: مهران رجبی در تله فیلم آخر خلاف، فرهاد آئیش در فیلم سینمایی مکس، امین حیایی در مزاحم، حسین کمک در فیلم معادله، سعید پورصمیمی در فیلم قاعده بازی، مهران غفوریان و محسن تنابنده به ترتیب در مجموعه های شوخی کردم و ابله نمونه هایی هستند که در یک مرور گذرا به ذهن می آیند. موضوعی که به نظر می رسد این روزها دستاویزی شده برای کشاندن تماشاگران به سینما.

منبع: برترین ها

به "مردان دلربا؛ بازیگران مرد ایرانی در نقش های مونث!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مردان دلربا؛ بازیگران مرد ایرانی در نقش های مونث!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید