مذاکره ایران و ترکیه برای راه اندازی قطار تهران-استانبول

به گزارش وبلاگ آبی اناری ها، مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران از راه اندازی خط ریلی تهران-استانبول در آینده ای نه چندان دور اطلاع داد و گفت: مذاکرات در حال اجرا است و با توجه به استقبال دو کشور، به نتیجه و اتمام رسیدن این پروژه به این بستگی دارد که مجری طرح، اعتبارات و جوانب مختلف آن را نهایی کند.

مذاکره ایران و ترکیه برای راه اندازی قطار تهران-استانبول

ایسنا: حوزه ریلی یکی از مهم ترین زیربخش های توسعه حمل و نقل بین المللی است و به همین دلیل خط ریلی تهران-وان و تهران-آنکارا در امسال به بهره برداری رسید و به گفته مسئولان ریلی و بر اساس آمارهای موجود از آژانس های مسافری و گردشگری، در همین مدت کوتاه استقبال مناسبی از آن شد.

سعید رسولی، معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران در این باره در گفت وگو با ایسنا گفت: توسعه حمل و نقل بین المللی چه در حوزه باری و چه در حوزه مسافری جزو اولویت های راه آهن است و به همین دلیل راه اندازی قطار تهران-وان و تهران-آنکارا مورد موافقت نهاده شد و در حال اجرا است که استقبال خوبی از آن شده است.

وی اضافه نمود: برای راه اندازی خط ریلی تهران-استانبول نیز در حال مذاکره هستیم و از قبل و سال های دور نیز تقاضا برای آن وجود داشته است. بنابراین طرح این موضوع را انجام داده و همکاران من در حوزه مسافری با راه آهن ترکیه در حال گفت وگو، مذاکره و رایزنی هستند.

رسولی ادامه داد: مهم ترین مساله ای که وجود دارد این است که شرکتی که می خواهد این کار را انجام دهد، باید احتیاج سنجی کند و ببیند که تا چه حد ظرفیت جا به جایی مسافر در این خط ریلی وجود دارد، چقدر از آن استقبال خواهد شد؟ و اساسا مسافر در این راستا وجود دارد که ارزش سرمایه گذاری هنگفت این چنینی را احتیاج داشته باشد؟

مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه بر اساس آنالیز های انجام شده استقبال خوبی از قطار تهران استانبول خواهد شد و صرفه مالی خوبی برای سرمایه گذار آن وجود خواهد داشت، گفت: در ارتباط با ترکیه توسعه قطارهای گردشگری را نیز در پروتکل به امضاء رسیده توسط طرفین گنجانده ایم و همکاران ما در حال کار کارشناسی روی آن هستند و از سوی دیگر نیز وزارت گردشگری ترکیه و راه آهن این کشور علاقه مندی خودشان را نشان داده اند و امیدواریم تا این گونه سیرها نیز بین دو کشور رونق بگیرد.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه بازه زمانی درنظر گرفته شده برای احداث و راه اندازی قطار تهران - استانبول چقدر است و آینده آن را چگونه می بینید؟ اظهار کرد: قطعا توسعه خطوط ریلی بین ایران و ترکیه و حتی کشورهای مختلف دیگر آینده خوبی دارد اما نمی توان از هم اکنون برای راه اندازی و بهره برداری از قطار تهران - استانبول زمانی را معین کرد و باید منتظر آغاز عملیات اجرایی آن باشیم.

این مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی پیشتر نیز در نشست خبری اعلام نموده بود که در صورت تقاضای مازاد بر قطارهایی که درحال حاضر به مقصد ترکیه وجود دارد، ظرفیت جا به جایی مسافر در این دو خط ریلی به ترکیه افزایش خواهد یافت.

منبع: توریسم آنلاین

به "مذاکره ایران و ترکیه برای راه اندازی قطار تهران-استانبول" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مذاکره ایران و ترکیه برای راه اندازی قطار تهران-استانبول"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید