ماجرای حذف سلبریتی ها از شوتبال

به گزارش وبلاگ آبی اناری ها، محمد پیوندی کارگردان شوتبال درباره تغییر رویکرد این مسابقه در فصل دوم، از فضای سلبریتی محور به سمت دعوت از مردم عادی برای رقابت، توضیحاتی ارائه کرد.

ماجرای حذف سلبریتی ها از شوتبال

به گزارش وبلاگ آبی اناری ها به نقل از مهر، محمد پیوندی کارگردان شوتبال درباره این مسابقه و ویژگی های آنکه تا پیش از محرم روی آنتن رفت بیان نمود: برنامه سازی در تلویزیون کار آسانی نیست و به نظرم در میان ساختارهای مختلف برنامه سازی، مسابقه سخت ترین ژانر است.

وی که پیش از این در تیم برنامه های تبادل نظرمحور مثل ماه عسل یا دعوت حضور داشته است، بیان نمود: این اولین بار بود که فضای ساختار مسابقه محور را تجربه می کردم و این تجربه برایم مفید و مثبت بود.

پیوندی با اشاره به تغییراتی در فصل اخیر شوتبال و قصه های تیم هایی که در برنامه وارد شده است، اظهار کرد: قرار بود تا حدی شوتبال را تغییر دهیم و فکر کردیم مخاطبی که دنبال مسابقه و هیجان است به روال تمام مخاطبان مسابقه ها برایش اهمیت دارد که چه تیمی برنده و بازنده است. سعی کردیم سراغ تیم ها و آدم هایی برویم که حتی اگر ورزشی هستند زندگیشان زوایایی داشته باشد که مخاطب با آن هم ذات پنداری نمایند.

تغییر شوتبال از سلبریتی محوری به مردمی شدن

وی با اشاره به رویکرد این مسابقه در فصل جدید که از رویکرد سلبریتی محور خارج شد و به سمت مردم محور رفت، عنوان نمود: ما فکر کردیم اگر قرار است مردم این مسابقه را دنبال نمایند باید خودشان را در مسابقه ببینند. نظر من این است که همه آدم ها عادی هستند مگر اینکه بخشی از حرف هایشان را بشنوید و وارد دنیای آنها شوید.

پیوندی درباره مردمی کردن مسابقه نیز گفت: ابتدا تردیدهایی نسبت به این کار وجود داشت که مسابقه ای که سلبریتی ها در آن حضور یافته اند و مخاطب هم داشته است با تغییر رویکرد دچار ریزش مخاطب گردد. اما خدا را شکر مسابقه با اقبال خوبی برخوردار شد و تجربه برنامه های پیشین هم ثابت نموده که هر آدمی که در زندگی به حرفشان گوش کنید و کشفشان کنید می توانند مردم با آن ها همذات پنداری نمایند.

وی درباره قصه آدم ها در مسابقه و اینکه چقدر مخاطب توانست با آن ها همراه گردد، گفت: در برنامه های تبادل نظر محور فرصت دارید این آدم ها را به چالش بکشید و مخاطب را با زوایای مختلف زندگی وی همراه کنید اما شوتبال یک مسابقه بود که در حدود 37 قسمت پخش شد و مخاطب به تدریج در مراحل انتهای ما را پیدا کرد و اتفاقاً هیجان داشت که چه آدم هایی با چه زندگی ها و قصه هایی با یکدیگر مسابقه می دهند بدون اینکه ما شوآف یا هیاهویی داشته باشیم.

آدم هایی که وقتی به تلویزیون دعوت می شدند به آن ها می گفتند گریه کنید

کارگردان شوتبال اضافه نمود: مخصوصاً که این آدم ها مثلاً گروهی از معتادانی بودند که به زندگی بازگشته بودند یا سرطانی هایی بودند که خوب شده بودند. یا ما تیمی از بچه های بهزیستی را آوردیم که همه این ها بازخورد زیادی داشتند و در کنار بچه های دومیدانی یا تیم های ورزشی رقابت کردند که به آن ها اعتماد به نفس می داد. این ها آدم هایی بودند که اگر پیش از این به تلویزیون دعوت شدند به آن ها می گفتند گریه کنید و حرف های زندگی تان را بزنید. اما حالا توانمندی هایشان دیده شده بود و این دیده شدن به آن ها فرصت می دهد که روحیه بگیرند.

پیوندی اظهار کرد: برای مردم هم جذاب است که این توانمندی ها را ببینند. در کنار این ها پزشکان و یا تیم های ورزشی را هم داشتیم که آن ها هم بازخوردهای خوبی گرفته بودند و اصلاً بخشی از مخاطبان برنامه اطرافیان همین شرکت نمایندگان بودند که به آنها بازخوردهای خوب می دادند.

وی درباره شرایط ضبط برنامه در شرایط کرونایی نیز گفت: ضبط این فصل از برنامه تقریباً در شرایط کرونایی بود اما سعی کردیم پروتکل ها رعایت گردد. مثلاً هر 10 روز تیم اصلی عوامل تست می دادند. خود شرکت نماینده هایی هم که مسابقه می دادند با رعایت اصول بهداشتی بود.

پروتکل های بهداشتی شوتبال مثل فوتبال

پیوندی در ادامه درباره بعضی از آیتم های این مسابقه که افراد بدون ماسک و در عین حال در فاصله های نزدیک در کنار هم به رقابت می پرداختند و ریسک این کار بیان نمود: شوتبال را نباید چندان با دیگر برنامه ها مقایسه کرد. خود شبکه پروتکل هایش را برای ما به شکل یک برنامه ورزشی ابلاغ کرد. اگر فوتبال هم ببینید تست ها انجام می گردد و در نهایت رقابت می نمایند ما هم برای شرکت نماینده ها سعی کردیم پروتکل های ورزشی پیش از مسابقه انجام گردد و به همین دلیل شرکت نماینده ها فقط ماسک نمی زدند و باقی موارد انجام می شد. حتی مجری هم ماسک می زد او در عین حال این مسابقه را هم باید شبیه فوتبال دیده گردد که ما هم فاصله اجتماعی و سایر پروتکل ها را تا جایی که ممکن بود رعایت کردیم.

وی درباره امکان تغییر بعضی از این آیتم ها در شرایط کرونایی توضیح داد: از آنجایی که شوتبال یک رقابت ورزشی بود آیتمی را حذف نکردیم و از این حیث باید به شوتبال مثل یک رقابت واقعی ورزشی نگاه گردد.

پیوندی در انتها به دیگر ویژگی های این مسابقه و حضور بانوان در آن به عنوان یک مزیت اشاره و بیان نمود: یکی از ویژگی های این مسابقه حضور بانوان بود که در استودیو می دویدند و حرکت داشتند و شاید پیش از این دیده نشده بود.

منبع: همشهری آنلاین

به "ماجرای حذف سلبریتی ها از شوتبال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای حذف سلبریتی ها از شوتبال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید