فضاپیمای سرنشین دار دراگون به فضا رفت

به گزارش وبلاگ آبی اناری ها، فضاپیمای دراگون شرکت اسپیس ایکس لحظاتی قبل به سمت ایستگاه فضایی بین المللی از مرکز فضایی کندی در ایالت فلوریدای آمریکا پرتاب شد.

فضاپیمای سرنشین دار دراگون به فضا رفت

ناسا بالاخره پیروز شد پس از سال 2011 میلادی، دو تن از فضانوردان خود را از خاک آمریکا به ایستگاه فضایی بین المللی اعزام کند.

در این ماموریت که دمو-2 (Demo-2) نام دارد، داگلاس جی. هارلی (Douglas G. Hurley) و روبرت ال. بهنکن (Robert L. Behnken) لحظاتی قبل به فضا اعزام شدند.

به گزارش آسوشیتدپرس، قرار بود این فضاپیما که توسط شرکت SpaceX طراحی و ساخته شده، بعد از ظهر روز چهارشنبه از خاک آمریکا به ایستگاه فضایی بین المللی پرتاب گردد و با این کار دوران جدیدی را در سفرهای فضایی تجاری شروع کند.

اما از صبح روز چهارشنبه چندین بار رعد و برق رخ داد و در نهایت تعیین شد اتمسفر به اندازه ای دارای بار الکتریکی است که خطر اصابت رعد و برق با فضاپیما وجود دارد.

جیم برایدنستاین مدیر ناسا در این رابطه گفت ما با یاری شرکت SpaceX برای اتخاذ تصمیم درست همکاری کردیم و ایمنی را در اولویت قرار دادیم. اکنون زمانبندی اجرای این سفر فضایی به بعد از ظهر روز شنبه تغییر یافته است.

این ماموریت تقریبا از بسیاری جنبه ها با سفرهای پیشین انسان ها به فضا تفاوت دارد. سکوی پرتاب پایگاه فضایی کندی در فلوریدا که در سال 2011 میلادی برای پرتاب آخرین شاتل فضایی مورد استفاده نهاده شد، بازسازی شده بود تا بتواند راکت فالکون 9 را به فضا پرتاب کند.

برای جابه جایی فضانوردان در پایگاه فضایی نیز به جای استفاده از آستروون که به طور معمول مورد استفاده قرار می گیرد، از یک خودرو پیشرفته موسوم به X S.U.V استفاده شد که توسط شرکت تسلا ساخته شده است.

فضانوردان نیز از لباس های فضایی شرکت SpaceX استفاده کردند و پس از عبور از یک جهت باریک 70 متری وارد کپسول Crew Dragon ساخت شرکت SpaceX شدند که روی راکت فالکون 9 نصب شده است.

این نخستین بار است که یک شرکت خصوصی به جای آژانس های دولتی، مسوولیت پرتاب فضانوردان به مدار زمین را بر عهده می گیرد و اتاق کنترل SpaceX توسط کارکنان این شرکت اداره می گردد. با وجود این سرنشینان این ماموریت، فضانوردان ناسا هستند.

در این ماموریت، کپسول دراگون شرکت اسپیس ایکس سوار بر موشک فالکون9 از پایگاه پرتاب 39 A. در مرکز فضایی کندی ناسا واقع در فلوریدا به ایستگاه فضایی رفت.

این پرتاب تاریخی با حضور مقامات سیاسی آمریکا از جمله دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور انجام شد.،انتخاب

بیشتر بخوانیم: کپسول دراگون ایستگاه فضایی بین المللی را ترک می نماید

منبع: ایران آنلاین

به "فضاپیمای سرنشین دار دراگون به فضا رفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فضاپیمای سرنشین دار دراگون به فضا رفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید