علت عارضه کیست مویی (سینوس پیلونیدال) و راه های درمان

به گزارش وبلاگ آبی اناری ها، کیست مویی، کیست پیلونیدال یا سینوس پیلونیدال همگی به یک بیماری اطلاق می شوند که در خط بین باسن ها، در زیر پوست یک تجمع عفونی از مو بوجود می آید. علائم این عارضه، تورم، سرخی، بروز عفونت و درد است. اصلی ترین روش درمان این کیست عمل جراحی است. بعد از اتمام جراحی تمام کاری که باید بکنید تمیز نگه داشتن محل زخم و اصلاح موهای اطراف کیست است.

علت عارضه کیست مویی (سینوس پیلونیدال) و راه های درمان

کیست مویی چیست؟

پیلونیدال به معنای لانه مو است.

مجرای سینوسی نوعی تونل باریک (یک کانال غیرطبیعی کوچک) در بدن است. این مجرای سینوسی معمولا تمرکز عفونت در بافت های عمیق تر و پایین تر از پوست است. با وجود این مجرا در زیر پوست این احتمال وجود دارد که در فواصل زمانی نامشخص، چرک و عفونت به سطح پوست تخلیه شود.

حال با توجه به تعریف دو کلمه بالا باید بگوییم که یک سینوس پیلونیدال مجرایی است که معمولا از مو پر شده است، به همین دلیل است که به آن کیست مویی نیز گفته می شود. این مجرا در شکاف باسن در زیر پوست ایجاد می شود و فاصله کمی با مقعد دارد. مجرای پیلونیدال در یک جهت عمودی به بین باسن ها حرکت می کند. از نطر علم پزشکی، احتمال ایجاد این کیست در سایر نقاط بدن بسیار کم است.

چه چیزی باعث بوجود آمدن کیست مویی پیلونیدال می شود؟

دلیل اصلی کاملا مشخص نیست،، اما تئوری های متنوعی برای آن تعریف شده است:

♦ اولین فرضیه این است که یک عارضه غیرطبیعی مادرزادی باعث پیشرفت این مجرا می شود. به همین دلیل می توان گفت که چرا کیست مویی در بعضی از خانواده ها از نسلی به نسل بعد منتقل می شود. منظور از غیرطبیعی زمانی مشخص می شود که موی بدن به جای رشد به سمت خارج در جهت داخل رشد می کند.

♦ حفره های پوستی در پوست باسن نیز می تواند باعث پیشرفت کیست مویی شود. این حفره ها زمانی ایجاد می شوند که یک فشار نقطه ای یا اصطکاک باعث آسیب رسیدن به ساختار های زیر پوستی شود. این ساختار ها وظیفه تولید مو (فولیکول های مو) را بر عهده دارند. بنابراین، به دلیل وجود این فشار ناحیه ای، رشد مو در شکاف باسن ممکن است به سمت حفره های پوستی هل داده شود.

در مجموع، دلیل ایجاد کیست مویی هر چیزی که باشد، یک اصل در عارضه پیلونیدال همیشه وجود دارد: مو و تکه های مو در زیر پوست محبوس شده، باعث برانگیختگی یا سوزش سایر بافت ها می شوند و در نتیجه عفونت و چرک در مجرای سینوسی بوجود می آید. همه این موارد باعث تورم یا باد کردن پوست شده و عفونت های دائمی یا مقطعی در ناحیه کیست سر باز می کنند.

آمار و ارقام درباره بیماری کیست مویی

به طور متوسط، به صورت سالانه، از هر 100 هزار نفر 26 نفر از مردم انگلستان به عارضه کیست پیلونیدال مبتلا می شوند. احتمال ایجاد این بیماری در بچه ها و افرادی بالای 40 سال کم است. آقایان 4 برابر بیشتر از بانوان دچار کیست مویی می شوند - دلیل واضح است؛ موی بدن آقایان بیشتر است!

عوامل مشخصی در جهت افزایش احتمال مبتلا شدن به این بیماری وجود دارد:

شغلی که نشستن و بی تحرکی در آن زیاد است.

چاقی یا اضافه وزن

یک آسیب یا زخم قدیمی در ناحیه باسن

داشتن باسن پر مو، اصلاح نکردن موها، و عمیق بودن شکاف باسن

احتمال موروثی بودن این بیماری

* اگر به تاریخچه این عارضه نگاه کنیم، متوجه می شویم که در ابتدا، به صورت عامیانه، کیست مویی را جیپ سیت صدا می زدند. از آنجایی که رانندگان جیپ ساعات زیادی را به رانندگی و نشستن بر روی صندلی جیپ مشغول بودند، احتمال ایجاد کیست مویی در شکاف باسن افزایش می یافت. وجود فشار، نشستن غیر طبیعی و ناراحتی های بالای باسن مهم ترین دلایل ایجاد کیست مویی در رانندگان جیپ بوده است.

علائم و نشانه های یک کیست مویی چیست؟

یکی سینوس پیلونیدال در آغاز ممکن است علائمی نداشته باشد. این احتمال وجود دارد که شما از وجود این کیست در بدن خود آگاه نباشید. بعضی از افراد در حمام هنگام شستشوی بدن، یک گوی بدون درد را در بالای شکاف باسن حس کرده اند. مجموعا، در بیشتر موارد، علائم کیست پیلونیدال می توانند یکی از دو حالت خفیف یا مزمن باشند.

علائم خفیف (درد شدید) کیست مویی

درد مقطعی یکی از اصلی ترین علائم کسیت مویی خفیف است. شاید طی چند روز با باد کردن و تشدید درد در محل کیست روبرو شوید. از طرفی چرک و عفونت نیز در پوست محل کیست سر باز می کنند. این درد ها کوتاه هستند، اما می توانند عذاب آور باشند.

علائم مزمن کیست مویی

فردی که کیست مویی مزمن دارد درد زیادی احساس نمی کند. مجرای سینوسی مقداری چرک از خود خارج می کند و به بافت های اطراف به خصوص سطح پوست انتقال می دهد. با خروج چرک از کیست، فشار وارده بر آن کاهش پیدا می کند. این نوع کیست مویی باید سریع تر با عمل جراحی خارج شود.

درمان کیست مویی (سینوس پیلونیدال) چیست؟

اگر علائم و نشانه ای پیدا نیست

اگر نشانه های گفته شده در محل کیست مویی مشاهه نشد، توصیه می شود مو های شکاف باسن را به صورت مرتب اصلاح کنید و تا جایی که می توانید بهداشت باسن را رعایت کنید.

اگر دارای علائم خفیف هستید

اگر کیست مویی عفونت کرده باشد، مقداری آنتی بیوتیک برای شما تجویز می شود. مسکن هایی مانند پاراکتامول و ایبوپروفن نیز می توانند به کاهش درد کمک کنند. پس از این موارد باید بدانید به علت وجود عفونت و درد زیاد باید سریعا به بیمارستان مراجعه کنید و با عمل جراحی کیست مویی را خارج کرده و از شر عفونت بدن خلاص شوید.

اگر دارای علائم مزمن هستید

در بیشتر موارد عمل جراحی برای فرد توصیه می شود. عمل های متنوعی برای درمان این نوع کیست وجود دارند. پزشک متخصص شما را از نکات و توضیحات مربوط به هر کدام آگاه خواهد کرد. گزینه های جراحی شامل موارد زیر می شود:

برش پهن و درمان با هدف ثانویه (جراحی باز): این عمل جراحی شامل برش سینوس و همچنین برش بزرگ پوست اطراف مجرای پیلونیدال می شود. نکته اینجاست که زخم بسته نمی شود، بلکه باز گذاشته شده تا با درمان طبیعی (درمان ثانویه خود بدن) ترمیم شود. این عمل جراحی نیازمند چند هفته عوض کردن متعدد لباس و پانسمان است. مزیت این عمل این است که بافت متورم شده کاملا از بین می رود و احتمال بازگشت کیست مویی بسیار کم می شود.

برش و بستن محل زخم (جراحی بسته): این عمل به معنای خارج کردن پوست حاوی سینوس است. این عمل با ایجاد یک برش بیضی شکل حول سینوس پیلونیدال و بیرون کردن سینوس همراه است. مزیت این نوع درمان این است که محل زخم سریعا خوب می شود، اما احتمال بازگشت عفونت و بازگشت کیست مویی زیادتر از حد انتظار است. البته با روش های درمانی خاص می توان از خطر بازگشت کیست مویی کاهش داد.

تکنیک جراحی پلاستیک: در بعضی موارد، اندازه و شکل کیست مویی به قدری بزرگ و حجیم است که نیاز به عمل جراحی پلاستیک برای زیباسازی محل زخم احساس می شود.

ملاحظات بعد از عمل جراحی برداشت کیست مویی

پزشک جراح معمولا به شما توصیه می کند که محل زخم باید تمیز نگه داشته شود. مو های زائد در اطراف کیست باید اصلاح شوند و تقریبا نباید به هیچ مویی اجازه رشد داد. اگر در زندگی خود یک بار با کیست مویی روبرو شوید بهتر است تمام تلاش خود را برای خلاص شدن از شر آن انجام دهید.

منبع: patient.info

منبع: setare.com

به "علت عارضه کیست مویی (سینوس پیلونیدال) و راه های درمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت عارضه کیست مویی (سینوس پیلونیدال) و راه های درمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید