عجیب ترین خطا های پزشکی؛ وقتی پانسمان در گلو جا می ماند!

به گزارش وبلاگ آبی اناری ها، روزنامه خراسان - مصطفی میرجانیان: همه چیز از آن جا آغاز شد که زن میان سال به دلیل وزن زیاد، سلامتی اش به خطر افتاده بود و درمان دارویی، دیگر روی او جواب نمی داد و به ناچار باید جراحی می کرد. ظاهرا در اولین جراحی، خطای پزشکی رخ می دهد و این زن، هشت ماه بعد چندین بار به اتاق عمل برده می گردد تا سلامت خود را بازیابد اما در نهایت فوت می نماید سپس بیمارستان صورتحسابی را به مبلغ یک میلیارد و 400 میلیون تومان برای ترخیص پیکر او به خانواده بازمانده بابت عمل های صورت گرفته ارائه می دهد.

عجیب ترین خطا های پزشکی؛ وقتی پانسمان در گلو جا می ماند!

این ماجرا در کنار خبر مرگ دردناک دختر جوان بوشهری طی عمل زیبایی که در چند وقت اخیر در شبکه های اجتماعی منعکس شده است، باعث شد تا رشیدپور در برنامه حالا خورشید به این موضوع بپردازد و نکاتی را مطرح کند.

خبرساز ترین اشتباهات پزشکی کشورمان

پزشکان عزیزو زحمت کش کشور ما هم مثل پزشکان همه کشورهای دنیا، ممکن است مرتکب اشتباه شوند البته این اشتباهات پزشکی از روی بی انگیزگی و بی دقتی در کار نیست بلکه حوزه پزشکی ریزه کاری ها، ظرافت ها و خطرات زیادی دارد و به همین دلیل شغلی حساس شناخته می گردد. در ادامه چند مورد از اشتباهات پزشکی سال های اخیر در کشور را که حاشیه ساز هم شده است، مرور می کنیم.

دست هایی که به اشتباه جراحی شد!

در سال 95 خطای پزشکی عجیبی رخ داد. کودک دو ساله ای در یکی از بیمارستان های اصفهان از ناحیه دست چپ تحت عمل جراحی نهاده شد. ماجرا از این قرار است که کودک دو ساله ای هنگام تولد از ناحیه تاندون دست راست آسیب می بیند و بر اساس توصیه پزشکان باید در دوسالگی عمل گردد اما بعد از عمل جراحی، مادر و پدر کودک متوجه می شوند که اشتباه عجیبی اتفاق افتاده است. آن ها در همان نگاه اول متوجه می شوند که پزشک معالج به جای دست راست، دست چپ فرزندشان را عمل نموده است!

نوزادی که با صورت بخیه خورده متولد شد!

اوایل سال 96، تصویری در فضای مجازی دست به دست شد و صورت کودک تازه متولد شده ای را نشان می داد که با جسم نوک تیزی بریده شده است. ظاهرا هنگام عمل سزارین، تیغ جراحی به صورت نوزاد برخورد می نماید و صورتش آسیب می بیند. این اتفاق در حالی رخ داد که وزارت بهداشت بعد از چند روز خاطرنشان کرد: حادثه در یک بیمارستان خصوصی اتفاق افتاده و مشخص تکلیف پزشک به عهده خانواده نوزاد است که بخواهند از پزشکِ جراح شکایت نمایند یا نه؟

پانسمانی که در گلو جا ماند!

مرداد دو سال پیش، کودک 9 ساله ای در بوشهر برای جراحی لوزه راهی بیمارستان می گردد. پزشکان هنگام جراحی یک باند پانسمان در گلوی او قرار می دهند تا از ورود خون به ریه جلوگیری نمایند. جراحی تمام می گردد و لوزه کودک درمان می گردد اما چند روز بعد مشکل بلع و تهوع پیدا می نماید. با وخامت حال کودک، او را به بیمارستان منتقل می نمایند و پزشکان با آنالیز بیشتر به این نتیجه می رسند که در پایانی جراحی یادشان رفته است، باند را از گلوی او خارج نمایند!

کلیه ای که به اشتباه از بدن بیمار خارج شد!

آخرین روزهای سال 95 بود که خبر تلخ و عجیبی در خبرگزاری ها دست به دست شد. دختر جوانی برای خارج کردن کیست از شکمش به یکی از متخصصان زنان و زایمان در اصفهان مراجعه می نماید و تحت عمل جراحی قرار می گیرد اما بعد متوجه می گردد که پزشکِ جراح به اشتباه، کلیه او را خارج نموده است. موضوع وقتی دردناک تر می گردد که می فهمیم، دختر اصفهانی به دلیل مسائل ژنتیکی تنها یک کلیه داشته است و از آن به بعد فقط با دیالیز زنده می ماند!

اشتباهات پزشکی آن ورِ آبی ها هم عجیب است!

قبلا هم گفتیم که اشتباهات پزشکی تنها مختص ما نیست. متاسفانه در تمام دنیا وجود دارد و اصلا استاندارد دنیای برایش تعریف شده است. یعنی طبق آمار می دانیم که سالانه حدود چند اشتباه پزشکی در یک حوزه تخصصی اتفاق می افتد. در ادامه چند مورد از عجیب ترین اشتباهات پزشکی کشورهای دیگر را بخوانید تا باور کنید که آن ورِ آبی ها هم دچار خطای پزشکی می شوند.

جمجمه ای که به اشتباه شکافته شد!

اوایل سال 2017 بود که یک پزشک کنیایی در پی اشتباه بزرگی از کار برکنار شد. این پزشک در بیمارستان با دو بیمار روبرو شد که یکی از آن ها به ورم سر مبتلا و دیگری خون مغزش لخته شده بود. جراح کنیایی بیماری را که ورم سر داشت، به اتاق عمل می فرستد و بعد از این که جمجمه بیمار را باز می نماید، متوجه می گردد که اشتباه عجیبی مرتکب شده است و اصلا هیچ خبری از لخته خون در مغز بیمار نیست! هرچند که بیمار نجات پیدا می نماید و زنده می ماند اما پزشک اصلی و دو پرستار از کار برکنار می شوند.

پایی که به اشتباه قطع شد!

یک پزشک در یکی از شوکه نماینده ترین حوادث پزشکی، پای بیمارش را به اشتباه از بدن او جدا کرد! در سال 2005 بیماری به دلیل مشکل جسمی مجبور می گردد پای چپش را قطع کند اما تیم جراحی در اتاق عمل به اشتباه پای راست او را قطع می نمایند! بعد از این حادثه به دنبال شکایت بیمار از بیمارستان، پزشکِ جراح برای همواره از کار برکنار شد و بیمار هم بیشتر از یک میلیون دلار غرامت گرفت!

عمل اشتباه روی نیم کره مغز!

سال 2007 اتفاق عجیبی در بیمارستانی در آمریکا روی داد. بیماری به دلیل خون ریزی در سمت چپ مغزش به بیمارستان مراجعه می نماید اما پزشک جراح به اشتباه سمت راست مغز او را عمل می نماید! البته بعد از چند دقیقه پزشک متوجه اشتباهش می گردد و به سرعت جراحی سمت چپ مغز را آغاز می نماید و در نتیجه بیمار بعد از چند روز به سلامت از اتاق عمل خارج می گردد اما نکته جالب این جاست که این چهارمین باری بوده است که پزشکان این بیمارستان دو نیم کره مغز را به اشتباه و به صورت جابه جا جراحی نموده اند!

بیماری که اشتباهی عمل شد!

یک زن 67 ساله که برای انجام آنژیوی مغزی به بیمارستانی مراجعه نموده بود یک روز بعد از آنژیو به اشتباه جراحی قلب باز شد! ظاهرا پرسنل بیمارستانی در آمریکا بعد از انجام آنژیو به جای این که بیمار را به بخش منتقل نمایند او را به طبقه دیگری می برند و پرسنلی که در طبقه دیگر بیمارستان حضور داشتند به اشتباه این خانم را به اتاق عمل می فرستند تا روی او عمل قلب باز انجام دهند! البته در همان مراحل ابتدایی جراحی، پزشک اصلی با متخصص داخل اتاق عمل، تماس می گیرد و موضوع را اطلاع می دهد و پزشکان به سرعت بیمار را از اتاق عمل خارج می نمایند.

نکاتی درباره آمارخطای پزشکی در ایران

همین حالا تصوری را که خطای پزشکی تنها به معنی جاماندن ابزار جراحی در بدن بیمار است از ذهن تان بیرون بریزید! اشتباهات پزشکی انواع مختلفی دارد. اشتباه در تشخیص بیماری، اشتباه دارویی، اشتباه هنگام جراحی و ... همگی به عنوان خطای پزشکی شناخته می شوند اما از میان این ها، اشتباه دارویی، شایع ترین نوع خطای پزشکی در کشور است. اشتباه دارویی همه موضوعاتی را شامل می گردد که به تجویز و مصرف دارو ارتباط دارد؛ مثلا این که پزشک چه نوع دارویی، چه اندازه و با چه دوزی تجویز کند و... . اگر در این فرایند اشتباهی رخ دهد آن زمان، خطای پزشکی از نوع اشتباه دارویی اتفاق افتاده است.

در این بین باید توجه داشت که بسیاری از مردم به دلیل بی اطلاعی از حقوق خود یا نگرانی از روند طولانی و گاهی بد گمانی نسبت به نتیجه کار اقدام به شکایت از خطاهای احتمالی پزشکی نمی نمایند. ماجرای پرونده مرحوم کیارستمی به عنوان یک چهره معروف و طولانی شدن روند رسیدگی به آن از نمونه هایی بود که در این زمینه حرف های زیادی برای گفتن داشت.

آنالیز آمار قربانیان اشتباهات پزشکی به روایت معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی

میزان اشتباهات پزشکی در کشور ما کمتر از استاندارد دنیای است

همواره آمارهای مختلفی از میزان سوانح و حوادث در کشور منتشر می گردد که در یک سال چند نفر بر اثر سوانح طبیعی فوت کردند، چند نفر بر اثر تصادف جان باختند و ... اما همواره یکی از مهم ترین موضوعاتی که از آن غفلت می گردد، این است که چند درصد از مردم بر اثر یک اشتباه پزشکی آسیب می بینند یا جان می بازند؟ برای این که آماری از اشتباهات پزشکی در کشورمان به دست آوریم به سراغ دکتر علی فتاحی، معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی کشور می رویم. دکتر فتاحی در گفت وگو با زندگی سلام می گوید :طبق آمار، در تمام دنیا به طور متوسط حدود 3درصد از مراجعه به پزشک به شکایت منجر می گردد. در حالی که این آمار در کشورمان چیزی در حدود 0.1 درصد است. ما در ایران هرسال حدود 900 میلیون مراجعه درمانی داریم که تنها 0.1 درصد این مراجعات منجر به شکایت ناشی از خطای پزشکی می گردد البته این میزان ناچیز هرگز به این معنی نیست که میزان خطای پزشکی در کشورمان بسیار کم و نزدیک به صفر است. شاید در مواردی اشتباهاتی صورت گرفته اما بیمار برای شکایت از پزشک، اقدامی انجام نداده باشد. هرچند که در سال های اخیر مردم نسبت به حقوق متقابل بیمار و پزشک آگاهی بیشتری کسب نموده اند و از مسائلی که برایشان پیش می آید به راحتی نمی گذرند بنابراین می توان امیدوار بود که میزان اشتباهات پزشکی در کشور ما کمتر از استاندارد دنیای است.

4 دسته از پزشکان که بیشترین خطا را دارند

دکتر فتاحی ادامه می دهد: در کشور ما پزشکان عمومی، دندان پزشکان، متخصصان زنان و جراحان ارتوپدی بیشترین میزان شکایت ناشی از خطای پزشکی را دارند اما این چهار تخصص حدود 60 درصد مراجعات پزشکی را شامل می گردد و در برخی از موارد، اقدامات اورژانسی این چند حوزه بیشتر از تخصص های دیگر است بنابراین چیز عجیبی نیست که میزان اشتباهشان بیشتر از تخصص های دیگر باشد. معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی در پایان اضافه می نماید: اگر به تفکیک مناطق مختلف کشور، آمار شکایت ناشی از خطای پزشکی را آنالیز کنیم در سال 95 استان های ایلام و کهگیلویه و بویراحمد بیشترین و سیستان و بلوچستان و چهارمحال و بختیاری کمترین میزان شکایت ثبت شده ناشی از خطای پزشکی را داشته اند.

منبع: برترین ها

به "عجیب ترین خطا های پزشکی؛ وقتی پانسمان در گلو جا می ماند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عجیب ترین خطا های پزشکی؛ وقتی پانسمان در گلو جا می ماند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید