آغاز مطالعات آسیب های حفاری مترو به چشمه علی و برج طغرل

به گزارش وبلاگ آبی اناری ها، ایسنا/ براساس سخنان فرماندار شهرستان ری، آغاز مطالعات آسیب های حفاری مترو به چشمه علی و برج طغرل صورت گرفت.

آغاز مطالعات آسیب های حفاری مترو به چشمه علی و برج طغرل

قضیه چیست؟

حسین توکلی کجانی در تشریح فرایند آنالیز احتمال وارد شدن آسیب به دو اثر باستانی چشمه علی و برج طغرل در شهرستان ری بر اثر حفاری های مترو گفت: مطالبی که در خصوص برج طغرل گفته می شود نگرانی هایی درپی داشت که میراث فرهنگی و گردشگری شهر ری به عنوان متولی امر مامور شده تا موضوع را مورد آنالیز کارشناسی قرار دهد.

بیشتر بخوانیدبرج طغرل در ورامین | برجی با پلان ستاره ای شکل

وی اضافه کرد: به میراث فرهنگی شهرستان ری ابلاغ شده تا آخرین شرایط برج طغرل آنالیز و کارشناسی شود و اعلام نمایند نتیجه آنالیز ها به شکلی که گفته می شود مورد تایید است یا خیر؟ اما تا این لحظه مباحثی درباره انحراف برج و یا آسیب آن درپی حفاری های مترو مورد تایید نیست و باید منتظر نتیجه آنالیز ها باشیم که در آن زمان نظر نهایی میراث فرهنگی اطلاع رسانی خواهد نمود.

توکلی ادامه داد: بازسازی و ایمن سازی برج طغرل در برابر آسیب ها در دستور کار قرار گرفته است.

فرماندار شهرستان ری درباره چشمه علی نیز تاکید نمود: چند سالی موضوع تاثیر حفاری های مترو بر این اثر باستانی مطرح می شود و هر بار از سوی مترو تکذیب شده است. بر همین اساس، بر روی این اثر نیز مطالعات کارشناسی شروع شده و نتایج این آنالیز نیز اعلام خواهد شد.

بیشتر بخوانیدسفری لذت بخش به چشمه علی

پیشتر فرهاد افشار، شهردار منطقه 20 با اشاره به اتمام ساخت تونل متروی خط 6 در نزدیکی آثار تاریخی مانند چشمه علی و برج طغرل گفت: چشمه علی به حالت قبلی خود بر می شود و برج طغرل نیز با اصلاحیه اجرا شده در راستا حفاری و تغییر این راستا از تخریب مصون می ماند.

وی اضافه کرد: با توجه به تخریب های احتمالی دستگاه TBM و ارتعاشات حرکتی مترو روی آثار تاریخی، کارشناسان میراث فرهنگی اصلاحیه ای را در راستا حفاری تعریف کردند که باعث می شود راستا حفاری به جای خیابان ابن بابویه که در فاصله 160 متری خط مترو واقع شده است، در خیابان شهید غیوری در فاصله 440 متری مترو شکل بگیرد تا با این کار فاصله ایمن با آثار تاریخی مانند برج طغرل رعایت شود و این آثار از تخریب مصون بمانند.

منبع: همگردی

به "آغاز مطالعات آسیب های حفاری مترو به چشمه علی و برج طغرل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آغاز مطالعات آسیب های حفاری مترو به چشمه علی و برج طغرل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید