زنگنه: از هر روشی برای صادرات نفت استفاده می کنیم

به گزارش وبلاگ آبی اناری ها، وزیر نفت ضمن تاکید بر تداوم فروش نفت ایران با وجود اعمال تحریم های یکجانیه آمریکا، گفت: ما از هر روشی استفاده می کنیم. بهترین تلاش خود را برای صادرات نفت به کار می گیریم و تسلیم نمی شویم، زیرا صادرات نفت حق مشروع ماست.

زنگنه: از هر روشی برای صادرات نفت استفاده می کنیم

به گزارش ایسنا، بیژن زنگنه در حاشیه حضورش در مسکو برای شرکت در سومین مجمع بین المللی انرژی ویک روسیه که دیروز (شنبه، 13 مهرماه) پس از چهار روز به کار خود انتها داد و همچنین شرکت در بیست ویکمین نشست وزارتی مجمع کشورهای صادرکننده گاز (جی یی سی اف) در گفت وگویی با خبرگزاری اسپوتنیک روسیه درباره راه های جایگزین صادرات نفت ایران و توانایی های صنعت پتروشیمی ایران سخن گفت و پیش بینی خود درباره قیمت شاخص نفت خام برنت را اعلام نمود.

زنگنه همچنین در پاسخ به پرسشی درباره تولید بنزین در ایران اعلام نمود که این کشور توانسته است خود را از وابستگی به واردات سوخت بی نیاز کند و اشاره کرد که با وجود تحریم ها ایران هم اکنون در جایگاه صادرکننده قرار گرفته است.

متن کامل گفت وگوی وزیر نفت در ادامه می آید.

آمریکا نگران است که مسیرهای دریایی انتقال نفت ایران شفاف نیستند، زیرا ادعا می شود نفتکش های ایرانی سامانه شناسایی اتوماتیک (ای آی اس) خود را خاموش می کنند یا اطلاعات اشتباه درباره محموله های خود منتشر می کنند. به گفته آمریکایی ها، ایران با دور زدن تحریم ها، از روش هایی استفاده می کند که امکان فروش سرّی نفت در خارج را با استفاده از اصطلاح نفتکش های شبح فراهم می کند. آیا این درست است؟ آیا ایران از نفتکش های شبح استفاده می کند؟

ما از هر روشی استفاده می کنیم؛ ما بهترین تلاش خود را (برای صادرات) به کار می گیریم و تسلیم نمی شویم، صادرات نفت حق مشروع ماست.

ایران برای توسعه صنعت نفت خود چه برنامه هایی دارد؟ به تازگی مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی اعلام نمود در امتداد سواحل دریای خزر، تأسیسات پتروشیمی ساخته می شود.

ما قصد داریم در امتداد سواحل دریای خزر دو تأسیسات پتروشیمی ایمن بسازیم که به طور 100 درصد الزام های زیست محیطی را رعایت می کنند.

به طور کلی، صنعت پتروشیمی در ایران به سطحی قابل قبولی رسیده است؛ ما هم اکنون از فروش محصولات پتروشیمی 18 میلیارد درآمدزایی داریم و برنامه داریم که این رقم در دو سال آینده به 25 میلیارد دلار و پس از 6 سال به 37 میلیارد دلار برسد.

به دلیل تنش ها در تنگه هرمز، در میانه ماه اوت امسال ایران اعلام نمود طی دو سال (در سال 2021 میلادی) می تواند نفت خود را بدون عبور از تنگه هرمز صادر کند. لطفا درباره جزئیات این پروژه توضیح دهید.

بله، برای این هدف ما در حال ساخت یک انتهاه نفتی جدید در منطقه مکران در نزدیکی شهر جاسک هستیم، همچنین در حال ساخت یک خط لوله با ظرفیت انتقال روزانه یک میلیون بشکه نفت خام برای ارسال نفت به این انتهاه هستیم که امیدواریم به خواست خدا، این پروژه تا سال 2021 میلادی تکمیل و افتتاح شود.

آیا ایران این (انتهاه) را تنها با اتکا به منابع خود می سازد و قصد جذب سرمایه ندارد؟

ما تنها بر منابع خود اتکا داریم، اما از سرمایه گذار خارجی نیز استقبال می کنیم، به ویژه از طرف روسیه.

شما درباره دورنمای قیمت برنت چه می توانید بگویید؟ پیش بینی شما چیست؟

  1. هیچ کس نمی تواند قیمت نفت در آینده را پیش بینی کند. رقمی که ما می گوییم، تنها برآورد و حدس است. قیمت ها در بازار به طور عمده به عرضه و تقاضا و چند عامل دیگر، به ویژه مسائل سیاسی و اجتماعی، وابسته هستند. قیمت نفت خام برنت اکنون در سطحی یکنواخت است و باور دارم جهش عمده ای پیش روی قیمت ها نیست.

اما آیا ایران می تواند یک شاخص جدید ارائه کند که انتها به شاخص برنت، دبلیوتی آی و دوبی بپیوندد یا مکمل آنها باشد؟

نه، در گذشته هیچ وقت چنین بحثی مطرح نکرده ام، این کار فرآیندی بسیار طولانی و پیچیده دارد که بتوان یک شاخص نفتی داشت، دستیابی به این هدف نسبتاً سخت است.

منبع: همشهری آنلاین

به "زنگنه: از هر روشی برای صادرات نفت استفاده می کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنگنه: از هر روشی برای صادرات نفت استفاده می کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید