تحقیر همسر چه آسیب هایی بر زندگی مشترک وارد می نماید؟

به گزارش وبلاگ آبی اناری ها، یک روانشناس گفت: موضوع تحقیر همسران، مسئله ای عمیق و ریشه دار در روابط زوجین است که پیامد های جبران ناپذیری را برای زندگی آن ها به همراه دارد.

تحقیر همسر چه آسیب هایی بر زندگی مشترک وارد می نماید؟

حسن اکبرزاده روانشناس و مشاور در گفت وگو با خبرنگار ، درباره آسیب های تحقیر کردن همسر بر زندگی زناشویی اظهار کرد: تحقیر نوعی واکنش است که توانمندی های طرف مقابل را کم اهمیت جلوه می دهد.

او اضافه کرد: تحقیر همسران توسط یکدیگر، ریشه در ملاک ها، معیار ها و نحوه انتخاب آن ها دارد.

این روانشناس اعلام کرد: موضوع تحقیر کردن، یک مسئله عمیق و ریشه دار در روابط زوجین است که پیامد های جبران ناپذیری را در تمام دوران زندگی به همراه دارد و به غیر از زوجین، همه اعضای خانواده را درگیر این موضوع می نماید.

او تضعیف اعتماد به نفس همسر را یکی از پیامد های ناشی از تحقیر زوجین دانست، گفت: از دیگر پیامدها تحقیر همسران می توان به سردی در روابط زوجین، مشکل در برقراری و ادامه ارتباط بین فردی، افسردگی، کم شدن صمیمیت در روابط خانوادگی، خود مقایسه گری منفی، درگیری با افکار و احساسات و رفتار های منفی و افت انگیزه و علاقه برای ادامه زندگی اشاره نمود.

اکبرزاده ادامه داد: نداشتن برنامه ریزی مناسب برای امور، حساس نبودن به سلامت روانی و جسمانی خود و اعضای خانواده، سعی در بکار گیری رفتار های اجتنابی، عدم احساس تعلق خاطر در رابطه، کم شدن احساس ارزشمندی، احساس قربانی شدن، تضعیف مسئولیت پذیری، نادیده دریافت مسائل مربوط به همسر داری و نادیده دریافت مسائل مربوط به فرزندپروری از دیگر پیامدهای تحقیر همسران است.

این روانشناس توضیح داد: در این خانواده ها، نهایتا با فردی افسرده و کم انرژی و مضطرب روبرو هستیم که انگیزه کافی برای سرمایه گذاری روانی در زندگی مشترک ندارد و این مسئله به صورت یک چرخه معیوب، آثار مخربی در همه روابط زوجین و فرد تحقیر کننده خواهد گذاشت.

او اضافه کرد: این سبک زندگی به غیر از زوجین، زندگی فرزندان را نیز تحت تأثیر قرار می دهد و حتی می تواند به یک مشکل بین نسلی تبدیل گردد که هر کدام از فرزندان نیز در زندگی آینده شان این روند را تکرار خواهند کرد.

اکبرزاده با اشاره به حاکم شدن این قبیل روابط میان زوجین در بعضی از خانواده ها، گفت: اغلب در این گونه از خانواده ها در صورت وجود فرزندان، شاهد مثلث سازی و تشکیل ائتلاف های متشکل از یکی از والدین با فرزندان علیه والد دیگر هستیم که ممکن است این اقدام به طور مقطعی و موفت مسائل خانوادگی شان را حل نماید، اما در نهایت همه اعضای مثلث آسیب خواهند دید که در این میان آسیب فرزندان جدی تر است.

این روانشناس توضیح داد: ممکن است به نظر برسد که تحقیر کردن همسر تنها به خود او آسیب می رساند و یک مشکل یا مسئله سطحی است، اما نه تنها می تواند زندگی فعلی زوجین، بلکه زندگی فرزندان آن ها را نیز تحت تأثیر قرار دهد، چراکه از دیدگاه یادگیری اجتماعی، بخش عمده ای از یادگیری به وسیله مشاهده و الگوبرداری شکل می گیرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "تحقیر همسر چه آسیب هایی بر زندگی مشترک وارد می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحقیر همسر چه آسیب هایی بر زندگی مشترک وارد می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید