ایران آخرین فرصت برای نجات برجام را از دست ندهد

به گزارش وبلاگ آبی اناری ها به نقل از رویترز، هایکو ماس وزیر خارجه آلمان بعد از نشست مجازی وزیران خارجه کشورهای حاضر در برجام گفت: ایران فرصت ارائه شده از سوی دولت جو بایدن برای بازگشت به توافق را از دست ندهد.

ایران آخرین فرصت برای نجات برجام را از دست ندهد

ماس در ادامه اضافه نمود: ایران باید از برداشتن گام های تاکتیکی که بازگشت به برجام را برای بایدن سخت می نماید اجتناب کند. وزیر خارجه آلمان گفت: برای ممکن شدن مصالحه در دوران بایدن نباید دیگر مانورهای تاکتیکی نظیر آنچه در گذشته شاهد تعداد زیادی از آنها بوده ایم انجام گردد. این شانس آخرین فرصت موجود است و نباید هدر برود.

ماس در اظهارات خود هیچ اشاره ای به بدعهدی کشورهای اروپایی حاضر در برجام در عمل به تعهداتشان نکرد.

وی چندی قبل نیز مدعی شده بود که برجام توافقی تاریخ گذشته است و باید توافقی جدید که در بردارنده منافع آلمان نیز باشد مورد مذاکره قرار بگیرد.

به گزارش وبلاگ آبی اناری ها، امروز دوشنبه وزرای خارجه ایران و 1+4 پس از برگزاری نشست غیررسمی، بیانیه ای مشترک را در مورد برنامه جامع اقدام مشترک صادر کردند.

در این بیانیه آمده است: نشست وزرای خارجه سه دولت اروپایی + دو (چین، فرانسه، فدراسیون روسیه، بریتانیا، آلمان و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا) و جمهوری اسلامی ایران، اعضای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، در روز 21 دسامبر 2020 (1 دی 1399) به صورت مجازی برگزار گردید. این نشست به ریاست جوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار گردید.

اعضای برجام ضمن تاکید دوباره بر تعهدشان جهت حفظ توافق، کوشش هایشان در این راستا را اعلام کردند. آنها تداوم ضرورت اجرای کامل و موثر برجام توسط همه طرف ها و پرداختن به چالش های کنونی اجرای [برجام]، از جمله در زمینه عدم اشاعه هسته ای و تعهدات برطرف تحریمی را مورد بحث و آنالیز قرار دادند.

وزرا بر اهمیت نقش آژانس به عنوان تنها سازمان بین المللی مستقل و بی طرف که از طرف شورای امنیت سازمان ملل متحد ماموریت یافته تا بر اجرای تعهدات عدم اشاعه هسته ای ذیل برجام نظارت و آنها را راستی آزمایی نماید، تاکید کردند. آنها بر اهمیت تداوم همکاری توأم با حسن نیت با آژانس تاکید کردند.

وزرای خارجه اعلام کردند برجام، که توسط قطعنامه 2231 (2015) شورای امنیت سازمان ملل متحد تأیید شده، همچنان به عنوان عنصر کلیدی در نظام عدم اشاعه هسته ای جهانی و یک دستاورد مهم دیپلماسی چند جانبه است که در صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی نقش دارد. وزرا بار دیگر بر تاسف عمیق خود از خروج ایالات متحده از توافق تاکید کردند. آنها اعلام کردند که قطعنامه 2231 همچنان کاملاً لازم الاجرا است.

وزرا توافق کردند که به مصاحبه برای تضمین اجرای کامل برجام توسط تمامی طرف ها ادامه دهند. وزرا دورنمای بازگشت محتمل ایالات متحده به برجام را مورد توجه قرار دادند و بر آمادگی خود برای پرداختن به این موضوع با نگاهی مثبت و در یک کوشش مشترک تاکید داشتند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "ایران آخرین فرصت برای نجات برجام را از دست ندهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران آخرین فرصت برای نجات برجام را از دست ندهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید