آیا LNG آینده انرژی است؟

به گزارش وبلاگ آبی اناری ها، شرکت های حفاری و سرمایه گذارانی که در بازار LNG ضرر نموده اند ممکن است نتوانند این ایده را بقبولانند که گاز طبیعی، سوخت آینده است اما گاز طبیعی نه تنها سوخت آینده است، بلکه در حال حاضر برای هر استراتژی انرژی جهانی بزرگی، کلیدی محسوب می گردد.

آیا LNG آینده انرژی است؟

به گزارش وبلاگ آبی اناری ها، قیمت گاز طبیعی مایع (LNG) در حال حاضر به دو دلار و 29 سنت به ازای هر واحد mmBtu سقوط نموده است که بیش از 45 درصد کاهش طی 12 ماه گذشته را نشان می دهد و پایین ترین سطح از ماه مه سال 2016 به شمار می رود.

بخش بزرگی از این کاهش ناشی از اشباع عرضه و همچنین عدم وجود ظرفیت کافی خط لوله برای انتقال این کالا بوده است. قیمت های گاز حتی برای بعضی از شرکت های حفاری در منطقه شیل پرمیان تگزاس منفی شد. به عنوان مثال قیمت های گاز در واها هاب در وست تگزاس به شدت افت کرد و در آوریل به منفی 9 دلار به ازای هر واحد mmBtu رسید.

این شرایط به این دلیل رخ داد که شرکت های حفاری که نتوانستند گازشان را منتقل نمایند به دلیل قیمت های پایین، اجازه پیدا کردند به مدت محدود حداکثر شش ماه در تگزاس مشعل سوزی داشته باشند، اما پس از آن باید به شرکت های دیگری که ظرفیت انتقال گاز داشتند پول پرداخت می کردند تا گازشان منتقل گردد.

فراوری نفت و گاز در پرمیان طی سه سال گذشته دو برابر شده و زیرساخت خط لوله این منطقه را با وجود کوشش ها برای افزایش ظرفیت انتقال، برای پاسخگویی به این حجم فراوری دچار مشکل نموده است.

با وجود شرایط نه چندان مطلوب فعلی، تقاضا برای گاز همچنان به رشد خود ادامه می دهد (4.9 درصد در سال 2018 که بالاترین نرخ از سال 2010 بود) در حالی که هزینه بالا روی زیرساخت (360 میلیارد دلار در سال 2018) به سوی این صنعت سرازیر شده است.

بعضی از کارشناسان صنعت پیش بینی خوش بینانه ای برای صنعت گاز طبیعی دارند. اتحادیه بین المللی گاز (IGU) مثبت ترین پیش بینی را برای این صنعت داشته است. این عقیده وجود دارد که LNG در اتخاذ استراتژی های انرژی، نقش کلیدی دارد.

بزرگترین علت این که گاز نقطه عطفی برای یک اقتصاد سبز مانده است مشابه دلیل فرار بسیاری از سرمایه گذاران از آن است، قیمت های گاز بسیار پایین است.

قیمت های گاز در مقایسه با سایر منابع انرژی بسیار رقابتی است. در حالی که قیمت گاز برای تحویل فوری در هاب های اصلی به دلیل مازاد عرضه LNG پایین مانده است اما حقیقتی که مورد بی توجهی قرار گرفته، این است که با تغییرات ساختاری اساسی از جمله استفاده از فناوری جدید در بازار بالادستی، هزینه های فراوری کاهش پیدا نموده و این امر فراوری با قیمت های پایین را برای شرکت های حفاری مالی خواهد نمود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "آیا LNG آینده انرژی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا LNG آینده انرژی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید