آموزش غذا خوردن به پرندگان با یاری فیلم!

به گزارش وبلاگ آبی اناری ها، پژوهشگران دانشگاه کمبریج در آنالیز جدید خود توانستند انتخاب غذای مناسب را با یاری فیلم به پرندگان یاد بدهند.

آموزش غذا خوردن به پرندگان با یاری فیلم!

به گزارش وبلاگ آبی اناری ها و به نقل از سی نت، آنالیز جدید دانشگاه کمبریج (University of Cambridge) نشان می دهد پرندگان می توانند با تماشای تلویزیون یاد بگیرند که باید چه غذاهایی را بخورند و از چه غذاهایی دوری نمایند.

این پژوهش نشان می دهد که پرنده ای موسوم به چرخ ریسک سر آبی (Eurasian blue tit) و چرخ ریسک بزرگ (Great tit) می توانند با تماشای فیلم هایی که همتایان آنها را در حال انتخاب غذای مناسب و اشتباه نشان می دهد، یاد بگیرند چه غذایی را بخورند و به چه غذایی نزدیک نشوند. یاد دریافت این رفتار می تواند به پرندگان در دوری از غذاهایی که احتمالا سمی هستند، یاری کند.

پژوهشگران در این آنالیز، از بادام هایی استفاده کردند که در یک بسته کاغذی سفید قرار داشتند. بادام های متفاوتی نیز به یک محلول تلخ آغشته شدند. واکنش پرندگان هنگام انتخاب بادام هایی که طعم خوب و یا طعم بدی داشتند، ثبت و سپس به پرندگان نشان داده شد. روی پاکت بادام های تلخ، نشانه مدوری چاپ شده بود.

واکنش پرندگان فیلم نسبت به غذاهای بدمزه، حرکاتی مانند تکان دادن سر و محکم پاک کردن نوک را در برداشت. هم چرخ ریسک سر آبی و هم چرخ ریسک بزرگ پس از تماشای رفتار پرندگان هنگام خوردن غذا، تعداد کمتری از بادام های تلخ را خوردند.

لیزا هامالاینن (Liisa Hamalainen)، از پژوهشگران این پروژه گفت: چرخ ریسک سر آبی و چرخ ریسک بزرگ با یکدیگر به جستجو پرداختند و رژیم غذایی یکسانی دارند؛ اما ممکن است تردید آنها در امتحان کردن غذاهای جدید، با یکدیگر متفاوت باشد. آنها می توانند با تماشای پرندگان دیگر، به سرعت یاد بگیرند که کدام غذا، بهترین انتخاب است. این روش می تواند زمان و انرژی مورد احتیاج را برای امتحان کردن غذاهای متفاوت کاهش دهد و به آنها در دوری از اثرات بیماری زای خوردن یک غذای سمی یاری کند.

این پژوهش، در Journal of Animal Ecology به چاپ رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "آموزش غذا خوردن به پرندگان با یاری فیلم!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش غذا خوردن به پرندگان با یاری فیلم!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید