غار کلدر خرم آباد بیش از 63 هزار سال قدمت دارد

به گزارش وبلاگ آبی اناری ها، پس از یک دهه مطالعه بر روی شواهد فرهنگی حاصله از سه فصل کاوش باستان شناختی در غار کلدر، نتیجه گاه نگاری که امروز به دست آمد نشان می دهد که لایه پارینهسنگی میانه این غار، بیش از 63 هزار سال قدمت دارد.

غار کلدر خرم آباد بیش از 63 هزار سال قدمت دارد

به گزارش وبلاگ آبی اناری ها به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، بهروز بازگیر سرپرست سه فصل کاوش باستان شناسی در غار کلدر لرستان امروز یکشنبه یکم تیر 99 با اعلام این خبر گفت: این گاه نگاری که به روش ترمولومینسانس در آزمایشگاه سالیابی پژوهشکده حفاظت و بازسازی آثار تاریخی فرهنگی پژوهشگاه اندازه گیری و محاسبه شده است، نشان می دهد که قدمت به دست آمده حتی می تواند از سن واقعی نمونه تاریخنگاری شده کمتر باشد.

او اضافه کرد: دلیل این موضوع، مشاهده پدیده Fading (پدیده کاهش شدت نور ترمولومینسانس در نمونه مورد بررسی) و به این معناست که قدمت پارینهسنگی میانه این محوطه کلیدی بیش از 63 هزار سال است.

بازگیر مطرح کرد: تاریخ به دست آمده با محاسبه میزان گاما و پرتوهای ذخیره شده در دوزیمترهای کار گذاشته شده در لایه پارینه سنگی میانه این غار در فصل سوم کاوش باستان شناختی صورت گرفته است.

او گفت: نمونه تاریخنگاری شده، در عمق 163 سانتیمتری لایه پارینهسنگی میانه غار کلدر به دست آمده و از آنجایی که عمق نهایی نهشته های فرهنگی این لایه بین 200 تا 220 سانتی متر متغیر است، لذا دستیابی به قدمت نهایی پارینهسنگی میانه این محوطه منوط به کاوش های جدید و کشف نمونه های حرارت دیده در عمق های پایین تر است.

پارینه سنگی میانه منتسب به دوره زیست انسان های نئاندرتال و غار کلدر در مبحث پارینهسنگی جدید (دوران زیست انسانهای هوشمند (Homo-Sapiens با قدمت 54400 سال، تا به امروز قدیمی ترین محوطه پارینه سنگی جدید ایران است.

منبع: میراث آریا

به "غار کلدر خرم آباد بیش از 63 هزار سال قدمت دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غار کلدر خرم آباد بیش از 63 هزار سال قدمت دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید