طرز تهیه پای پرتقال خوشمزه به 2 روش با مرنگ و ساده

به گزارش وبلاگ آبی اناری ها، پای پرتقال از جمله کیک ها و شیرینی های خوشمزه در سراسر جهان است. این کیک به عنوان یک میان وعده و شیرینی برای پذیرایی به کار می رود. پای پرتقال را در فصل پاییز و زمستان به راحتی می توانید در منزل تهیه کنید. 2 روش طرز تهیه پای پرتقال را در این مقاله از در به شما آموزش خواهیم داد.

طرز تهیه پای پرتقال خوشمزه به 2 روش با مرنگ و ساده

طرز تهیه پای پرتقال پف دار

زمان آماده سازی مواد: 20 دقیقه

زمان مورداحتیاج برای پخت پای پرتقال: 15 دقیقه

مواد لازم برای تهیه پای پرتقال کافی شاپی

آرد: 1 لیوان دسته دار فرانسوی

شکر: 1/2 لیوان دسته دار فرانسوی

آب: 1/4 لیوان دسته دار فرانسوی

آب پرتقال: 1/4 لیوان دسته دار فرانسوی

روغن مایع: 1/4 لیوان دسته دار فرانسوی

تخم مرغ: 2 عدد

پرتقال: 1 عدد

رنده پوست پرتقال: 1قاشق چای خوری

بیکینگ پودر: 1 قاشق چای خوری

پودر قند: به مقدار لازم (برای تزیین)

مراحل طرز تهیه پای پرتقال در فر

برای درست کردن پای پرتقال، باید پرتقال ها را به صورت لایه لایه برش بزنید و با مقداری آب و شکر روی حرارت بپزید. سپس با بقیه مواد، خمیر پای را درست کنید. خمیر را در قالب بریزید و روی آن را پرتقال های پخته شده بچینید. سپس قالب را به مدت 15 دقیقه در فر با دمای 180 درجه قرار دهید تا بپزد. در آخر آن را با پودر قند تزیین و سرو کنید.

مرحله اول: تخم مرغ ها و آب پرتقال را هم بزنید

در اولین مرحله از طرز تهیه پای پرتقال، تخم مرغ ها را در یک کاسه بشکنید و نصف شکر را به آن اضافه کنید. مواد را با همزن بزنید تا وقتی که کاملا سفید و کشدار شوند. حدود 5 دقیقه آنها را هم بزنید. آب پرتقال را به تخم مرغ های زده شده بیفزایید و دوباره حدود 1 دقیقه بزنید تا کاملا با هم مخلوط شوند.

مرحله دوم: پوست پرتقال را رنده و آرد را الک کنید

در این مرحله، فر را روشن و روی دمای 180 درجه سانتی گراد تنظیم کنید تا گرم گردد. سپس پرتقال را کاملا بشویید و پوست آن را با قسمت ریز رنده، رنده کنید. در حد 1 قاشق چای خوری باید رنده داشته باشید. پوست پرتقال را به مخلوط تخم مرغ اضافه کنید و با لیسک هم بزنید. آرد و بیکینگ پودر را هم از الک ریز، 3 مرتبه رد کنید تا کاملا صاف و بدون ناخالصی گردد. آرد و بیکینگ پودر را جدا بگذارید.

مرحله سوم: پرتقال ها را بپزید

پرتقال های پوست گرفته شده را به صورت ورقه های نازک برش بزنید و کف یک تابه بچینید. تابه را روی حرارت بگذارید و آب را به آن اضافه کنید. بقیه شکر را روی پرتقال ها بپاشید. حرارت را روی حالت میانه تنظیم کنید تا آب آغاز به جوشیدن کند. سپس حرارت را کم کنید و اجازه دهید پرتقال ها بپزند و آب آنها کاملا بخار شده و کشیده گردد.

مرحله چهارم: خمیر پای را در قالب بریزید

آرد الک شده و بیکینگ پودر را به مخلوط تخم مرغ اضافه کنید و با دست کمی ورز بدهید یا با لیسک هم بزنید تا حالت خمیری بگیرد. وقتی خمیر یکدست شد، کف قالب فر را روغن بمالید و کمی آردپاشی کنید. می توانید از قالب های مافین هم بهره ببرید. مایه کیک پای پرتقال را در قالب بریزید. طوری که 1/3 قالب خالی بماند و جا برای پف کردن مایه پای وجود داشته باشد.

مرحله پنجم: پای پرتقال را بپزید

در این مرحله از طرز تهیه پای پرتقال، روی سطح خمیر را اسلایس های پرتقال پخته شده بچینید. قالب را در طبقه وسط فر بگذارید. به مدت 15 دقیقه صبر کنید تا پای پرتقال در دمای 180 درجه سانتی گراد بپزد. تا زمان پخت پای های پرتقال، درب فر را باز نکنید. بعد از اینکه پای های پرتقال پختند، قالب را از فر بیرون بیاورید.

مرحله ششم: پای پرتقال را تزیین و سرو کنید

اجازه دهید کیک ها در دمای محیط سرد شوند. سپس روی آنها را با الک کمی پودر قند بپاشید. پای پرتقال را به مقدار دلخواه برش بزنید و در ظرف مناسب همراه با چای یا قهوه سرو کنید. برای نگهداری از پای پرتقال، آنها را در ظرف درب بسته بگذارید و در یخچال قرار دهید.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه پای سیب کافی شاپی در فر و بدون فر

طرز تهیه پای مرنگ پرتقال

زمان آماده سازی مواد: 20 دقیقه

زمان مورد احتیاج برای پخت پای مرنگ پرتقال: 30 دقیقه

مواد لازم برای تهیه پای پرتقال

خمیر پای پخته نشده (آماده): 1 عدد

شکر: 3/4 لیوان دسته دار فرانسوی

نشاسته ذرت: 1/2 لیوان دسته دار فرانسوی

نمک: 1/2 لیوان دسته دار فرانسوی

آبلیمو تازه: 1/2 لیوان دسته دار فرانسوی

آب: 1/4 لیوان دسته دار فرانسوی

تخم مرغ: 4 عدد

کره یا مارگارین خرد شده: 4 قاشق غذاخوری

پوست پرتقال رنده شده: 2 قاشق چای خوری

پرتقال خرد شده: 1/2 لیوان دسته دار فرانسوی

شکر سفید: 1/2 لیوان دسته دار فرانسوی

کرم یا خامه تارتار: 1/4 قاشق چای خوری

مراحل طرز تهیه پای مرنگ پرتقال

در این روش از طرز تهیه پای پرتقال، باید خمیر پای را در فر بپزید. سپس مواد روی آن را آماده کنید. در مرحله بعد مرنگ را درست کنید و در آخر دوباره پای پرتقال را در فر به مدت 15 دقیقه بپزید. پای مرنگ پرتقال یکی از دسرهای محبوب بین المللی و یک کیک مجلسی خوشمزه به شمار میرود. برای تهیه آن، مراحل زیر را انجام دهید.

مرحله اول: خمیر پای را در فر بپزید

فر را روشن و روی دمای 205 درجه سانتی گراد یا 400 درجه فارنهایت تنظیم کنید. خمیر پای را در قالب فر بگذارید و آن را در فر گرم شده به مدت 5 تا دقیقه قرار دهید تا لبه های آن طلایی گردد. سپس خمیر را بیرون بیاورید و کنار بگذارید تا کمی سرد گردد.

مرحله دوم: مایه خمیر را آماده کنید

در یک قابلمه، شکر، نشاسته ذرت و نمک را با هم مخلوط کنید. آب پرتقال و آبلیمو را به آن اضافه کنید. زرده و سفیده های تخم مرغ ها را جدا کنید و زرده ها را جداگانه بزنید تا کاملا یکدست شوند. سپس آنها را به مخلوط یا مایه پای اضافه کنید. همه مواد را هم بزنید.

مرحله سوم: مواد را روی شعله، حرارت دهید

قابلمه را روی حرارت ملایم بگذارید و همزمان که در حال حرارت دادن هستید، آن را مدام به هم بزنید. صبر کنید که روی مخلوط، حباب تشکیل گردد. حدود 5 دقیقه کافی است. سپس قابلمه را از روی حرارت بردارید و کره و پوست پرتقال رنده شده را اضافه کنید. قطعات پرتقال خرد شده را هم اضافه کنید و هم بزنید.

مرحله چهارم: مواد را روی خمیر پای بریزید

بعد از آماده شدن خمیر، آنها را روی خمیر پای بریزید و روی آنها را با پلاستیک بپوشانید. اجازه دهید مایه روی خمیر از دما بیفتد و سرد گردد. وقتی دمای آن به دمای اتاق رسید، فر را روی دمای 175 درجه سانتی گراد تنظیم و گرم کنید.

مرحله پنجم: مرنگ را آماده کنید

در این مرحله از طرز تهیه پای مرنگ پرتقال، در یک کاسه، سفیده تخم مرغ را با همزن بزنید تا کاملا از لختگی خارج گردد و کف کند. سپس شکر سفید و کرم تارتار را به آن بیفزایید. با همزن مواد را هم بزنید به طوری که کاملا پف دار گردد. وقتی مرنگ آماده شد، پلاستیک روی پای را بردارید و آن را به صورت یک لایه روی مایه پای بریزید تا مواد را بپوشاند.

مرحله ششم: پای پرتقال را بپزید

در آخرین مرحله از طرز تهیه پای مرنگ پرتقال، قالب را در فر بگذارید و اجازه دهید به مدت 15 دقیقه بپزد. سپس آن را بیرون بیاورید و اجازه دهید سرد گردد. پای را به مقدار های دلخواه برش بزنید و سرو کنید.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه تارت هلو با طعم قنادی

فوت و فن های طرز تهیه پای پرتقال

*اضافه کردن پوست پرتقال رنده شده به پای پرتقال اختیاری است و باعث قوی تر شدن طعم آن می گردد ولی می توانید آن را حذف کنید.

*خمیر پای احتیاج به ورز دادن زیاد ندارد. اگر آن را زیاد ورز بدهید، پف پای بعد از پخت از بین می رود و بافت آن سفت می گردد.

سوالات متداول

چه کار کنیم که پای پرتقال پف دار گردد؟

برای پف دار شدن پای پرتقال، خمیر پای را زیاد ورز ندهید تا به روغن نیفتد. همین که خمیر، یکدست گردد، کافی است. بعلاوه در هنگام پخت پای در فر، تا کامل شدن زمان پخت پای، درب فر را باز نکنید.

مرنگ چیست؟

مرنگ از هم زدن سفیده تخم مرغ و شکر درست می گردد و برای تزیین انواع کیک و شیرینی یا دسرهای مختلف به کار می رود. به مرنگ شیرینی پفکی هم گفته می گردد. پیشنهاد می کنیم طرز تهیه مرنگ گیلاس را هم مطالعه کنید.

منبع: allrecipes

منبع: افق کوروش

به "طرز تهیه پای پرتقال خوشمزه به 2 روش با مرنگ و ساده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه پای پرتقال خوشمزه به 2 روش با مرنگ و ساده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید