سرنوشت رودخانه کرج...

به گزارش وبلاگ آبی اناری ها، تابستان سال گذشته آب منطقه ای البرز از تصمیم وزارت نیرو برای شروع کار تونل انتقال آب رودخانه کرج به تهران در اسفندماه اطلاع داد اما مدتی بعد اعلام شد که این کار به تعویق افتاده است؛ حال که به نظر می رسد این طرح به مراحل نهایی نزدیک شده بسیاری از شهروندان البرزی منتظر توضیحات وزارت نیرو در مورد سرنوشت رودخانه کرج هستند.

سرنوشت رودخانه کرج...

دکتر مجید لیاقت استاد دانشکده مهندسی و فناوری کشاورزی دانشگاه تهران در گفت و گو با خبرنگار وبلاگ آبی اناری ها با اشاره به طرح انتقال تونلی آب رودخانه کرج به تهران گفت: اطلاعات زیادی از این طرح در دسترس نیست اما به طور کلی می توان گفت که قطعاً انتقال تونلی آب رودخانه کرج به تهران بی ضرر نیست و آسیب های محیط زیستی را به دنبال خواهد داشت.

لیاقت ادامه داد: یکی از اشتباهاتی که طی چند سال اخیر اتفاق افتاده این است که سعی شده با هر روشی آب شرب تهران از مناطق مختلف تأمین گردد، مهاجرت به تهران و جمعیت 16 میلیونی پایتخت نتیجه همین کار است.

وی گفت: از نظر زیست محیطی، انتقال تونلی آب رودخانه کرج از پشت سد امیرکبیر منجر به خشک شدن 25 کیلومتر از رودخانه خواهد شد، خشک شدن این 25 کیلومتر به معنای از بین رفتن حجم وسیعی از باغات و مزارع البرز است و اثرات سو زیادی به دنبال خواهد داشت.

این استاد دانشگاه تهران در مورد اینکه گفته می گردد آلوده شدن آب رودخانه کرج توسط رستوران ها و مسافرین عبوری از جاده چالوس دلیل اجرای این طرح برای حذف راستا 25 کیلومتری آب تا بیلقان است گفت: اگرچه بحث آلودگی وجود دارد اما خشک شدن این 30 کیلومتر را توجیه نمی کند.

به گزارش وبلاگ آبی اناری ها، اجرای طرح تونل انتقال آب از سد کرج به تهران از سال 84 شروع شده و هدف از اجرای آن حذف راستا رودخانه کرج از خروجی سد تا بیلقان که خطوط انتقال آب رودخانه کرج به تهران در آن قرار گرفته است، ذکر شده است؛ این تونل 30 کیلومتر طول و حدود چهار متر قطر دارد و طبق آخرین خبرهایی که از آن در دست است مراحل انتهای ساخت را نیز پشت سر گذاشته است.

پیش از این رئیس شورای شهر کرج هم نسبت به عدم شفاف سازی متولیان این طرح در مورد اینکه سرنوشت رودخانه کرج با انتقال تونلی آب چه خواهد شد گلایه نموده و به وبلاگ آبی اناری ها گفته بود: این طرح مردم را نگران نموده است.

عباس زارع خاطرنشان نموده بود: منطقه کرج و پایین دست سد امیرکبیر با جریان آبی که از سد به سمت بیلقان جریان دارد زنده است و کاهش این آب آثار بسیار سوئی برای این محدوده خواهد داشت.

وی با بیان اینکه مردم حق دارند نسبت به چنین پروژه هایی بدبین باشند اعلام نموده بود: قطعاً کاهش آب از خروجی سد کرج تا 25 کیلومتر پایین دست آثار منفی به دنبال خواهد داشت؛ متولیان این موضوع باید اطلاع رسانی نمایند که با انتقال تونل آب سد کرج به تهران چه بر سر رودخانه کرج خواهد آمد.

فردین حکیمی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز هم به وبلاگ آبی اناری ها گفته بود: پیش از این عنوان کردیم موضوعی که در این بین مورد تاکید ما قرار گرفته است تأمین حق آبه زیست محیطی رودخانه کرج است تا آن میزان آب که برای ادامه حیات رودخانه ضروری است در آن جریان داشته باشد و همچنان بر اهمیت اختصاص و رعایت این حق آبه تأکید می کنیم.

تابستان سال گذشته مدیرعامل شرکت آب منطقه ای البرز از تصمیم وزارت نیرو برای شروع کار تونل انتقال آب رودخانه کرج به تهران در اسفندماه اطلاع داد اما با نزدیک شدن به انتها سال اعلام شد که این کار به تعویق افتاده است؛ حال که به نظر می رسد این طرح به مراحل نهایی نزدیک شده است بسیاری از شهروندان البرزی منتظر توضیحات وزارت نیرو و آب منطقه ای تهران در مورد سرنوشت رودخانه کرج پس از انتقال تونلی آب این رودخانه هستند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "سرنوشت رودخانه کرج..." امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرنوشت رودخانه کرج..."

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید