بعضی محصولات صنایع غذایی ملزم به درج هر 2 قیمت تولیدکننده و مصرف کننده شدند

به گزارش وبلاگ آبی اناری ها، رئیس سازمان حمایت طی نامه ای به بعضی تشکل های صنایع غذایی اعلام نموده که واحدهای تولیدی/ وارداتی انواع کیک، کلوچه، بیسکوئیت، چیپس، پفک و موارد مشابه باید هم قیمت تولیدنماینده و هم مصرف نماینده را روی کالاها درج نمایند.

بعضی محصولات صنایع غذایی ملزم به درج هر 2 قیمت تولیدکننده و مصرف کننده شدند

عباس تابش، طی این نامه به رئیس کانون انجمن های صنایع غذایی، رئیس اتحادیه فراورینمایندگان و صادرنمایندگان انواع چیپس و فرآورده های حجیم شده بر پایه ذرت و رئیس انجمن صنفی صنایع بیسکوئیت، شیرینی و شکلات ایران با اشاره به بخش نامه قبلی درباره اجرای مرحله چهارم پروژه شفاف سازی قیمت به وسیله درج قیمت فراورینماینده انواع کیک، کلوچه، بیسکوئیت، چیپس، پفک و موارد مشابه از 23 بهمن ماه، اعلام نموده که با توجه به تنوع و تکثر کالاهای یاد شده و با توجه به درخواست واحدهای فعال در آن حوزه، کلیه واحدهای فراوریی/ وارداتی این محصولات باید بر اساس ضوابط قیمت گذاری این سازمان و لحاظ ضرایب سود مصوب، علاوه بر درج قیمت فراوری نماینده یا وارد نماینده، قیمت مصرف نماینده را نیز روی بسته بندی کالاها درج نمایند.

بر اساس این نامه قیمت فراورینماینده یا واردنماینده شامل مجموع هزینه ها و سود قانونی واحدهای فراوریی/ وارداتی با احتساب مالیات برارزش افزوده است و قیمت مصرف نماینده با احتساب ضرایب مصوب شبکه توزیع و عرضه محاسبه می گردد.

پروژه شفاف سازی قیمت به وسیله درج قیمت فراورینماینده به جای قیمت مصرف نماینده از چهارم دی ماه آغاز شده است؛ اما بر اساس ابلاغیه نو سازمان حمایت به نظر می رسد روی بیشتر کالاها فقط قیمت فراورینماینده و روی تعداد کم تری از کالاها شامل انواع کیک، کلوچه، بیسکوئیت، چیپس، پفک و موارد مشابه هم قیمت فراورینماینده و هم مصرف نماینده درج خواهد شد.

بر اساس این طرح کلیه واحدهای فراوریی و واردنماینده انواع پودر لباسشویی، دستمال کاغذی، پوشک بچه، یخچال و فریزر، تلویزیون و ماشین لباسشویی از چهارم دی ماه، انواع لنت ترمز، فیلتر روغن، روغن موتور، محصولات شوینده، محصولات سلولزی، سس، رب، کنسروها، ترشیجات و ماکارونی و انواع آبمیوه، ماءالشعیر، نوشابه گازدار، غذاساز، نوشیدنی ساز، چرخ گوشت و مایکروفر از 27 آذرماه مکلف به درج قیمت فراورینماینده شده بودند.

واحدهای فراورینماینده و واردنماینده انواع حبوبات، ادویه جات، غلات، چای، دمنوش، قهوه، آجیل و خشکبار به صورت بسته بندی شده، فرآورده های پروتئینی، انواع غذاهای آماده و نیمه آماده، انواع کیک، کلوچه، بیسکوئیت، چیپس، پفک و موارد مشابه، لوازم خانگی، صوتی و تصویری به صورت کامل، 51 قلم لوازم یدکی خودرو نیز از 23 بهمن ملزم به اجرای این طرح هستند.

سایر کالاها نیز در آینده به این طرح اضافه خواهند شد. طبق اعلام مسئولان اجرای طرح اگر قیمت نهایی خریدار در کالای تند مصرف بیش از20 درصد و در کالاهای کند مصرف بیش از 30 درصد باشد، مصداق گران فروشی است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "بعضی محصولات صنایع غذایی ملزم به درج هر 2 قیمت تولیدکننده و مصرف کننده شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بعضی محصولات صنایع غذایی ملزم به درج هر 2 قیمت تولیدکننده و مصرف کننده شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید