باندانا چیست و چطور از آن استفاده کنیم؟

به گزارش وبلاگ آبی اناری ها، باندانا یکی از اکسسوری هایی است که افراد در سراسر جهان، چه زن چه مرد، از آن استفاده می نمایند. این روزها روش های متنوعی برای استفاده از باندانا وجود دارد و استفاده از این اکسسوری، بیشتر از همه به خلاقیت شما بستگی دارد و هیچ محدودیتی ندارد. در ادامه با خبرنگاران همراه باشید تا در خصوص باندانا و روش های مختلف استفاده از آن بخوانید.

باندانا چیست و چطور از آن استفاده کنیم؟

باندانا چیست؟

باندانا یک اکسسوری پارچه ای تقریبا بزرگ است. بانداناها معمولا طرح ها و رنگ های متنوع دارند و پرنقش ونگار هستند. هم زنان و هم مردان از باندانا استفاده می نمایند.از قدیم باندانا را دور گردن یا سر می بستند و برای اهدافی چون حفاظت از پوست و مو یا تزیین لباس از آن استفاده می کردند. امروزه روش های استفاده از باندانا هیچ محدودیتی ندارد. این روزها از آن به عنوان دستمال سر، ماسک، روسری، تزیینات مو و حتی به عنوان زنجیر برای زیورآلات استفاده می نمایند.

  • انواع پترن در طراحی فشن و آنالیز یک ست کیف و روسری انتزاعی ایرانی

باندانا چه شکلی است؟

باندانا تکه ای پارچه به شکل مربع یا مثلث است. این پارچه می تواند جنس های متنوعی داشته باشد؛ از نخ گرفته تا ابریشم. بانداناهای قدیمی معمولا رنگی و دارای طرح های پرنقش ونگار بودند. اما امروزه با توسعه استفاده از باندانا و تبدیل شدن به یک اکسسوری تزیینی، تنوع بسیار زیادی دارند. امروزه می توانید باندانا از جنس های مختلف با رنگ های بسیار متنوع و هر طرحی که دوست دارید، باندانا پیدا کنید و به استایل خود اضافه کنید.

باندانا چه کاربردهایی دارد؟

باندانا یکی از اکسسوری های تزیینی و کاربردی است که خیلی راحت می توانید با یاری آن، استایل خود را تغییر دهید. با انتخاب کردن باندانایی که طرح و رنگ هماهنگ با استایل شما دارد، می توانید ظاهر خود را مجذوب کننده تر کنید.

یکی از دلایل استفاده از این روسری های کوچک، استفاده به عنوان وسیله حفاظتی است. ممکن است آن را روی سر ببندید تا مانع تابش آفتاب به پوست سر و موهای خود شوید. یا اینکه آن را برای جلوگیری از ورود گردوغبار و دود به دستگاه تنفسی، جلوی دهان خود ببندید.

علاوه بر کاربردی بودن، می توانید به سادگی هر ظاهر ساده و یکنواختی را با بانداهای رنگی و متنوع، حسابی تغییر دهید.

5 روش برای استفاده از باندانا در استایل روزانه زنانه

روش های استفاده از باندانا محدودیتی ندارد و شما بر اساس خلاقیت و احتیاج خود می توانید از آن بهره ببرید. این روزها استفاده از باندانا به روش های زیر بین زنان و مردان رایج است:

به عنوان مینی اسکارف یا روسری

یکی از رایج ترین روش ها برای استفاده از باندانا، پوشیدن آن به شکل سربند است. اگر می خواهید در روزهای گرم تابستان، موها را از صورت خود کنار بزنید یا اینکه از موهای سر خود در برابر تابش شدید آفتاب محافظت کنید، از باندانا بهره ببرید.

برای این کار باندانا را مثل روسری روی سر بیاندازید، و از زیر موها گوشه های آن را به هم گره کنید. اگر دوست داشته باشید می توانید آن را روی موهای خود گره بزنید ولی اگر از عرق کردن گردن زیر موها کلافه می شوید، برترین کار این است که گره آن را زیر موها قرار دهید.

گره زدن باندانا دور دم اسبی

یکی از کارهایی که برای مدل موی دم اسبی می توانید انجام دهید، بستن باندانا دور آن است. البته عده زیادی این کار را با روبان انجام می دهند ولی باندانا هم جایگزین خوبی است. اگر از مدل موی ساده دم اسبی خسته شدید و می خواهید آن را مجذوب کننده تر کنید، یک باندانا دور آن گره بزنید. برای مجذوب کننده تر کردن استایل خود می توانید رنگ و طرح باندانا را هوشمندانه و متناسب با ظاهر و رنگ لباس خود انتخاب کنید.

این مدل معمولا با دم اسبی که بالای سر بسته اید بهتر می گردد. برای اینکه موهای شما بعد از گذشتن مدتی، شل نگردد، ابتدا آن را با کش محکم کنید و از باندانا فقط برای تزیین آن بهره ببرید.

به عنوان هدبند

این روش هم درست مثل روش اول، برای زمانی که می خواهید موهای خود را از صورت دور کنید مناسب است. برای این منظور می توانید باندانا را چند بار تا بزنید تا شبیه یک نوار گردد و بعد آن را دور سر ببندید. می توانید آن را پایین تر و دور پیشانی هم ببندید.

مثل گردنبند چوکر

گردنبندهای چوکر گردنبندهایی هستند که به دور گردن می چسبند. شما از باندانا می توانید مثل یک گردنبند چوکر بهره ببرید. این روش ممکن است در ابتدا باعث گردد که احساس ناراحتی کنید ولی به آن عادت می کنید. این سبک استفاده از باندانا همراه با لباس هایی که یقه باز دارند مناسب است.

برای استفاده از باندانا به این روش، بهتر است از بانداناهای کوچک تر و مربع شکل بهره ببرید.

به عنوان تزیینات لباس جین

زمانی که لباسی یکنواخت با طرح و رنگ یکسان می پوشید، می توانید با باندانا، آن را مجذوب کننده تر و رنگی تر کنید. یکی از روش های استفاده از باندانا به عنوان تزیینات لباس جین است. لباس های جین طرح و رنگ یکنواخت دارند. می توانید یک باندانای رنگی را دور کمربند لباس خود به شکل پاپیون ببندید.

کاور مایو

اگر از بانداناهای بزرگ استفاده می کنید، می توانید گاهی آن را به عنوان پوشش مایو در نظر بگیرید. اگر در اینترنت جست وجو کنید می توانید ایده های زیادی برای تبدیل باندانا به تاپ پیدا کنید. این روش یک استایل مناسب ساحلی است. برای این کار باید بانداناهای بزرگ خریداری کنید.

تزیین کیف های ساده

یکی دیگر از روش های استفاده از باندانا، تزیین کردن کیف های ساده است. اگر یک کیف دستی ساده دارید که تزیینات و یراق های متعدد ندارد، می توانید یک باندانای رنگی را متناسب با استایل خود، دور دسته آن گره بزنید. امروزه بسیاری از برندهای کیف، به صورت پیش فرض یک باندانا هم همراه با کیف عرضه می نمایند یا دور دسته و زنجیر آن می پیچند.

نکته مهمی که باید بدانید این است که تزیین با باندانا برای کیف هایی مناسب است که ساده هستند. اگر کیف شما طرح و نقش خاصی دارد یا دارای یراق های تزیینی است، استفاده از باندانا برای تزیین آن، کمی زیاده روی است.

  • هرآنچه باید برای ست کردن رنگ نود در استایل زنانه بدانید

4 روش برای استفاده از باندانا در استایل روزانه مردانه

باندانا در استایل مردانه هم قابل استفاده است. البته کاربرد اصلی آن در استایل مردانه، بیشتر به شکل ماسک صورت بوده است اما امروزه در استایل مردانه هم از باندانا به شکل های مختلف و به عنوان اکسسوری استفاده می گردد.

به عنوان دستمال گردن

این روش استفاده در استایل مردانه هم وجود دارد. معمولا برای این منظور از بانداناهای طرح دار استفاده می نمایند. این روش برای استایل های رسمی و نیمه رسمی هم مناسب است. برای این منظور هم می توانید باندانا را چند بار تا کنید تا شبیه نوار گردد یا اینکه به شکل مثلث دور گردن ببندید.

به عنوان هدبند

مردان هم می توانند از باندانا به عنوان هدبند استفاده نمایند. در این روش هم می توانید باندانا را چند بار تا کنید تا شبیه به یک نوار گردد و دور سر ببندید یا به شکل مثلث، آن را روی سر بیاندازید و پشت سر گره بزنید.

به عنوان دستمال جیب کت

از باندانا می توانید به عنوان دستمال جیب کت در موقعیت های غیررسمی بهره ببرید اما نباید فراموش کنید که قبل از استفاده حتما آن را اتو کنید. وقتی از باندانا به عنوان دستمال جیب کت استفاده می کنید نباید شل، چروک و نامرتب باشد. برای اینکه از باندانا به عنوان دستمال جیب کت بهره ببرید، باندانایی که تهیه می کنید نباید حجیم باشد چون درست و مرتب داخل جیب شما قرار نمی گیرد.

برای این منظور از بانداناهای ابریشمی یا ساتن بهره ببرید که ظریف تر هستند، راحت تا می شوند و می توانید آن ها را به خوبی شکل بدهید. از رنگ های روشن و طرح های مجذوب کننده بهره ببرید تا تضاد جالبی با سادگی و تیرگی کت و شلوار داشته باشد.

بستن دور مچ

در استایل مردانه می توانید باندانا را دور مچ خود ببندید. این روش بیشتر برای استایل های اسپرت مناسب است. برای این منظور باید بانداناهای کوچک تر تهیه کنید و آن را چند بار تا کنید. همراه با باندانا می توانید از ساعت مچی هم بهره ببرید.

انتخاب رنگ باندانا

باندانا یک اکسسوری با طرح و رنگ متمایز از سایر قسمت های هر استایل است. به همین علت انتخاب رنگ و طرح آن نقش مهمی در استایل شما دارد و باید آن را با دقت انتخاب کنید.

برای اینکه انتخاب دقیقی داشته باشید و باندانای مناسبی برای استایل خود خریداری کنید از این جدول یاری بگیرید:

باندانا با رنگ های روشن مثل قرمز، نارنجی و زرد

رنگ استایل: این بنداناها برای استایل هایی با رنگ های خنثی مناسب اند. البته با رنگ های تیره هم هماهنگ اند. مثلا یک تیشرت سفید با شلوار کتان کرم رنگ یا یک کت مشکی و شلوار و یک پیراهن رنگ روشن.

باندانا با رنگ های خنثی مثل کرم، طوسی و مشکی

رنگ استایل: این رنگ باندانا تقریبا با هر رنگ استایلی مناسب است و می توانند یک استایل بیش ازحد رنگی را خنثی نمایند.

بانداناهای طرح دار

این بانداناها برای استایل های ساده با رنگ های خنثی مناسب است. مثلا وقتی یک تیشرت ساده را با شلوار جین یا کتان می پوشید. برای اینکه ظاهر مجذوب کننده تری داشته باشید در فصل های سردتر سال می توانید یک ژاکت هم همراه با این استایل بپوشید.

  • 8 رنگ مجذوب کننده برای بهار و تابستان که آقایان باید به کمد لباس خود اضافه نمایند

بایدها و نبایدهای استفاده از باندانا

بانداناها راحت ترین اکسسوری برای پوشیدن هستند و روش های زیادی برای اضافه کردن آن ها به استایل وجود دارد اما گاهی اوقات در استفاده از ساده ترین اکسسوری ها هم ممکن است اشتباه کنیم.

  • از بانداناهای رنگی همراه با استایل ها و لباس های خنثی بهره ببرید و از بانداناهای ساده همراه با استایل هایی که طرح و نقش ونگار دارند بهره ببرید.
  • در مراسم رسمی مثلا عروسی، خاکسپاری یا دیدار های کاری، از باندانا به عنوان هدبند استفاده نکنید.
  • همراه با استایل های رسمی مثلا کت و شلوار از باندانا دور مچ دست یا دور سر استفاده نکنید. این کار باعث می گردد در مرکز توجه قرار بگیرید اما نه به خاطر زیبایی بلکه به خاطر انتخاب اشتباه.
  • از بانداناهای حجیم و نخی به عنوان دستمال جیب کت استفاده نکنید. باندانا را قبل از استفاده به عنوان دستمال جیب، حتما اتو کنید.
  • اگر باندانا را دور مچ دست می پیچید، نباید آن را اتو کنید. باندانای مچ دست کمی حالت اسپرت و چروک دارد.

کدام جنس باندانا برای کدام موقعیت مناسب است؟

نوع پارچه ای که برای باندانای خود انتخاب می کنید یک انتخاب شخصی است، اما بهتر است که به موقعیت هایی که در آن قصد دارید باندانای خود را بپوشید فکر کنید. تقریبا هر جایی که لباس غیررسمی یا نیمه رسمی می پوشید می توانید از باندانا هم بهره ببرید. موقع خرید باندانا به جنس آن توجه کنید.

بانداهای ساتن و ابریشمی که میزان رایج داشته باشند، برای موقعیت های غیررسمی کوچک مثل قرارهای دونفره یا غذا خوردن با دوستان در بیرون از خانه مناسب است.

بانداناهای نخی با میزان رایج برای استفاده روزمره مناسب است و می توانید در دورهمی های محبت آمیز یا کنسرت و فستیوال های موسیقی آن را بپوشید.

باندانا با هر جنس ولی در میزان های بزرگ برای موقعیت های غیررسمی و پوشیدن به عنوان روسری برای یک قرار دونفره یا قدم زدن در بیرون مناسب است.

در مجموع هر چقدر موقعیتی که می روید رسمی تر باشد بهتر است که باندانا با جنس های بهتر و فاخرتر خریداری کنید مثلا بانداناهای سات یا ابریشمی. برای استفاده روزمره باندانا با جنس نخی مناسب است.

منبع: Brightontheday

منبع: دیجی استایل

به "باندانا چیست و چطور از آن استفاده کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باندانا چیست و چطور از آن استفاده کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید